Zdraví

Víte, jak poznáte, že máte nemocná játra?

I onemocnění jater má své typické příznaky, které však primárně nemusíme vědět a patří právě k postiženým játrům. Pokud není dané onemocnění jater diagnostikováno zavčasu, kdy je šance na léčbu a uzdravení, může dojít k fatálním následkům.

Přečtěte si tedy článek níže a obeznamte se s varovnými signály svého těla.

Játra jsou největším vnitřním orgánem, který v těle máme. Klasická játra u zdravého dospělého jedince váží okolo 3 až 3,5 kilogramů a zajišťují mnoho tělesných funkcí.

Jejich onemocnění může být způsobeno mnoha důvody – může jít o poškození jaterní tkáně v důsledku toxických látek, ale také o nahromadění cholesterolu, anebo o problémy s průtokem krve v játrech. Cirhóza je pak asi největším strašákem každého milovníka dobrého alkoholického moku. Právě alkohol je nejčastější příčinou onemocnění jater  obyvatel Severní Ameriky.

Mezi prvotní projevy onemocnění jater můžete zaregistrovat zežloutnutí pokožky a očního bělma. Dále jde o zvýšenou tendenci se potit, potom jsou to černé kruhy pod očima, zanícené nohy a ruce, hnědé skvrny na kůži, bezbarvá stolice, zarudnutí v obličeji, oteklé oči, nevolnost, bolest v pravém horním kvadrantu břicha, tělesný zápach, hrubý povrch jazyka, zápach z úst, hubnutí a únava. Tyto příznaky jdou ruku v ruce s hepatitidou, žlučovými kameny a zahrnují zvracení po mastném jídle.

játra

Pokud dále postupujeme k cirhóze, můžeme registrovat zvětšená mužská prsa, tedy nerovnováhu pohlavních hormonů a zvýšení hormonu estradiolu. Dále např. erektilní dysfunkci, snížení sexuální touhy, snížení svalové tkáně (nemocná játra snižují produkci proteinů, což vede k ochabování svalů), dále tendenci tvorby modřin, svědění, pocity zmatku, letargie (způsobená zvýšením krevního amoniaku).

Zaregistrovat lze také abnormální metabolismus (projevující se sníženou hladinou cholesterolu), vysoký krevní tlak (vrcholící srdečním infarktem a mozkovou mrtvicí). Může též docházet ke zvýšení tělesné hmotnosti, která leckdy vede až k obezitě. Můžete mít potíže s hubnutím, trpět pomalým metabolismem, nateklým břichem, celulitidou a problémy s trávením.

Nemocná játra podléhají výskytu virových a bakteriálních infekcí, dále jsou to kožní vyrážky, alergie, senné rýmy, kopřivka a astma, také nadměrné svědění a zvýšený výskyt autoimunitních chorob.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button