rýmovník

Rýmovník (Plectranthus amboinicus) je rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Tato bylinka se využívá zejména pro své protizánětlivé a protiplísňové vlastnosti – a jak už název napovídá, také při rýmě. Běžně ji můžeme najít také pod názvy molice či moud, kubánské oregano, mexický či řecký eukalypt. Jaké je další použití této rostlinky a její další vlastnosti se dozvíte z tohoto článku.

Původ rostliny je vysledován do oblasti východní Afriky. Rýmovník je známý především svými aromatickými listy. Vůně listů se ale uvolňuje až po jejich rozdrcení nebo pokud budete mnout listy mezi prsty. Na konci léta rostlina vykvétá – květy mohou být bíle až růžově zbarvené. Rýmovník je vysoký do jednoho metru a má oválné zoubkované listy, které působí masivně.

Použití rýmovníku – čaj nebo sirup

Pro léčivé účinky se používají nadzemní části rostliny – stonky a listy. Listy mohou být konzumovány syrové (například na chlebu s máslem) nebo i vařené (čaj, nebo nasekané do omáček či polévek). Právě z listů se nejčastěji připravuje sirup nebo čaj, který voní podobně jako oregano.

Kromě toho, že se rýmovník používá jako léčivá bylinka, jedná se také o rostlinu, která se pěstuje i pro svou atraktivitu – jako okrasná rostliny.

Nejznámější použití rýmovníku je při nachlazení, nejedná se ale o jediný způsob využití. Rýmovník ale může působit také jako repelent, protože jeho aromatická vůně odpuzuje hmyz. Sušené a rozdrobené lístky lze použít i jako koření na maso nebo do polévek. Pro léčbu nachlazení si můžete z rýmovníku připravit čaj. Na rýmu stačí vdechovat vůni drcených listů rýmovníku. Avšak rýmovník můžete používat také na rány. Rýmovník při použití v pokrmech nebo čajích zlepšuje také trávení.

Čtěte:  Kopr vonný není jen součást nenáviděné koprovky – najděte pro něj lepší využití!

Pěstování rýmovníku – v bytě bez problému

Rýmovník je možné pěstovat jako běžnou pokojovou rostlinu. Jedná se o velmi nenáročný druh, který vyžaduje jen velmi malou pozornost. Užívá si dobře kompostovaných půd a prospívá v polostínu nebo v chladném místě na jihu. Roste na řadě míst – od mírného až po tropické pásmo. Ideální jsou pro něj denní teploty v rozmezí od 22 do 28 °C, ale toleruje i teploty v rozmezí 10 až 36 °C.

Je ideálně vhodný pro růst ve stínu stromů. Rýmovník má poměrně mělké kořeny, nicméně rýmovník ukládá vodu ve svých stoncích, a proto dokáže zvládnout i delší období sucha. Pokud jsou rostliny zasaženy mrazem, mohou být zkráceny na konci zimy a rychle vyrostou.

Foto: Rýmovník

Kde sehnat rýmovník?

Rýmovník můžete koupit jako semínko nebo již sazeničku. Šířit jej ale můžete tak, odstřihnete jednu lodyhu s lístky z již vypěstované rostliny a tu necháte zakořenit. Tento proces trvá asi 3 týdny. Takto připravenou lodyhu pak můžete zasadit do zahradního substrátu (abyste zajistili jeho propustnost, můžete přidat trochu písku).

Půda pro rýmovník

Bylinka se snadno kultivuje a vyžaduje malou pozornost nebo speciální léčbu. Vychutnává si dobře kompostovanou půdu a prospívá v oblastech s polostínem nebo i v chladném umístění na jihu. Velmi dobře uděláte, když do běžného zahradnického substrátu, kam chcete rostlinu zasadit, přidáte trochu písku. Tím zajistíte lepší propustnost půdy.

Jaké zvolit místo pro rýmovník?

Ať už se rozhodnete pěstovat rýmovník v zahradě nebo jako pokojovou rostlinu, vždy mu vybere místo v polostínu. Přímé sluneční paprsky by jej totiž mohly spálit.

Čtěte také: Čtyři byliny proti nemocím

Pěstování v zahradě

Ačkoli rýmovník dokáže zvládnou i mráz, obvykle jej pěstujeme jako pokojovou rostlinu. Vzhledem k tomu, že odkvete ještě před koncem vegetačního období, mráz neovlivní jeho kvetení. Pokud jsou rostliny zasaženy mrazem, můžete je na konci zimy zkrátit a na jaře se můžete těšit z jejich opětovného růstu. Rostliny starší rok a déle jsou mnohem odolnější vůči poškození mrazem.

Čtěte:  Vše o mátě - druhy, léčivé účinky a pěstování

Péče o rostlinu

Mnohem lepší než přelévání rostliny, je občas na její zálivku zapomenout. Během vegetačního období (od jara do podzimu) můžete přidat rýmovníku nějaké to hnojivo – nejlépe na bylinky. V zimě omezte zalévání na minimum a máte dvě možnosti – buď jej necháte v běžné pokojové teplotě, nebo pokud máte tu možnost, jej nechte přezimovat při teplotě kolem 15 °C. Pokud chcete řídit vzhled rostliny, můžete ji zastřihovat – ze zastřihnutých lodyh pak můžete vypěstovat novou rostlinku.

Zajímavost – rýmovník proti hmyzu

Pokud smícháte jeden hrnek listů a půl litru vody můžete dostat účinný repelent proti hmyzu. Rýmovník ve vodě nechte přejít varem, odstavte a nechte do druhého dne. Poté slijte a naplňte s ním láhev s rozprašovačem. Použít jej můžete namísto drahých a často neúčinných repelentů.

Závěr

Rýmovník je poměrně nenáročná bylinka, která má rozšířené použití – od repelentu až po koření v kuchyni. Také se snadno šíří, takže pokud máte někoho, kdo rýmovník již pěstuje, můžete si od něj vyptat jednu lodyhu a tu potom nechat ve vodě zakořenit. Rýmovník je užitečná rostlina, stejně tak krásná, takže její pěstování rozhodně doporučujeme!

1 komentář

Comments are closed.