Bylinky

Líska obecná má úžasné zdravotní účinky. Zasaďte si ji, ukážeme jak na to

Líska obecná je známá zejména pro své chutné plody, které označujeme jako lískové oříšky. Známé jsou ale také její pruty, které jsou na jaře tak pružné, že z nich můžete udělat odolný uzel. Včely sbírají pyl z lískových ořechů jen v malém množství, protože je to pro ně velmi obtížné. Je to kvůli tomu, že obsahuje pyl, který není lepkavý a ve skutečnosti se jedno zrno od druhého odpuzuje.

Líska obecná (Corylus avellana) roste v celé Evropě, v částech severní Afriky a západní Asie. Často se vyskytuje v podrostu nížinného dubu, jasanu nebo březových lesů a nachází se také v křovinách a živých plotech. Líska má v přírodě nezastupitelné místo, protože poskytuje potravu pro housenky a mnoha můr, čímž podporuje biotop bohatý na mnoho druhů motýlů. Prospěšná je také pro lidí – jak, to si můžete přečíst níže.

Historie lísky obecné

Líska má pověst magického stromu. Lískový prut má chránit před zlými duchy, stejně tak je používán při hledání vody. V Irsku byla líska známa jako „strom poznání“ a ve středověku byla symbolem plodnosti. Tento strom byl od nepaměti používán také na vázání a kroucení a jako takový měl mnohá využití (nábytek, kolíky a další). V současné době se lískový porost stal důležitou strategií řízení v ochraně lesních stanovišť pro volně žijící živočichy. Výsledné dřevo se používá v mnoha směrech a je stále oblíbenější jako podpůrné tyče pro hrách a fazole, které používají zahradníci. V neposlední řadě musíme také uvést, že pro své ořechy byla tato rostlina pěstována až do počátku 19. století.

Název Corylus pochází z latinského kořene, což je způsob, jakým Římané nazývali strom lískových ořechů. To zase pocházelo z dřívějšího řeckého Korusu, což znamená „helma“, protože skořápka a listy, které obklopují jedlou část ořechu, vypadají jako malá přilba.

Popis lísky obecné

líska obecná
Close up of hazel tree (lat. Corylus avellana) in early spring

Líska obecná se na zahradách zastřihává, ale pokud bychom ji nechali růst, může dosáhnout výšky až 12 metrů. Životnost má až 80 let, pokud je dostatečně prorostlá, může žít i několik set let. Má hladkou, šedohnědou kůru, která se časem loupe a chlupaté stonky. Listové pupeny jsou oválné, tupé a chlupaté. Listy jsou kulaté až oválné, dvojitě ozubené, chlupaté a špičaté. Na podzim tmavnou. Líska je jednokvětá, což znamená, že jak samci, tak samičky se nacházejí na stejném stromě, avšak květy musí být opylovány pylem z jiných lískových stromů. Samčí květy se objevují před listy a visí v klastrech od poloviny února, samičí květy jsou drobné a vypadají jako červeně zbarvená poupata. Právě samičí květy se po opylení větrem rozvíjí do oválných plodů, které visí ve skupinách od jedné do čtyř. Tyto plody zrají v ořechy, které jsou obklopeny dřevnatou skořápkou a modifikovanými listy.

Pěstování

Lískový strom můžete začít pěstovat v kterékoli roční období, jen se vyhněte vysokým teplotám v létě a mrazu v zimě. Vůbec nejlepším obdobím pro start je podzim, kdy dochází k rozvoje kořenů před zimou vůbec nejlépe. Velice důležité je také to, abyste na své zahradě nasadili dvě různé odrůdy, které se budou navzájem opylovat. Při nákupu lískového stromku se podívejte, které patří do různých druhů. Po vysazení už Corylus avellana nevyžaduje téměř žádnou péči. Prořezávání není potřeba, avšak může zvýšit sklizeň. Obvykle prořezáváme na konci zimy. Omezte nový růst o polovinu, abyste zabránili růstu stromku na výšku asi 1,6 až 2 metry. Odstraňte mrtvé dřevo a větve starší 10 let. Obecně řečeno, líska nemá ráda ostré prořezávání, proto každý rok ořezávejte jen část stromu. Pokud si přejete drasticky odříznout strom nebo se strom ořezat, aby se větve rozrostly, nikdy to nedělejte před kvetením, které probíhá od zimy do jara, jinak nebudete mít žádné lískové ořechy.

list lísky obecné
CC BY-SA 3.0, Link

Sklizeň lískových ořechů

Lískové ořechy jsou připraveny ke sklizni, když se plody oddělují od větve a padají na zem. To se děje na podzim, ale i když lískové ořechy jsou samy o sobě hlavním lákadlem tohoto velkého keře, má také určitě okrasnou hodnotu díky jemně tvarovaným barevným listům.

RECEPTY: Líska obecná v kuchyni

Lískové ořechy se velmi často využívají zejména na přípravu dezertů. Z nich si také můžete připravit oříškový krém, který známe jako nutellu. Jíst je samozřejmě můžete syrové i pečené, můžete si na ně připravovat různé polevy – čokoládové, jogurtové a podobně. Lískové ořechy se hojně používají v rámci ranního müsli či jiných tyčinek pro zdraví. Listy se používají převážně k výrobě čaje, a to jak v čerstvé, tak i sušené podobě.

Domácí nutella

Nejprve si připravíme 300 g lískových oříšků. Pokud máte neoloupané, bude třeba je dát do trouby na 180 °C po dobu asi 10 minut. Takto „upečené“ oříšky dejte na utěrku, zabalte je a třete. Tím je loupete. Ořechy pak dáme do mixéru a rozmixujeme je na co nejjemnější hmotu. Neustále ji stíráme, protože má tendenci rychle tuhnout. Na závěr přidáme 30 g kvalitního kakaa, špetku soli, vanilkový extrakt (5 g) a 50 g agávového sirupu. Důkladně promícháme a přeneseme do nádoby s víkem. Uchováváme v lednici po dobu maximálně dvou týdnů.

Čaj z listů lísky obecné

Čaj můžeme připravit z čerstvých i sušených listů lísky, které sbíráme nejlépe v červenci. Dvě lžíce sušených listů zalijeme šálkem horké vody, necháme 15 minut odstát a vypijeme.

líska obecná
Autor: I, Colae, CC BY-SA 3.0, Link

Zdravotní účinky lísky obecné

Pro lékařské využití se používají kůra, listy, jehnědy i ovoce. Mají výživné a tonické účinky, olej z rostliny je velmi šetrný ale poskytuje konstantní a účinné vlastnosti.

Velký obsah živin

Lískové ořechy také obsahují slušné množství vitamínu B6, kyseliny listové, fosforu, draslíku a zinku. Kromě toho jsou bohatým zdrojem mono- a polynenasycených tuků a obsahují omega-6 a omega-9 mastné kyselin. Výhodou je také poměrně vysoké množství vlákniny. Lískové ořechy však obsahují kyselinu fytovou, u které bylo prokázáno, že zhoršuje absorpci některých minerálů, jako je železo a zinek.

Autor: Agnieszka Kwiecień (Nova) – CC BY-SA 3.0, Link

Vysoký obsah antioxidantů

Lískové ořechy poskytují významné množství antioxidantů, které chrání tělo před oxidačním stresem. Ten může poškozovat buněčnou strukturu a v méně závažném případě způsobit stárnutí, v závažnějších případech pak různá onemocnění, včetně rakoviny. Jedny z nejčastějších antioxidantů jsou fenolové sloučeniny, které ochraňují zdraví srdce tím, že snižují cholesterol.

Pro zdraví srdce

Nejen vysoké množství antioxidantů, ale také vysoká koncentrace zdravých tuků mohou zvýšit antioxidační potenciál a snížit hladinu cholesterolu v krvi. Zdá se, že vysoký obsah mastných kyselin, vlákniny, antioxidantů, draslíku a hořčíku v lískových ořeších pomáhá normalizovat krevní tlak.

Může snížit zánět

Vysoká koncentrace zdravých tuků v lískových ořeších je taktéž spojena se snižováním zánětů v těle. Avšak většina studií dospěla k závěru, že jíst lískové ořechy nestačí. Pro snížení zánětu je také důležité dodržovat zásady zdravého stravování.

Regulace cukru v krvi

Kyselina olejová, která je součástí lískových ořechů a hlavní mastnou kyselinou v nich, má příznivé účinky na citlivost inzulínu.

Líska obecná nejen jako zdroj oříšků

Corylus avellana musí být vysazena společně s jiným Corylus avellana, aby se objevili lískové ořechy, které tolik milujeme. Strom nemá schopnost se opylit sám. Navzdory tomu je jeho další pěstování velice jednoduché, a využívat můžete nejen samotné plody, ale také listy a větve stromu. Kromě účinků na lidské zdraví má také praktické využití, skvěle vám poslouží například jako živý plot.

Foto

Více fotografií lísky obecné naleznete pod tímto odkazem.

Zdroje

Líska obecná – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/L%C3%ADska_obecn%C3%A1

Forbidden. Forbidden [online]. Dostupné z: https://futureforests.ie/products/corylus-avellana

Corylus avellana Common Hazel, Common filbert, European Filbert, Harry Lauder’s Walking Stick, Corkscrew Hazel, Hazel PFAF Plant Database. Untitled Document [online]. Dostupné z: https://pfaf.org/user/plant.aspx?latinname=Corylus+avellana

Hazel Uses, Benefits & Dosage – Drugs.com Herbal Database. Drugs.com | Prescription Drug Information, Interactions & Side Effects[online]. Copyright © 2019 Wolters Kluwer Health [cit. 11.07.2019]. Dostupné z: https://www.drugs.com/npp/hazel.html

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button