Bylinky

Zázračná rostlina jménem aloe vera

Aloe vera je široce používána jako příchuť v různých pokrmech i v potravinových doplňcích, v kosmetice a bylinných přípravcích. Existuje také spousta důvodů, proč byste měli rostlinu pěstovat i u vás doma.

Aloe vera je z rodu aloe, který obsahuje více než 500 druhů kvetoucích sukulentních rostlin. Mnoho aloe se vyskytuje přirozeně v severní Africe. Typické pro tuto rostlinu jsou šťavnaté, vzpřímené listy tvořící hustou růžici. Z těchto listů se vyrábí gel, který se používá k mnohým léčivým účinkům. Aloe vera je rostlina, která byla používána po staletí a je v současné době populárnější než kdy jindy a jako taková se pěstuje po celém světě, zejména pro svůj gel.

Historie

První záznam o této rostlině pochází z Ebersova papyru, což je egyptský lékařský papyrus, kam se zaznamenávaly vědomosti o léčivých rostlinách. Ebersův papyrus vzniknul asi 1550 let před naším letopočtem. Egypťané rostlinu nazývali „rostlinou nesmrtelnosti“. Rostlina se po mnoho staletí používala v Číně, Japonsku, Indii, Řecku, Egyptě, Mexiku a Japonsku. Aloe vera je zmíněna také v Bibli, když byla použita na pohřbu Ježíše. Historie a legenda praví, že Aristoteles přesvědčil Alexandra Velikého, aby dobyl ostrov Socotra, protože zde rostlo velké množství této bylinky. Tu pak nasbírali a použili jako lék pro své vojáky.

O aloe vera

Tato vytrvalá rostlina pochází ze severní Afriky a oblastí kolem Středozemního moře. Má husté, velmi šťavnaté, dýkovitě tvarované listy, které dosahájí délky 30 až 80 cm a obklopují tlustý, centrální kmen. Nejstarší a největší listy jsou na základně, listy ve středu rozety tvoří mladší a menší. Zralé listy mohou být 2-2,5 cm silné a 6-10 cm široké u základny, postupně se zužující k bodu na vrcholu. Horní povrch listu je plochý nebo mírně miskovitý a spodní povrch zaoblený, oba povrchy jsou hladké na dotek. Okraje listu jsou však vyztuženy pevnými, rozprostřenými trojúhelníkovými zuby o délce 2-4 mm. Listy na zralých rostlinách jsou výrazné šedozelené, vzhledem k tomu, že povrch je pokryt šedivým květem, i když v létě mohou být zelenější a během zimy si mohou vzít bronzový nádech.

Nové mladé rostliny se vyvíjejí v blízkosti základny mateřské rostliny a než dosáhnou zralosti, uplyne v závislosti na klimatu 2-4 let. Listy mladých rostlin mají tendenci větrat bokem a jsou světle zelené s bílými skvrnami. Při stárnutí mizí skvrny a tvar ventilátoru.

aloe vera

Pěstování aloe vera

Aloe je vhodné pro zahradníky-začátečníky. Jedná se totiž o rostlinu, která se pěstuje velice snadno, když pamatujete na několik základních věcí:

  • Velmi důležité je odvodnění rostliny. Nesmí se stát, že by vaše aloe zůstala stát na vodě. Můžete použít speciální půdní směs pro sukulenty, nebo smíchejte svou půdu s pískem nebo štěrkem, aby voda snadno odtékala.
  • Při výsadbě použijte malou nádobu s drenážními otvory a ujistěte se, že rostlina nemá příliš mnoho půdy. Snažte se zajistit, aby kořeny zabíraly téměř dvě třetiny nádoby.
  • Během horkých letních měsíců bude stačit zalévání jednou týdně. Když teplota klesne pod 26 stupňů, přemístěte rostlinu dovnitř a zpomalte na frekvenci zavlažování 2krát měsíčně.
  • Vyhněte se plnému slunci, protože aloe se nejlépe daří v jasném, nepřímém světle – pokud pěstujete aloe doma, pak je umístěte na východní nebo jižní okno.
  • Hnojení není nutností, můžete použít hnojivo se zředěným roztokem.

Kvetení rostliny

Stonky květů se vyvíjejí z hlavního stonku rostliny a stojí vzpřímeně, dosahují výšky 60-90 cm. Mohou mít 2-3 terminální větve a hlavy podobné květu 5-8cm dlouhé, tvořené mnoha převislými trubkovitými květy se zeleným nádechem, které se v dospělosti mění na jasně žlutou. Pestík a tyčinky vyčnívají za konec trubičky okvětního lístku, což je identifikační znak tohoto druhu. Dalším identifikačním znakem A. vera barbadensis je, že když uřízneme list, míza má silný zápach.

Aloe vera v kuchyni

Tuto rostlinu se rozhodně nevyplatí vařit, protože byste ji mohli připravit o její zázračné účinky. Místo toho si můžete připravit například drink s aloe. Stačí, když si odříznete list z rostliny a rozříznete jej podélně. Lžičkou vyberte gel z listů. Na přípravu jednoho drinku budete potřebovat dvě lžičky tohoto gelu, zalijte je 150 ml vody (nebo zeleninové či ovocné šťávy). Podle chuti můžete dosladit a přidat citrónovou šťávu.

Jak získat gel z aloe vera?

Vezměte si list a odřízněte jeho zoubkovanou hranu a poté list zbavte kůže ze všech stran. Tuto část bez kůže nakrájejte na několik kusů a rozmixujte dohladka. Případná pěna po čase spadne. Takto získaný gel můžete uchovávat v lednici asi jeden týden.

aloe vera

Seznam živin obsažených v aloe vera

Aloe vera obsahuje bílkoviny, vápník, hořčík, zinek, vitamíny A a E a je přirozeně bohaté na:

  • Vitamín C, který pomáhá udržovat tonus krevních cév a podporuje dobrou cirkulaci a je nezbytný pro zdraví nadledviny, která podporuje naše tělo v době stresu.
  • Aminokyseliny, které jsou řetězci atomů konstruujících protein v našem těle.
  • Enzymy, které jsou životním principem v každém živém organickém atomu a molekule přírodních surovin, omlazují staré tkáně a podporují zdravou kůži.
  • Germánium je minerál, který má terapeutické přínosy pro: imunodeficienci, bolest, srdeční poruchy, poruchy oběhu a oční problémy.

Zdravotní přínosy rostliny

Informace o léčivých účincích aloe vera jsou téměř nekonečné a může za to jedinečné složení živin v této rostlině. Velké množství těchto účinků jsou ověřené používání delším než 5000 let. Už v papyrusových textech je tato rostlina popisována jako rostlina nesmrtelnosti. Například Kleopatra a Nefertiti se koupali ve šťávě aloe vera, aby si uchovali mládí a krásný vzhled.

Zuby a dásně

Aloe vera je často součástí zubních past. Existuje k tomu dobrý důvod: aloe vera obsahuje antrachinony, sloučeniny, které aktivně hojí a snižují bolest přirozenými protizánětlivými účinky. Avšak pozor, ne všechny zubní pasty obsahují správnou formu aloe – aby byl účinný, musí obsahovat stabilizovaný gel, který se nachází ve středu rostliny.

aloe vera

Hojivé vlastnosti

Tato rostlina je hojně používána na celou řadu kožních problémů – od ekzémů až po popáleniny. Často se uvádí, že popáleniny mohou být vyléčeny pozoruhodně rychle a bolest se velmi rychle snižuje, pokud použijete aloe vera lokálně přímo na oblast poranění. Stačí uříznout jeden list aloe a přiložit je řeznou stranou na poraněnou kůži. Stejně dobře působí aloe také na vředy v ústech a žaludku, nosní dutiny a střeva.

Vysoký obsah vitamínu B12

Často se uvádí, že tato bylina je jednou ze známých přírodních rostlinných zdrojů vitamínu B12. Řada vitamínů B spolu s vitamínem C jsou rozpustné ve vodě, zatímco ostatní vitamíny jsou rozpustné v tucích. Aloe vera je zvláštní tím, že také zvyšuje vstřebávání vitamínu E (rozpustného v tucích), stejně jako vitamínu B12, což naznačuje, že může pomoci vstřebat celou škálu vitamínů rozpustných v tucích a ve vodě. Bylo by proto skvělým doplňkem vašeho denního režimu, protože může pomoci dospělým, dětem a dokonce i domácím mazlíčkům získat vyšší hodnotu ze svých potravin a doplňků.

Lepší funkce imunitního systému

Rostlina může stimulovat imunitní reakci pro ty, kteří mají oslabený imunitní systém, a to buď z existujících podmínek nebo z únavy po nemoci. Může také zklidnit imunitní reakci, jako je senná rýma, kde je výhodnější méně imunitní reakce. Šťáva z rostliny zklidňuje podráždění zažívacího traktu, jako je kolitida, vředy a syndrom dráždivého tračníku. Může za to schopnost podporovat uvolňování pepsinu (enzym žaludeční šťávy nezbytný pro trávení), když je žaludek plný.

Trávicí obtíže

Tuto rostlinu můžeme použít také při řadě trávicích potížích, jako je pálení žáhy, vředy, divertikulární poruchy a jiné typy zažívacích potíží. Používá se jako protizánětlivý přípravek a může být užíván interně jako prostředek pro léčbu některých zažívacích potíží. Evropská lidová medicína odkazuje k použití šťávy ke zmírnění pálení žáhy a vředů. Určité sloučeniny v bylině snižují vylučování žaludečních šťáv a tvorbu lézí.

Zázračné aloe vera

Ačkoli se aloe skládá z 99 % z vody, zbývající 1 % je dostatečně silné na použití při mnohých obtížích. Je to proto, že 100 složek spolu velmi dobře (synergicky) spolupracují. Aloe vera obsahuje mnoho minerálů, které jsou životně důležité pro růstový proces a zdravou funkci všech tělesných systémů. Nemusíte si kupovat výrobky z aloe, ale můžete je mít přímo po ruce, když se rozhodnete pěstovat aloe vera jako rostlinu ve vašem domově.

Zdroje

Aloe pravá – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Aloe_prav%C3%A1

Zázračná aloe vera: Jak ji pěstovat, množit a na co ji použít | Blesk.cz. Rady pro chovatele, kutily a zahrádkáře | Blesk.cz [online]. Copyright © 2001 [cit. 04.07.2019]. Dostupné z: https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-jak-na-to/412983/zazracna-aloe-vera-jak-ji-pestova t-mnozit -a-na-co-ji-pouzit.html

Aloe vera: její léčivé účinky hojí i poranění – Vitalia.cz. Vitalia.cz – chytře na život [online]. Copyright © 2009 [cit. 04.07.2019]. Dostupné z: https://www.vitalia.cz/clanky/aloe-vera-lecive-ucinky/

Aloe vera: Jak zázračnou rostlinu pěstovat a co z ní vyrobit? | Prima Living. Prima Living | Prima Living [online]. Dostupné z:https://living.iprima.cz/jak-pestovat/aloe-vera-jak-zazracnou-rostlinu-pestovat-a-co-z-ni-vyrobit

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button