Zdraví

Léčivé vlastnosti a benefity aloe vera

Rostlina aloe vera, také známá jako pouštní lilie, je velmi šťavnatá. Produkty z ní se používají k léčení popálenin od slunce a úlevě od bolesti z menších poranění. Také je velmi účinná pro uklidnění trávicího traktu a stala se klíčovou přísadou kosmetických produktů a rituálů. Je také užitečná pro podporu funkce štítné žlázy.

Než začnete s jakýmkoli novým režimem péče o kůži nebo s perorálním podáním aloe, poraďte se s lékařem, protože je velmi silná.

Šťáva vs. gel

Jaký je rozdíl mezi gelem a šťávou, jež pochází z rostliny aloe vera? Jak gel, tak šťáva jsou velmi přínosné a mohou pocházet z různých částí rostliny, přičemž každý z těchto prostředků má své vlastní použití a léčebné vlastnosti.

Aloe vera se získává buď z celého listu nebo pouze z vnitřní části a spotřebovává se perorálně jako zdravotní tonikum, které má imunitní a stimulační účinky. Národní centrum pro doplňkovou a alternativní centrum uvádí, že šťáva z aloe vera se používá k léčbě astmatu, epilepsie a osteoartrózy. Kúra aloe produkuje hořkou tekutinu, která je silným laxativem, což je důvod, proč mnozí upřednostňují šťávu, jež se vyrábí pouze z vnitřku listů.

V listech se nachází i čirý gel, který se klasicky používá na menší poranění a popáleniny. Univerzita v Marylandu uvádí, že za léčivou sílu aloe jsou zodpovědné glykoproteiny a polysacharidy z aloe vera a také vitaminy a minerální látky.

Jak nakupovat

Aloe vera je léčivá rostlina. Uvnitř tuhých a pichlavých listů se nachází uzdravující látka: jasné želé, které je svěží na dotek a je vysoce koncentrované na cukry s dlouhým řetězcem – polysacharidy a glykoproteiny, které mají protizánětlivé a imunitní vlastnosti.

Nejlepší zdroj je přímo čerstvá rostlina, kterou je bohužel v našich podmínkách těžké sehnat. Každopádně shánějte produkty vyrobené z ekologických rostlin bez pesticidů a mnoha konzervačních látek.

Imunita

Polysacharidové cukry s dlouhým řetězcem v aloe jsou léčivou formou cukru. Bílé krvinky, které tvoří náš imunitní systém, pracují efektivněji díky určitým typům živin, jako jsou například polysacharidové cukry obsažené v aloe. Jsou to ty samé, které jsou obsažené i v léčivých houbách a pomáhají naší imunitě a bojují proti všem formám infekcí.

Další podporou pro náš obranný systém je glutation, což je silný antioxidant, který je důležitý pro udržení vysoké energetické úrovně. Hraje klíčovou roli při vývoji bílých krvinek a brání poškození buněčných funkcí.

Pro krásnou pleť

Aloe vera účinně pomáhá snižovat zarudnutí a výskytu akné, poskytuje pleti antioxidanty, zvyšuje hydrataci a pomáhá omezit zarudnutí a zánětlivé reakce.

Tato rostlina je však vhodná i pro ostatní části naší péče o krásu, například je skvělá jako základ pod makeup, odličovač, gel po opalování, maska na obličej, lehký hydratační krém a ošetření podrážděné pokožky hlavy.

Trávení

Vnitřně pomáhá aloe vra regulovat vysokou hladinu cukru v krvi, pomáhá ke zdraví střev a při zácpě. Z tohoto hlediska se jedná téměř o zázrak, navíc nám v letních měsících poskytne skvělé schlazení a uklidnění. Díky svým protizánětlivým vlastnostem také dobře působí při problémech se střevy.

Aloe je také známá jako účinné diuretikum. V tradiční čínské medicíně je používána k řešení zácpy a dokonce i parazitických infekcí. A jak to funguje? Výzkumníci z Pekingské univerzity čínské medicíny zjistili, že čisticí povaha aloe je ve skutečnosti zásluha našich střevních bakterií metabolizujících rostlinné sloučeniny, které se nacházejí právě v aloe. Podle čínské medicíny má tato rostlina tzv. chladnou a hořkou povahu, která pomáhá vyprázdnit „ohnivé“ nevolnosti, jako je podrážděnost, neklid, nespavost, červené oči, bolesti hlavy i závratě.

Regulace hladiny cukru v krvi

Bylo prokázáno, že aloe má pozitivní vliv na regulaci cukru v krvi, což je důležité pro snížení rizika vzniku cukrovky 2. typu, která je často spojena se záněty, obezitou a rezistencí na inzulín.

Inzulín je hormon, který dovoluje molekulám cukru vstoupit do našich buněk, které se pak používají jako palivo. Když jsou však vůči inzulinu odolné, nemohou správně extrahovat svou energii z glukózy.

Navíc podle Akiry Yagi, profesorky na Fukuyamské univerzitě, mohou výtažky z aloe dokonce zlepšit příznaky Alzheimerovy choroby a některých forem demence.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button