Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří vlastní zahrádku, určitě se vyplatí si na ní založit vlastní bylinkový záhonek. Není nad čerstvé bylinky, které dokonale dochutí polévky, pokrmy z masa, zeleninové saláty, dezerty a moučníky nebo letní osvěžující limonády.
Některé jsou trvalky, postačí je zasadit či zasít a už se o ně starat dál nemusíte. Do této skupiny patří například máta, meduňka, levandule, tymián nebo pažitka.
Další jsou pouze jednoletky, ty je potřeba vysévat každoročně. Jejich pěstování však není náročné a bude se jim dařit jak na záhoně, tak třeba v truhlíku, na parapetu. Do této skupiny patří bazalka, koriandr nebo kadeřavá petrželka.
Příprava bylinkového záhonu
Pokud se zaměříte na pěstování bylinek středomořských mezi něž patří levandule, tymián, oregáno nebo rozmarýn, pak vyberte místo s dostatkem slunečních paprsků. Čím více sluníčka bude na bylinky svítit, tím více budou aromatické. Pro pěstování máty a meduňky volte spíše polostinná místa. Bazalka potřebuje nejen dostatek slunce, ale také vláhu.
Co se orientace záhonku týká, volte místo jižním nebo východním směrem.
Záhonek by měl být umístěný tak, aby k němu byl dobrý přístup. Pokud na něm budete pěstovat trvalky, je vhodné záhon na zimu zakrýt chvojím.
- Velikost a tvar záhonku
Tyto faktory závisí především na velikosti vaší zahrady a také na množství a druzích bylinek, které se chystáte pěstovat.
Může se jednat o klasický tvar obdélníku. Jestliže máte zahradu nerovnou, dá se vytvořit záhonek formou skalky. V současné době se do módy dostávají záhonky ve tvaru spirály či šneka. Díky kamenům a půdě tak může vzniknout méně tradiční tvar, který využijete i v případě, že na zahradě nemáte dostatek prostoru.
- Příprava půdního základu
Vzhledem k tomu, že většina bylinek je méně náročná, než zelenina, postačí pro jejich pěstování půda propustná, obohacená o kompostovanou zeminu. V zahradnictví si můžete také pořídit substrát určený právě pro bylinky. Ten je však vhodnější na menší prostor nebo do truhlíku.
Než začnete s výsadbou, je potřeba ze záhonu odstranit plevel a to i s kořínky nebo oddenky.
Tipy pro vás
Mezi nejčastěji pěstované bylinky patří pažitka, majoránka, máta, meduňka, bazalka, levandule, tymián, koriandr, rozmarýn, kadeřábek, kopr, libeček, šalvěj nebo estragon.
Než začnete s výsadbou, je potřeba si rozmyslet, které bylinky využijete a tudíž je chcete pěstovat. Každý druh je jinak náročný na prostor. Mezi vysoké druhy patří libeček nebo některé druhy levandule. Dostatek míst do šířky vyžaduje máta a meduňka, které se velmi snadno rozrůstají. Menší keříky vytváří tymián.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.