Nezařazené

Mentolová mast proti rýmě – uvolní dýchací cesty a urychlí léčbu

Nikdo nemá rád pocit ucpaného nosu, že člověk až nemůže dýchat, který přichází s každou zimou. Esenciální oleje z máty a eukalyptu jsou skvělé na uvolnění dýchacích cest a jsou hlavními hvězdami v tomto receptu na jednoduchý balzám na ucpané dutiny. Vyčistěte si přírodně hlavu a dýchejte volněji s tímto snadným návodem.

Mentolová mast Vaporub od Vicks není zcela přírodní?

Mnoho z nás zažilo hit této masti, která byla přímo magická, když došlo na rýmu či kašel. Bohužel už víceméně vymizela z českých pultů a nelze nikde sehnat. Je však opravdu nad čím litovat?

Na první pohled tato mast působila přírodním dojmem se svými přírodními ingrediencemi jako je esenciální olej z eukalyptu, cedrový list či muškátový oříšek. Mezi těmito ingrediencemi však jsou schovány i některé škodlivé chemikálie, jako například terpentýn, syntetický kafr a vazelína.

Ano, stejný terpentýn, který si můžete koupit v železářství na přestavení vašeho domu, se nachází v této mentolové masti. Vazelína se získává z ropy a klasifikuje se mezi látky, u kterých se předpokládá, že jsou toxické nebo škodlivé. A zatímco je kafr přirozeně se vyskytující látkou, obsahuje kaučuk, který je vyroben z terpentinu, který je destilován, čímž se získá pinen. Pinen pak reaguje s jinými chemikáliemi a rafinuje v nezveřejněném procesu, aby se vyrobil syntetický kafr.

Ta malá modrá nádobka najednou nevypadá tak nevinně, že? Pokud hledáte něco opravdu bezpečného, jednoduchého a přírodního, tak raději namísto toho vyrobte várku tohoto domácího balzámu. I zde však přijde jedno upozornění; velmi malé děti by neměly používat mátový nebo eukalyptový esenciální olej, proto jej nepoužívejte u dětí mladších 3 let.

Peprmintový esenciální olej

I přesto, že má máta nejprve chladivý efekt, také zároveň stimuluje a zahřívá díky svému vysokému obsahu mentolu. Máta aktivuje receptory chladu v nosních průchodech, které podporují volné dýchání. Také zvyšuje tok tekutin v lymfatickém systému, který tělu pomáhá vyčistit příčinu ucpání nosu a léčit se rychleji. Přesouvá tekutiny do pojivové tkáně a má regenerační účinek na imunitní systém.

Eukalyptový esenciální olej

Eukalyptus je skvělý pro všechno, co se týká dutin. Používá se pro astma, bronchitidu, a dokonce i tuberkulózu. Funguje tak, že zvyšuje množství kyslíku absorbovaného dýchacím systémem, což pak stimuluje cirkulaci a zvyšuje množství kyslíku, který se dostává do buněk vašeho těla. Eukalypt je také lék na odkašlávání, který vám pomůže dostat nadměrný hlen z těla.

Včelí vosk a kokosový olej

Tento vlastnoruční domácí balzám se vyrábí z kokosového oleje a včelího vosku, protože nabízejí hustou a léčivou konzistenci. Cílem je, aby mast spočívala co nejdéle na hrudi, abyste mohli co nejdéle dýchat oleje a vaše nosní dutiny i dýchací cesty se uvolnily. Tudíž nechcete použít nic, co poskytuje pouze tenkou vrstvu, jako krémy, které se ihned vstřebají do kůže. Kokosový olej má také mírné antimikrobiální účinky, takže poskytuje trochu extra podpory imunitnímu systému, při aplikaci na hruď.

Domácí mentolový balzám

Co budete potřebovat:

  • 2 polévkové lžíce včelího vosku (nastrouhaného nebo v peletkách)
  • 1/3 hrnku a 1 polévková lžíce kokosového oleje
  • 30 kapek eukalyptového esenciálního oleje
  • 30 kapek peprmintového esenciálního oleje
  • 12 kapek tekutého vitamínu E (volitelná ingredience pro delší trvanlivost balzámu)

Náčiní:

  • Malý hrnec
  • Kovová lžíce (ne dřevěná)
  • Skleněná nebo kovová nádobka

Návod:

  1. Do malého hrnce při nejnižší možné teplotě přidejte kokosový olej a včelí vosk. Nechte je roztát tak akorát, aby se smíchaly. Odejměte z plotny a nechte vychladnout cca na jednu minutu.
  2. Přidejte esenciální oleje, a tekutý vitamín E (pokud se ho rozhodnete použít). Jemně míchejte, dokud se vše nespojí. Ihned slijte směs do vámi zvolené nádoby a zašroubujte víčko.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button