Babské radyJídlo a receptyNezařazenéPřírodní léčbaZdraví

Nejzdravější druhy listové zeleniny

Všichni jsme si vědomi skutečnosti, že listová zelenina je nezbytná pro naše zdravé tělo. Je považována za jeden z nejzdravějších typů potravin díky obsahu chlorofylu, vody i vlákniny. Je také jednou z nejlepších variant, pokud chcete rychlou večeři. Jaké jsou tedy nejzdravější druhy listové zeleniny a v čem jsou prospěšné?

Petržel

Vzhledem k tomu, že vitamin C není přirozeně přítomen v těle, je třeba konzumovat jej v dostatečném množství. Jeho vysoký obsah v petrželi vyživuje pokožku zevnitř a snižuje jemné linky, vrásky a jizvy. Těkavý olej eugenol přítomen v tomto druhu zeleniny má antibakteriální a protiplísňové účinky, které jsou užitečné při léčbě akné i k dezinfekci kůže. Také obsahuje minerály, jako je vápník, draslík, mangan, měď a zinek, které jsou nezbytné pro udržení zdravé kůže a těla.

Brokolice

Brokolice je nízkokalorická a bohatá na vlákninu. Je také plná vitaminu C, stejně jako například pomeranč. Vynikající je smažená i dušená, můžete ji přidat do salátů nebo uvařit s cibulí.

Brukev zelná

Brukev je svou chutí podobná zelí. Má vysoký obsah vody, nízký obsah kalorií a hodně vlákniny. Tato listová zelenina je také bohatá na rostlinolékařské živiny, které mají protirakovinné účinky. Obsahuje také vitamin C, vitamin K a vitamin E.

Hlávkový salát

Díky svému 96 % obsahu vody se salát řadí mezi nejvíce hydratační potraviny. I když není bohatý na živiny, je také vhodné ho zahrnout do svého jídelníčku, především díky vysokému obsahu vlákniny. Je vynikající nejen s masem, ale i s dalšími druhy zeleniny.

Kapusta

Nízkokalorická s vysokým obsahem vlákniny. Taková je kapusta. Pokud chcete udržet zdraví svého tlustého játra či detoxikovat játra, pak je kapusta ideální. Ženy v menopauze mají často nedostatek hořčíku vzhledem k neustálým hormonálním výkyvům. Tato zelenina má vysoký obsah hořčíku, takže je pro dámy v menopauze ideální.

Špenát

Jeden šálek čerstvého špenátu má pouze 28 kalorií. Vysoký obsah draslíku a nízký obsah sodíku pomáhají snižovat vysoký krevní tlak. Také antioxidanty a speciální peptidy jsou v tomto ohledu prospěšné. Špenátová šťáva také obsahuje mnoho důležitých minerálů.

Řecké seno (Methi)

Methi neboli pískavice má obrovské kosmetické a zdravotní benefity. Je bohatá na saponiny a vlákninu, které pomáhají snížit množství tělesného tuku a urychluje pohyb střev. Pravidelná konzumace Methi také reguluje hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Zelí

Zelí je dobrým zdrojem vitaminu C, draslíku a dalších vitaminů a minerálů. Kromě toho je díky vysokému obsahu vody a vlákniny ideální při spalování tuků. Má nízký obsah kalorií a nejmenší obsah tuku ve srovnání s jakoukoli jinou zeleninou.

 

Pórek

Pórek obsahuje flavonoidy, minerály i vitaminy. Má také málo kalorií a vysoké množství rozpustné i nerozpustné vlákniny. Mezi minerální látky v něm obsažené se řadí draslík, železo, vápník, mangan, zinek atd.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button