Bylinky

Koriandr není petrželka – Zjistěte v čem je tato bylinka tak zdravá

Koriandr (Coriandrum) je bylinka, která je příbuzná známější petrželce. Jejich vzhled je velice podobný, chuťově se ale liší. Je to chutný doplněk k polévkám a dalším pokrmům a živiny, které obsahuje, mohou nabízet řadu přínosů pro zdraví. Stejně jako mnoho druhů ovoce a zeleniny je koriandr dobrým zdrojem antioxidantů. Použití koriandru k ochucení potravin může také pomoci snížit příjem sodíku.

Přínosy koriandru jsou působivé, ale může to být docela polarizující přísada. Zatímco někteří milují jeho osvěžující chuť, jiní tvrdí, že zanechává mýdlovou, nepříjemnou dochuť. Nicméně bez ohledu na to, na který konec spektra narazíte, není pochyb o tom, že je naplněn mikroživinami, antioxidanty a dalšími léčivými látkami, které mohou mít obrovský vliv na celkové zdraví.

Trochu historie

Koriandr je známý od doby biblické. V Bibli Exodus, XVI, 31 se nachází zmínka o koriandru.  Lékařské a kulinářské využití koriandru najdete v textech z Indie i Egypta. Starověký Řím a Čína jej zmiňují již sedm tisíc let. Starověcí Egypťané věřili, že koriandr může být použit v posmrtném životě jako potrava pro odcházející.

O koriandru

Koriandr je populární bylinka, která se pěstuje po celém světě. Do jídel dodává skvělou chuť, takže už není potřeba používat sůl či jiné koření. Můžete ji použít do nejrůznějších jídel od guacamole až po salsu, těstovin a nudlí. Kromě širokého spektra použití této rostliny má koriandr taktéž mnohé přínosy pro naše zdraví. Jednou ze skvělých věcí na této bylince je rozsah jejího použití – můžete se rozhodnout použít buď listy nebo semínka rostliny. Listy mají svěží, téměř citrusovou chuť. Jakmile koriandr vykvete, produkuje semínka a chuť listů zintenzivní. Navíc, koriandrová semínka poskytují taktéž mnohé zdravotní přínosy. Používají se do chlebů, klobás, do nakládaných okurek a jsou součástí koření zvaného garam masala.

Rychlá fakta o koriandru

  • Existuje archeologický důkaz o tom, že koriandr byl užíván po tisíce let.
  • Koriandr obsahuje chemikálie, které pomáhají jiným potravinám udržet si delší čerstvost.
  • Jeho potenciální zdravotní přínosy zahrnují protinádorové účinky a zlepšení zdraví kůže.
  • Jedna čtvrtina šálku koriandru obsahuje 5 % denní hodnoty vitaminu A.
koriandr
Autor fotografie: Thamizhpparithi MaariCC BY-SA 3.0, Odkaz

Popis rostliny

Koriandr je jednoletá rostlina z čeledi miříkovitých (do stejné čeledi patří i petrželka).  Rostlina je původem z jižní Evropy, severní Afriky a západní části asijského kontinentu. Listy jsou vroubkované, lesklé, široké a ploché. Rostou z centrálního stonku do výšky 24 až 40 centimetrů s rozkvetlými stonky.

Pěstování koriandru

Koriandr můžete pěstovat doma i na zahradě, v truhlíku i přímo v zemi. Půda by měla být propustná a výživná. Pěstování koriandru je snadné, stačí rostlince vybrat slunné místo a chránit ji před mrazem. Semena může zasít kdykoli od jara až do podzimu. Koriandr klíčí poměrně snadno (obvykle 20 dní), po vzejití jej vyjednotíme. Pravidelně jej zalévejte a jednou za měsíc můžete přidat organické hnojivo, nejlépe tekuté. Koriandr obvykle kvete koncem léta. Květiny jsou drobného bílého květu.

Sklízení koriandru

Listy koriandru sklízejte ještě před vytvořením semen. Můžete je sušit, i když tím ztratíte aroma listů. Mražení listů se nedoporučuje. Stonky můžete nakrájet a umístit do studené vody. Zabalte je do mikrotenového sáčku a skladujete do sedmi dnů v lednici.

Pokud chcete sklízet semínka koriandru, pak musíte počkat, až se vytvoří. Obvykle se tomu tak děje na konci léta. Pokud necháte semínka na rostlině, váha semínek přetíží listy, které klesnou k půdě a tam mohou vytvořit novou rostlinku. Jakmile se vytvoří semena, rostlinu už bychom neměli používat v rámci sklizně listů.

Přečtěte si – Víte, co dokáže bylina, která pokrývala hroby faraonů? Objevte sílu koriandru

koriandr
Autor fotografie: MalyadriCC BY-SA 3.0, Odkaz

Koriandr v kuchyni

Listy koriandru se používají k aromatizaci pokrmů ze Středního východu, Latinské Ameriky a jihovýchodní Asie. Nasekejte je vždy těsně před použitím pro dosažení maximální chuti. V Číně se jemně nasekané list koriandru používají do rybích a masových pokrmů. Thajští kuchaři je přidávají do velkého množství pokrmů. Použijte je k posílení chuti salátů, fazolí, rýže, omelet, polévek, jehněčího, pesta na bázi koriandru a téměř jakéhokoli pokrmu, který si dokážete představit.

Semínka koriandru mají svou jemnou chuť s nádechem citronu, pomeranče a šalvěje s mírně hořkým podtónem. Nejlepší jsou v kombinaci s fazolkami, vepřovým masem, kukuřicí, chlebem a kachnou. Můžete si také všimnout, že se častokrát používají do pokrmů, kam se dává česnek, kari a chilli. Používají se k aromatizaci fazolí, dušeného masa, klobás a pečiva.

Zdravotní účinky

Obecně se koriandr používá pro léčbu trávicích potíží. Externě se používá při problémech s klouby, jako laxativum a na hemeroidy. Koriandr má antioxidační účinky a může působit jako prevence před otravou z jídla. Má taktéž diuretické účinky a často se používá na kontrolu diabetu, protože reguluje hladinu inzulínu v těle. Zdravotní účinky si popisujeme níže.

Koriandr odstraňuje z těla těžké kovy

Mezi těžké kovy, které se hromadí v lidském a těle působí jako rezidenty patří arsen, kadmium, hliník, olovo a rtuť. To může vést k srdečním onemocněním, hormonální nerovnováze, neurologickým stavům, neplodnosti a dalším stavům. Koriandr váže tyto toxické kovy, uvolňuje je z tkáně a usnadňuje jejich eliminaci z těla.

Chrání proti oxidačnímu stresu

Oxidační stres je doprovodným jevem jiných, degenerativních onemocnění mezi něž patří některé typy rakoviny, srdečních onemocnění, artritidy, Alzheimerovy choroby, makulární degenerace a další nemoci. Koriandr má silné antioxidační účinky, které jsou mimo jiné způsobeny flavonoidem zvaným quercetin. Ten pomáhá chránit před poškozením způsobeným volnými radikály v těle.

Snižuje úzkost

Tato bylina může pomoci zklidnit nervy a zlepšit kvalitu spánku díky svým přirozeným sedativním vlastnostem. A to bez nežádoucích účinků.

Snižuje krevní tlak

Listy a stonky koriandru mají potenciál snížit krevní tlak, ale také napomáhat zdravím funkcím ledvin a vyváženému krevnímu cukru. To je jen další důvod, proč tuto bylinku používat v salátech, salvách a smoothie.

Podporuje zdraví srdce

Koriandr dokáže snížit hned několik rizikových faktorů, které mohou způsobit onemocnění srdce. Koriandr těží z hladiny cholesterolu a triglyceridů v těle tím, že je pomáhá snižovat.

Zabraňuje infekci močových cest

Existuje mnoho faktorů, které mohou přispět k infekcím močových cest, včetně růstu bakterií, sexuální aktivity, genetiky nebo diabetu. Antibakteriální sloučeniny v koriandru by mohly pomoci udržet zdravý a nezdravý močový systém ve zdravém alkalickém prostředí. Kromě toho, semena koriandru jsou užitečná při zmírnění příznaků, pokud dojde k zánětu močových cest. Jednoduše namočte 1,5 lžičky sušených semen koriandru přes noc do dvou šálků vody. Druhý den vypijte nebo přidejte do svého ranního smoothie.

Přečtěte si – Recept na krémový avokádový dresink s koriandrem a limetkou

Uklidňuje rozrušený zažívací systém

Již tisíce let byl koriandr používán k tomuto účelu. Léčba nevolnosti, prevence plynatosti a nadýmání, zmírnění zažívacích potíží a pálení žáhy a zmírnění žaludečních křečí. Pomáhá také při účinném trávení tím, že pomáhá vytvářet trávicí enzymy, které podporují rozklad potravin. V mnoha kuchyních, čerstvý koriandr doprovází horké a kořeněné pokrmy, protože má chladící účinky. Kvůli svým schopnostem působit proti nadýmání je vhodný k fazolím a dalším luštěninám.

Podporuje zdravou menstruační funkci

Semena koriandru regulují správné funkce žláz s vnitřní sekrecí a hormonů, které regulují menstruační cykly. Koriandr navíc přispívá ke snížení nadýmání, křečí a bolesti během cyklu.

Zabraňuje neurologickému zánětu

Neurodegenerativní onemocnění, včetně Alzheimerovy, Parkinsonovy a roztroušené sklerózy, jsou spojena s chronickým zánětem. Studie publikovaná v Molekulární neurobiologii zjistila, že strava s vysokým obsahem kurkumy, pepře, hřebíčku, zázvoru, česneku, skořice a koriandru by mohla potenciálně pomoci zabránit zánětu spojenému s těmito devastujícími chorobami. Výzkumníci také poznamenali, že populace se stravou bohatými na tyto bylinky a koření vykazovaly nižší výskyt neurologické degenerace.

koriandr
Autor fotografie: Krish DulalCC BY-SA 3.0, Odkaz

Koriandr milovaný i zatracovaný

Listy koriandru mají silnou vůni a chuť, která může někoho odrazovat. Lidé ji popisují jako sladkou a štiplavou. I tak ale patří koriandr k nejpoužívanějším bylinám – a nejen v asijských kuchyních. Své místo už si dělá také ve spoustě jídel, která se běžně připravují také v České republice. Odkazy na koriandr naleznete v téměř všech kulturách. Zkuste jej použít i vy, abyste zjistili, do které skupiny (obdivovatelů/zatracovatelů) patříte.

Foto

Více fotografií koriandru naleznete pod tímto odkazem.

Zdroje

Koriandr setý – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Koriandr_set%C3%BD

Koriandr – Solomon – koření králů. Koření Králů Solomon – ručně balené koření [online]. Dostupné z:https://www.korenikralu.cz/koriandr

Koriandr: Jak si doma vypěstovat čerstvý a kdy ho použít? | Blesk.cz. Rady pro chovatele, kutily a zahrádkáře | Blesk.cz [online]. Copyright © 2001 [cit. 04.07.2019]. Dostupné z: https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-zahrada/333050/koriandr-jak-si-doma-vypestovat-cerstvy-a-kdy-ho-pouz it.html< /a>

Koriandr je koření, mocné afrodiziakum i přírodní lék | Prima Fresh. Nejlepší recepty | Prima Fresh [online]. Dostupné z:https://fresh.iprima.cz/jak-na-to/koriandr-je-koreni-mocne-afrodiziakum-i-prirodni-lek

Koriandr – Vše o koření. Vše o koření – Vitana [online]. Copyright © 2016 Vitana a.s., [cit. 04.07.2019]. Dostupné z:https://www.vseokoreni.cz/koreni/koriandr

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button