Slovo rozmarýn je v latině přeloženo jako rosmarinus. Název je odvozen z latinských slov ros (rosa) a marinus (moře). Rozmarýn je vlastně keř, kteří roste ve Středomoří (Španělsko, Itálie, Portugalsko, jižní Francie, Řecko) a severní Africe jako trvalka. Je to jedna z nejběžnějších aromatických divokých rostlin středomořské krajiny, zejména ve skalnatých vápencových svazích sousedících s mořem. Vyskytuje se také na izolovaných oblastech Turecka, Libanonu a Egypta.
Tato rostlina se používá jako aromatické koření v kuchyni, ale také pro výrobu tělových parfémů. V neposlední řadě má své využití také pro své potenciální přínosy pro zdraví. Patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), do které patří také oregáno, tymián, bazalka a levandule.
Historie
Rozmarýn se po Evropě rozšířil prostřednictví římského tažení – Římané jej v osmém století dostali až do Anglie. V 10. století si jej Karel Veliký objednal, aby se začal pěstovat na jeho farmách ve Španělsku. Novému světu jej představili časní přistěhovalci, kteří brzy zjistili, že jej v severních oblastech musí chránit v zimních měsících. Rozmarýn má také své historické pojetí, které je spojené s Pannou Marií. Květy dostaly svou barvu světle modré barvy, když položila šátek na rozmarýnový keř poté, co ho umyla. Chtěla ho tak usušit. Rozmarýn použitý na svatbách má novomanželům přinést hodně štěstí do života.
Rozmarýnové větve byly umístěny na podlahách středověkých domů, aby bojovaly s chorobami během „černé epidemie“, protože rostlina vydává vůni jako kadidlo.
Popis rostliny
Tato bylinka patří mezi dřevnaté rostliny. Má jehličkovité kožovité listy, které mohou běžně dosahovat výšky až 90 cm a rozpínají se do šířky až 150 cm a jsou nahoře světlejší a lesklé, vespod jsou šedozelené a matné. Rozmarýn miluje teplejší podnebí, ale snadno jej můžeme vypěstovat také v České republice. V chladném počasí je vhodné jej přenést dovnitř. Když vykvete, má bledě modré květy. Jak rostlina zraje, stonky jsou čím dál více dřevnaté. Důvodem jeho popularity je aromatická vůně, kterou mnozí připodobňují k vůni borovice s mírně pryskyřičným a sladkým podtónem. Taktéž chuť této bylinky je popisována jako velice výrazná.
Pěstování rozmarýnu
Rozmarýn má rád slunce – čím více, tím lépe, a suché dobře odvodněné chudé půdy. Nemá rád vlhké plochy zahrady. Můžete jej pěstovat ze semínek, zakořeněné části existující rostliny nebo z řízků. Pěstujte jej v květináči, abyste ho v zimě mohli přesunout do interiéru – nevydržel by totiž naši zimu. Po založení vyžaduje jen velmi málo vody. Pokud se rozhodněte pěstovat ze semínek, začněte pěstování uvnitř a ven rostlinu přeneste až pomine nebezpečí mrazu. Větší rostliny obvykle lépe přezimují.
Základní pokyny pro pěstování
Semena nebo řízky zasaďte uvnitř 8 až 10 týdnů před posledním jarním mrazem. Pěstujte semena/řízky v dobře odvodněné půdě s teplotou okolo 21 °C a ujistěte se, že vaše rostliny budou mít dostatek místa k růstu. Pokud se rozhodnete rostlinu vysadit v zahradě, vyberte jí místo poblíž fazolí, zelí, mrkve a šalvěje – toto společenství prospívá oběma rostlinám.
Péče o rozmarýn
Pokud chcete mít co nejrozrostlejší rostlinu, nezapomeňte ji prořezávat. Můžete to dělat průběžně, jak budete rostlinu používat v kuchyni. Pokud rostlinu pěstujete v domě, vyberte jasné světlo i v zimním období. Rostliny rovnoměrně zalévejte po celé vegetační období. Pokud chcete další rostliny, můžete to provést řízky ze stávající rostliny.
Kvetení rostliny
Bylinka kvete obvykle v květnu koncem jara až do začátku léta. Květy mají tendenci být světle modré až fialové nebo mají růžový odstín.
Sklízení a skladování
Po ukončení vegetační sezóny můžete začít stříhat jednotlivé větvičky či listy. I mladá rostlina obsahuje typickou rozmarýnovou chuť, i když ta je mnohem mírnější než u zavedené rostliny. Pokud se rozhodnete rozmarýn usušit, svažte několik větviček k sobě a sušte je zavěšené vzhůru nohama. Jakmile jsou stonky suché, odstraňte z nich listy. Rozmarýnové větvičky můžete také zmrazit, uchovávat je v octě nebo je použít k aromatizaci oleje nebo másla.
Rozmarýn v kuchyni
Rozmarýn je jednou z nejčastěji používaných bylin v Itálii, zejména v jehněčích pokrmech. Italové tuto bylinku milují ale natolik, že se s ní setkáte ve velké spoustě italských specialit. Pokud půjdete do italského řeznictví a objednáte jehněčí maso, bude obsahovat několik větviček rozmarýnu. O něco méně je rozmarýn používán ve francouzské, řecké nebo španělské kuchyni.
Kombinace s rozmarýnem
Tato bylinka jde skvěle nejen k jehněčím receptům, ale také k hovězímu a telecímu masu, rybám, korýšům a dokonce i ke kuřecímu masu. Velice dobré jsou omáčky připravené z vína a česneku a snítky této rostliny. Skvělé aroma bylinky se ale vyjímá také v bramborových pokrmech a v kombinaci s kořenovou zeleninu, jako je mrkev a cibule. Když přidáte rozmarýn na špagetovou omáčku, dostanete další neobvyklou chuť ke klasice. Je to velmi pěkný doplněk k rajčatovým polévkám, dušeným masům a omáčkám. Hojně se využívá také při domácím grilování.
Jak rozmarýn v kuchyni použít?
Umístěte ratolest do drůbeže nebo jej využijte jako jehlu na špízy. Používejte ho v marinádách na maso. Větvičky můžete jednoduše zapíchnout přímo do masa, nebo je nechat pálit na grilu společně s masem, abychom mu dodali vynikající aroma. Při grilování můžete rozmarýn použít také jako štětec na potírání masa marinádou – stačí svázat několik větviček dohromady.
Tipy na závěr
Vyzkoušejte rozmarýn v hráškové polévce, přidejte je do svých receptů na chléb, přidejte je k zelenině, jako je hrášek, špenát a cuketa, doplňte jím fazole a dušená masa. Je nezbytnou složkou u drůbežích nebo rybích náplní. Některé recepty volají po rozsekaném rozmarýnu, ale nejlepší je, když jej přidáte jako celou snítku. Tu pak můžete před podáváním jednoduše odstranit. Sušený rozmarýn ztrácí sílu chuti, lze z něj však připravit dobrý čaj (i z čerstvých větviček).
Použití rozmarýnu
Mimo použití v kuchyni můžete rozmarýn použít také pro jeho zdravotní účinky a do domácí kosmetiky. Aromatické kvality této bylinky také posilují koupel, můžete jej využít na tvorbu kytice, věnce nebo vonného sáčku do skříní a šuplíků.
Zdravotní přínosy rozmarýnu
Léčebné účinky této bylinky popsali již starověcí římští, řečtí, arabští i evropští bylinkáři. Její využití se časem trochu rozšířilo, i nadále se ale používá mnohými způsoby.
Antioxidanty a protizánětlivé sloučeniny
Rozmarýn je bohatým zdrojem antioxidantů a protizánětlivých látek, o kterých se předpokládá, že pomáhají posilovat imunitní systém a zlepšují krevní oběh. Tyto antioxidanty také hrají důležitou roli při neutralizaci škodlivých částic zvaných volné radikály.
Zlepšení trávení
V Evropě se rozmarýn často používá k léčbě poruch trávení.
Posílení paměti a koncentrace
Aroma z rozmarýnu může zlepšit koncentraci, výkon, rychlost a přesnost člověka a v menší míře i jeho náladu.
Neurologická ochrana
Vědci zjistili, že rozmarýn může být také dobrý pro váš mozek. Rozmarýn obsahuje přísadu zvanou kyselina karnosová, která dokáže bojovat proti poškození volnými radikály v mozku. Dále může zlepšit zotavení, například po mrtvici.
Zabraňuje stárnutí mozku
Rozmarýn může významně přispět k prevenci stárnutí mozku. Terapeutická schopnost rozmarýnu je nyní zkoumána pro prevenci Alzheimerovy choroby, ale je zapotřebí více studií.
Rakovina
Výzkum publikovaný v Oncology Reports zjistil, že extrakt z rozmarýnu zpomalil šíření lidských leukemických buněk a karcinomů prsu. Tato bylinka může být užitečná jako protizánětlivé a protinádorové činidlo. Přidání výtažku z rozmarýnu do masa snižuje tvorbu látek způsobujících rakovinu, které se mohou vyvinout během vaření.
Ochrana proti makulární degeneraci
Kyselina karnosová, která je hlavní složkou rozmarýnu, může významně podpořit zdraví očí. To by mohlo mít klinické využití pro onemocnění postihující vnější sítnici, jako je věkem podmíněná makulární degenerace – neběžnější oční onemocnění.
Aromatický rozmarýn nejen do kuchyně
Zkrátka a dobře – tuto bylinku můžete používat mnoha různými způsoby. Obvykle se připravuje jako celá sušená bylina nebo sušený práškový extrakt, zatímco čaje a tekuté extrakty se vyrábějí z čerstvých nebo sušených listů. Pro nákup online je k dispozici řada výrobků z rozmarýnu. Velké množství z nich si ale můžete vyrobit doma – pokud se rozhodnete začít rozmarýn sami pěstovat.
Zdroje
Rozmarýn – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozmar%C3%BDn
[online]. Dostupné z: https://www.ireceptar.cz/zdravi/rozmaryn-bylinka-pro-povzbuzeni.htmlRozmarýn lékařský – pěstování a použití – Zahrada a Příroda. Zahrada a Příroda [online]. Dostupné z:https://www.zahradaapriroda.cz/rozmaryn-lekarsky-pestovani-a-pouziti/
Rozmarýn, koření a bylinky – Vše o koření. Vše o koření – Vitana [online]. Copyright © 2016 Vitana a.s., [cit. 04.07.2019]. Dostupné z:https://www.vseokoreni.cz/koreni/rozmaryn
Rozmarýn není rozmarný – Abecedazahrady.cz. Abecedazahrady.cz – Zahrada, rostliny, pěstování [online]. Dostupné z:https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/rozmaryn-neni-rozmarny
Rozmarýn má široké využití – pro zdraví, v kuchyni, v kosmetice. Pěstování bylinek [online]. Copyright © 2019 Bylinkový ráj [cit. 04.07.2019]. Dostupné z: https://bylinkovyraj.net/rozmaryn-lekarsky/
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Jeden komentář