Nezařazené

Vůně rozmarýnu může posílit paměť až o 75%

Všichni máme své oblíbené přírodní vůně, co když ale jedna z nich může být schopná nám pomoci s pamětí? Přesně to vědci zjistili u účinků rozmarýnu.

Díky tomuto spojení s lepší pamětí, dávali si řečtí studenti tuto bylinku za ucho během zkoušek. Řekové však nejsou jediní, kde se odkazuje na tuto úžasnou bylinu a její mocné schopnosti posílit paměť, jedna zmínka padla i v Shakespearově Hamletovi.

Studie rozmarýnové vůně

Jedna studie zkoumala účinky rozmarýnu a její účastníci dostávali každý den rozmarýnový esenciální olej. To, co vědci zjistili, bylo neuvěřitelné – účastníci měli o 60 až 75 procent vyšší pravděpodobnost zapamatování věcí ve srovnání s těmi, kteří nepoužívali esenciální olej.

Výzkum ukázal, že tato bylina také obsahuje kyselinu karnosovou, která ničí toxiny, které poškozují mozek. Také má přírodní sloučeniny, které poskytují mozku bílkoviny, a tím podporují jeho rozhodovací schopnosti.

Tato úžasná přírodní bylina pomáhá rozbít acetylcholin, který indukuje buňky, které jsou zodpovědné za paměť.

Dobrovolníkům byla odebrána a analyzována krev, aby se zjistilo, zda výkonnostní hladiny a změny nálady po expozici rozmarýnové vůni souvisejí s koncentracemi sloučeniny známé jako 1,8-cineol přítomné v krvi. Sloučenina se také nachází v esenciálním oleji z rozmarýnu a již dříve se ukázalo, že působí na biochemické systémy, které podporují paměť. Výsledky ukázaly, že účastníci v místnosti s rozmarýnovou vůní se dokázali lépe vypořádat s potenciálními paměťovými úkoly než účastníci v místnosti bez vůně.

Účastníci měli za úkol vybavit si události, kompletní úkony během určitého času, a byla měřena rychlost, jakou si dobrovolníci dokázali na tyto události vzpomenout.

Výsledky z krevní analýzy ukázaly, že v plazmě byly přítomny významně vyšší hodnoty 1,8-cineolu v místnosti s vonícími rozmarýnovými rostlinami, což naznačovalo, že čichání vůně vedlo k vyšším koncentracím.

Dřívější výzkum naznačuje, že těkavé molekuly z esenciálních olejů se mohou vstřebávat do krve přes nos. Chemické látky také stimulují čichový nerv v nosu přímo, což může mít vliv na fungování mozku.

Jedno je jisté, přírodní prostředky mají četné výhody a jedna z nich je skutečnost, že nevyvolávají vedlejší účinky jako komerční léky, takže je můžete vyzkoušet bez obav.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button