Všichni máme své oblíbené přírodní vůně, co když ale jedna z nich může být schopná nám pomoci s pamětí? Přesně to vědci zjistili u účinků rozmarýnu.

Díky tomuto spojení s lepší pamětí, dávali si řečtí studenti tuto bylinku za ucho během zkoušek. Řekové však nejsou jediní, kde se odkazuje na tuto úžasnou bylinu a její mocné schopnosti posílit paměť, jedna zmínka padla i v Shakespearově Hamletovi.

Studie rozmarýnové vůně

Jedna studie zkoumala účinky rozmarýnu a její účastníci dostávali každý den rozmarýnový esenciální olej. To, co vědci zjistili, bylo neuvěřitelné – účastníci měli o 60 až 75 procent vyšší pravděpodobnost zapamatování věcí ve srovnání s těmi, kteří nepoužívali esenciální olej.

Výzkum ukázal, že tato bylina také obsahuje kyselinu karnosovou, která ničí toxiny, které poškozují mozek. Také má přírodní sloučeniny, které poskytují mozku bílkoviny, a tím podporují jeho rozhodovací schopnosti.

Tato úžasná přírodní bylina pomáhá rozbít acetylcholin, který indukuje buňky, které jsou zodpovědné za paměť.

Dobrovolníkům byla odebrána a analyzována krev, aby se zjistilo, zda výkonnostní hladiny a změny nálady po expozici rozmarýnové vůni souvisejí s koncentracemi sloučeniny známé jako 1,8-cineol přítomné v krvi. Sloučenina se také nachází v esenciálním oleji z rozmarýnu a již dříve se ukázalo, že působí na biochemické systémy, které podporují paměť. Výsledky ukázaly, že účastníci v místnosti s rozmarýnovou vůní se dokázali lépe vypořádat s potenciálními paměťovými úkoly než účastníci v místnosti bez vůně.

Účastníci měli za úkol vybavit si události, kompletní úkony během určitého času, a byla měřena rychlost, jakou si dobrovolníci dokázali na tyto události vzpomenout.

Výsledky z krevní analýzy ukázaly, že v plazmě byly přítomny významně vyšší hodnoty 1,8-cineolu v místnosti s vonícími rozmarýnovými rostlinami, což naznačovalo, že čichání vůně vedlo k vyšším koncentracím.

Čtěte:  5 věcí, které většina lidí neví o výživě a zdraví

Dřívější výzkum naznačuje, že těkavé molekuly z esenciálních olejů se mohou vstřebávat do krve přes nos. Chemické látky také stimulují čichový nerv v nosu přímo, což může mít vliv na fungování mozku.

Jedno je jisté, přírodní prostředky mají četné výhody a jedna z nich je skutečnost, že nevyvolávají vedlejší účinky jako komerční léky, takže je můžete vyzkoušet bez obav.