Správný zahrádkář nevyužívá skleník pouze během sezóny, ale během celého roku. Dá se v něm přesazovat, sázet, sklízet, uklízet a připravovat sazeničky na novou sezónu. Podívejte se na to, co nabízí pro práci ve skleníku jednotlivé měsíce.
Leden
Začátek roku by měl každý dobrý zahrádkář věnovat kontrole, čištění a případným opravám skleníku. Je potřeba jej nachystat na novou sezónu.
Vzhledem k tomu, že práce na zahradě a kolem domu zatím není mnoho, můžete začít s plánováním výsadby a sázení jednotlivých druhů. Jestliže patříte mezi majitele skleníku vytápěného, lze začít mulčovat a třeba vysévat rychlé odrůdy ředkviček.
Únor
Během února můžete začít připravovat půdu pro další sezónu. Jestliže již není promrzlá, můžete začít navážet hnůj. Také lze předpěstovávat sazeničky rajčat, cibule a petrželky a je to období vhodné pro časný výsev raného druhu salátu, lilku, květáku, brokolice, paprik nebo kedluben. Jestliže je ve skleníku teplota v rozmezí 10-15ºC, lze nechat koncem měsíce naklíčit rané brambory.
Březen
Tento měsíc ohlašuje skleníkům začátek sezóny. Pokud vám ve skleníku již něco roste, dejte pozor na mrazy. Sazenice můžete zakrýt netkanou textilií. Jakmile se trochu oteplí je potřeba začít s větráním, zabráníte tak výskyt plísní.
Během března lze vysévat celer, brokolici nebo kedlubny a je nejvyšší čas na papriky, rajčata. Lilky nebo melouny. Své místo si naleznou také mrkev, hrášek, špenát nebo bylinky.
Duben
Nastává čas okurek, dýní, cuket, fazolí a bylinek – levandule, oregano, tymián, máta, šalvěj, rozmarýn nebo kopr. Výsadbu sazeniček zatím neuspěchejte, ještě přijdou květnové mrazíky. Také nastává čas pro jahody.
Květen
Období první sklizně. Jedná se o ranou zeleninu. Prázdné záhony či truhlíky se dají zaplnit letními výsevy – letní ředkvičky, ředkev, špenát, listový celer, cukrová kukuřice nebo salátová čekanka. Nesmíme zapomínat na pravidelné větrání či odplevelení.
Červen
Se zvyšujícími se teplotami je potřeba zintenzivnit větrání. Nastává čas kontroly okurek, rajčat a papriky, jestli se u nich neobjevuje plíseň. Pokud pěstujete rajčata tyčková, je potřeba je začít zaštipovat. Nové výhonky by je mohly oslabit. Také papriky se pomalu začínají hlásit o vyvázání.
Nastává čas sklizně raných odrůd zeleniny a některých bylinek. Můžete množit jahodníky ze šlahounů.
Červenec
Pomalu sklízíme cibuli, česnek, zelí, hrášek, tykve či fazolové lusky. K sušení jsou připravené i některé druhy bylinek. Potřebná je péče o rajčata a okurky. V polovině měsíce můžeme začít s vyséváním zeleniny určené pro podzimní sklizeň. Jedná se především o pekingské zelí, čínský salát, špenát nebo květák.
Srpen
Musíme dát pozor na ostré sluneční paprsky, pokud jich je hodně, je vhodné skleník zastínit. Také větrat je potřeba a to i v noci. Je potřeba pravidelně pečovat o rajčata a okurky a sklízet dozrávající a dorůstající plody.
Září
Září je měsíc sklizně a úklidu. Během září většinou zbývá sklidit kořenovou zeleninu a rajčata. Pak následuje příprava záhonů pro další rok. Je potřeba je okopat, zrýt a odstranit z nich plevel. Ještě je čas na vysetí ředkviček a dalších plodin pro pozdní podzimní sklizeň.
Říjen
Větrání je vhodné již pouze během dne. Zbylé rostlinky je potřeba chránit proti nočním mrazíkům. Je potřeba provést kontrolu proti případným škůdcům. A sklidit zbývající plodiny. Jestliže již ve skleníku není co pěstovat, můžete začít s mulčováním, třeba spadanými listy.
Listopad
Jestliže nemáte skleník vytápěný a máte v ně nějaké rostlinky, chraňte je netkanou textilií proti mrazu. Vysázet můžete česnek, ne však do těch míst, kde již rostl.
Prosinec
Jestliže již máte vše sklizeno, nastává čas pro zazimování skleníku. Všechny záhony je potřeba zrýt, odstranit zbytky kořenů, přidat půdu a vydezinfikovat ji. Skleník je nutno chránit proti vlhku a mrazu. Pokud v něm uchováváte truhlíkové rostlinky, zalévejte je zlehka.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.