Zahrada

8 tipů pro maximální využití skleníku

Pokud patříte mezi majitele skleníku nebo si jej plánujete v nejbližší době pořídit, podívejte se na tyto tipy, které vám pomohou s jeho maximálním využíváním.

1. Pomůže skleníkový efekt

Většina zahrádkářů si skleník pořizuje jako šikovného pomocníka pro pěstování zeleniny. Není nad čerstvě utržený salát, okurku či rajče. Kromě toho jsou podmínky v něm ideální pro předpěstovávání sazenic, které můžeme později vysadit i na záhonek. Velkým pomocníkem je teplo, které se uvnitř skleníku vytváří díky krátkovlnnému záření, jež prochází sklem a vytváří tak podmínky lepší, než jsou ty venkovní. Proto je vhodné skleník brzy zjara větrat pouze během dne a na noc jej pečlivě uzavřít.

2. Péče o skla

Aby paprsky snadno pronikaly do prostoru skleníku, je potřeba věnovat dostatečnou péči také sklům, jež tvoří stěny skleníku. I malá vrstva prachu může bránit v přísunu dostatečného množství světla. Jako ptačí ochrana pak poslouží UV samolepky nebo průsvitné barvy. Ty zabrání tomu, aby ptáci naráželi do nablýskaných skel.

3. Pozor na velké množství slunečních paprsků

Sluneční paprsky jsou sice dokonalými pomocníky, ale všeho moc škodí. Především v horkých letních dnech může docházet k popálení listů. Je tedy potřeba zajistit stínění. Vhodnou volbou mohou být žaluzie nebo vápenatý nátěr, který se dá, po skončení sezóny, snadno odstranit.

4. Výměna půdy

Vzhledem k tomu, že skleník poskytuje ideální prostředí některým chorobám nebo škůdcům, jejichž zárodky přežívají v půdě, je potřeba ji občas vyměnit, alespoň jedenkráte za rok. Výživu pak substrátu dodá vyzrálý kompost.

5. Pravidelné větrání

Přestože rostlinám svědčí mikroklima, které se ve skleníku vyskytuje, je potřeba jej pravidelně větrat. Pokud rostlinám neposkytnete dostatek čerstvého vzduchu, přestanou růst a ve skleníku se začnou objevovat plísně a choroby houbového původu. Kromě toho některé rostliny potřebují pro to, aby plodily, opylovače.

6. Využití celého prostoru

Skleník nabízí nejen záhony. Lze si do něj pořídit také sklopné regály, jež využijete především pro předpěstovávání sazenic. Jakmile je nebudete potřebovat, můžete je sklopit. Nebudou tak překážet v růstu vyšším rostlinkám. Jestliže na záhonech pěstujete rostlinky malého vzrůstu, můžete regály využít pro truhlíky s bylinkami.

7. Vhodná výsadba

Každá rostlinka potřebuje ke svému růstu jiné podmínky. Některé druhy zeleniny (ředkvičky, raná mrkev, hrášek, salát nebo pórek) jsou odolnější i vůči nočnímu chladu. Lze je tedy začít pěstovat již velmi brzy zjara. Jiné druhy zeleniny (rajčata, lilek, dýně, okurky, papriky nebo cukety) jsou choulostivější. Pokud tedy nemáte skleník vyhřívaný, začněte s jejich pěstováním později.

8. A co vytápění?

Vytápěný skleník sice může poskytovat vhodnou teplotu, ale rostlinky budou postrádat dostatek světla. Skleník však lze využít pro přezimování choulostivých rostlin, jež nemají rády zimu, a to především díky přitápění.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button