BylinkyZahradaZdraví

Pažitka je sice nenápadná bylinka, ale našemu tělu nabízí celou řadu benefitů

Pažitka je příbuzná k česneku a cibuli. Je to bylinka velmi nenápadná, přesto obsahuje velké množství cenných látek a sloučenin. Jedná se o vytrvalou rostlinu, na kterou narazíme nejen v oblastech Evropy, ale je rozšířená také v Asii a Severní Americe. Její pěstování se objevilo již v dobách středověku

Zdraví prospěšné látky

Pažitka obsahuje velké množství flavonoidních antioxidantů, které pomáhají v boji proti rakovině a zánětům, zlepšují zdraví srdce, detoxikují naše tělo, zlepšuje trávení a zdraví pokožky.

  • Kalorie a tuky

Vzhledem k tomu, že má pažitka nízký obsah kalorií, může se stát zdravou alternativou za některá dochucovadla. Také v ní nenaleznete sodík a má velmi malé množství tuků.

  • Vitamín A

Ten obsahuje ve formě betakarotenu.

  • Vitamín K

Pomáhá aktivovat některé enzymy a to včetně těch, které naše tělo potřebuje pro mineralizaci kostí a podporu růstu buněk.

  • Antioxidanty

Mezi ty patří jak vitamín K, tak kvercetin. Ten, společně s dalšími flavonoidy, může pomoci předcházet vzniku rakoviny prsu, vaječníků nebo prostaty. Mezi další antioxidanty obsažené v pažitce, patří karoteny, zeaxantin nebo lutein.

kvetoucí pažitka

5 zdravotních přínosů

Pažitka našemu tělu poskytuje celou řadu zdravotních benefitů.

  1. Pomoc v boji proti rakovině

Tu mají na starosti flavonoidní antioxidanty – lutein a zeaxantin. Vláknina v pažitce obsažená pomáhá v boji proti rakovině tlustého střeva. Allicin bojuje proti rakovině prsu.

  1. Ochrana srdce

Allicin pomáhá snižovat vysokou hladinu cholesterolu v krvi a snižuje vysoký krevní tlak. Kvercetin pak bojuje proti hromadění plaku ukládajícího se v tepnách. Vitamín C v pažitce obsažený zlepšuje elasticitu krevních kapilár a podporuje vstřebávání železa. Kyselina listová, kromě jiného, brání stahování cév.

  1. Podpora zdraví kostí

Tu zajistí vitamín K, který podporuje celistvost a hustotu kostí. Také pomáhá regulovat buňky, které předcházejí demineralizaci kostí.

  1. Podpora trávení

Konzumace pažitky pomáhá tělu zbavit se škodlivých bakterií a kvasinek, které se nacházejí v trávicím traktu. Vláknina v ní obsažená podporuje zdravou činnost střev a celé trávicí soustavy. Povzbuzuje trávení a eliminuje plynatost.

  1. Podpora imunity

Kromě vitamínů se v pažitce nachází také selen, který má pozitivní vliv na imunitu.

Jak používat pažitku?

Můžete ji přidat do máslových a sýrových potravin, salátů, polévek nebo omáček. Je vhodným doplňkem k masu nebo vaječným pokrmům. Pažitku lze použít pro přípravu bylinkového oleje nebo másla nebo do čerstvého kozího sýra

Pěstování pažitky

Pažitku můžete pěstovat na záhonku i v květináči, třeba na okně nebo na balkoně.

Pěstování na zahradě

Pažitka je bylinka s minimálními nároky a její pěstování zvládnou i začátečníci. Pokud máte skleník, lze do něj výsadbu semínek provést koncem února či počátkem března. V dubnu, jakmile se počasí ustálí, je možno rostlinky přesadit do venkovního záhonu. Přímý výsev do záhonu lze provádět koncem dubna nebo během května. Semínka je potřeba sít do hnízd vzdálených od sebe 30 centimetrů. Během vegetačního období je důležité dopřát rostlinkám dostatek vláhy. Pozor – půda nesmí být příliš mokrá.

Pěstování v květináči

Pořídit si můžete vypěstovanou pažitku. Pokud ji budete pěstovat v interiéru, výsev je možné provádět v kteroukoli roční dobu. Vložte semena do substrátu na několika různých místech a květináč umístěte na světlé místo. Chcete-li pěstovat pažitku na balkóně, postup výsevu je stejný, jako při pěstování na záhoně.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button