ZahradaZdraví

Jak vypěstovat vlastní ananas? Víme, jak na to

Pro ty z nás, kteří nežijí v oblasti s ohromujícím tropickým počasím, se hodí tento návod, jak si vypěstovat exotické ovocné stromky v předzahrádce. Co třeba ananas, toužíte po něm?

Tady je malý trik, jak přinést i vašemu domovu tropický nádech, aniž byste byli nuceni jet na dovolenou do jižních destinací.

„Hrnkový ananas“ může růst i ve vaší domácnosti, nevyžaduje žádné zvláštní semeno. Vše, co potřebujete, je zralý ananas z obchodu s potravinami nebo z trhu. Vyberte si takový ananas, který bude odspodu žlutý, ale stále pevný na jemný stisk. Pokud se sladce rozvoní, je zralý a vhodný k vašim experimentům.

ananas

Když máte ananas doma a chcete ho tedy začít pěstovat, je potřeba připravit odnož, která se musí nechat zakořenit ve vodě. Z horní části ananasu se odstraní horní stvol s listy. Nedělejte to žádným škubáním, je potřeba zvolit rádoby techniku odšroubování, což zní sice složitě, ale je to jednoduché. Ananas pevně shora uchopte a začněte s ním točit. Není nutné vyvíjet bůhví jaký tlak. Stvol očistěte od případné dužniny, ananas by ve vodě jinak hnil. Čím bude vršek nižší, tím lépe.

Naším hlavním cílem je, aby ananas začal klíčit kořeny k výsadbě. Ananas se musí oloupat kolem základny, což je v okolí zbytku stvolu. Jsou tu spodní listy, které se dají pryč. Ze zbytku základny se seřízne špička, aby se tu nenacházela žlutá dužnina. Tím je ananas připraven k tomu, že kořenové uzliny zaujmou větší plochu a stoupá i naděje následného úspěšného zakořenění do hlíny.

ananasNyní je vrcholek ananasu připraven pro klíčení kořenů a je čas ho ponořit do vody. Naplňte nádobu dostatkem čerstvé vody na pokrytí potřeb ananasu a nechte ho na slunném místě. V příštích dnech se dočkáte kořenů. Vodu v nádobě udržujte v čistotě, měňte jí jednou za dva až tři dny.

Stvol ananasu je přichystán k výsadbě v momentě, když ze základny vyraší kořenové uzliny a začínají mu zelenat listy – jsou i delší a širší.

ananasPokud jsou kořeny v plné formě, je čas zasadit vršek ananasu do květináče naplněného půdou nebo venku (podmínkou je však teplé klima). Rostlinka od vás bude vyžadovat vlhko a teplo.

V sušších podmínkách je nutné rostlinku rosit. Potřebuje dostatek slunce, dařit se jí bude i na okně, ale s přísunem světla a tepla.

ananasPůda nesmí být přemokřená ani vysušená, zalívejte dle potřeb, hnojí se poloviční koncentrací dvakrát měsíčně v průběhu léta.

Plodů ananasu se dočkáte za rok až dva, červený kužel se vám bude postupně měnit před očima. Když se zadaří a vykvete modře, můžete za 6 měsíců očekávat i ovoce. Ananas bude sice menší než ten, který si koupíte v supermarketu, ale o to chutnější.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button