Zahrada

Vytvořte si vlastní zenovou zahradu, získáte tak místo pro klid a odpočinek

Jedná se o druh japonské zahrady, která je určená pro meditaci a relaxaci. Základ tvoří především kameny, štěrk a písek a samozřejmě nesmí chybět ani vhodná zeleň. Výhodou tohoto druhu zahrad je, že ji můžeme vybudovat kdekoli.

Jak vybudovat zenovou zahradu?

Existují některá pravidla, která bychom měli při budování zenové zahrady dodržet, ale jinak zenová zahrada vyjadřuje osobnost svého tvůrce. Než s budováním zenové zahrady začneme, je potřeba si pro ni vybrat vhodný prostor. Zahrada bude místem, kde bychom se měli cítit dobře, nezáleží na její velikosti ani tvaru.

Prvky tvořící součást zenové zahrady

Zahradě by měl dominovat nějaký prvek. Může se jednat o kámen či sošku. Při jeho výběru je potřeba mít na mysli, že velikost prvku by měla být úměrná k rozloze zahrady. Další prvky pak umísťujeme takovým způsobem, aby ty větší tvořily pozadí zahrady. Díky tomu přirozeně opticky prostor rozšíříme.

  • Kameny

Tvoří nedílnou součást každé zenové zahrady. Minimálně by se v ní měly objevit 3, maximální počet není nijak stanoven, upřednostňuje se počet lichý. Kameny mohou být umístěny do polohy vzpřímené nebo je lze položit naležato.

  • Štěrk

Tvoří základ každé zenové zahrady.

  • Mech

Dokonalé zpestření a oživení, bez kterého by zenová zahrada byla pouhým šedivým místem.

  • Voda

Může se jednat o vodní fontánku, malé jezírko či potůček. Nemusí to však být ani voda skutečná, ale písek nebo štěrk, který je uhrabaný tak, aby připomínal vodní hladinu.

  • Rostliny

Mezi základní rostliny, které tvoří součást zenové zahrady, patří bambus. Vzhledem k tomu, že se však jeho kořeny velmi snadno a rychle rozrůstají, je vhodnější rostlinu zasadit do kořenáče, který nemá dno. Tímto způsobem zajistíte, že se vše zahrada nepromění v bambusový prales. Slunné čísti zahrady jsou ideálním místem pro azalky na kmínku. Zapomínat nesmíme ani na magnólii, korejskou jedli nebo japonskou okrasnou slivoň. Stinná místa uvítají kapradiny.

Zenová zahrada a současné prvky

Přestože má zenová zahrada stanovená pravidla, můžeme do ní zakomponovat některé moderní prvky. Může se jednat třeba o kombinaci se zahradou čajovou.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button