NezařazenéZahradaZdraví

Jak vám zahradničení pomůže se zdravím? Zde je 7 jeho benefitů.

Zatímco někteří lidé prostřednictvím svých rukou špinavých od hlíny doslova lijí svou lásku do půdy a na rostoucí rostliny a květiny, jiní se této kratochvíli vyhýbají jako něčemu, co rozhodně není pro ně. Zdravotní experti však ukázali, že zahradničení je dobré pro naše zdraví. Jste překvapení? Pojďte se podívat, jak vám zahradničení pomůže se zdravím.

Odbourání stresu

Zahradničení uvolňuje stres, neboť pobyt na slunci a čerstvém vzduchu je vždy skvělý. Také posiluje funkci imunitního systému a zároveň vám umožňuje být více produktivní, protože neexistuje snad nic užitečnějšího, než tvořit pozitivní změnu ve světě. To můžete dělat právě třeba pěstováním rostlin. Studie prokázaly, že po celodenním sezení u stolu nebo po velmi náročném dni, se při zahradničení sníží hladina stresového hormonu kortizolu.

Fyzická aktivita

Zahradničení může být jediné cvičení, které potřebujete. Jakožto příjemná outdoorová aktivita má zahradničení ještě další výhodu. Je totiž pravděpodobné, že jej lidé provozují často a pravidelně. Je důležité si uvědomit, že množství námahy potřebné pro zahradničení opravdu záleží na velikosti zahrady. Vynikající je například kopání, sázení, pletí a další opakující se úkoly, které vyžadují sílu a jsou skvělou formou cvičení. Je také velmi účinné pro starší lidi nebo pacienty trpící chronickým onemocněním.

Antidepresiva

Půda obsahuje přírodní antidepresivum s názvem Mycobacterium Vacci. Podle výzkumu způsobuje tento mikrob zvýšení hladiny cytosinů a následně produkci serotoninu. Lidem s některými duševními chorobami je doporučeno, aby vyzkoušeli terapii zahradničením. Zahrada v kombinaci s ovocem a zeleninou a voňavými rostlinami vyživuje všechny smysly. Pěkný pohled na zahradu, osvěžující vůně čerstvých květin a pocit, že jste v zahradničení obstáli, podporuje pocit sebedůvěry, spokojenosti a zvyšuje sebevědomí.

Když květiny vykvetou a plody jsou sklizeny, ohlédnete se za prací a ucítíte hrdost, sebevědomí a spokojenost, která pomáhá nemocným lidem vyrovnat se s chorobou. Celkové výhody, jak se zdá, pramení z kombinace fyzické aktivity, povědomí o svém okolí, kognitivní stimulace a uspokojení odvozené z práce. To je důvod, proč jsou různé zemědělské techniky, jako je například hydroponie, stále populárnějšími metodami v terapeutických centrech.

Zdravější potraviny

Lidé, kteří pěstují své vlastní potraviny, mají tendenci jíst zdravěji než ti, kteří je nemají, protože několik studií prokázalo, že zahrádkáři jedí více ovoce a zeleniny, než jejich vrstevníci bez zahrad. Je pravděpodobné, že na domácích zahradách vyrostou plodiny ekologické a bez chemikálií, které patří mezi vůbec nejzdravější potraviny, které by měly být v naší stravě. Potraviny doma vypěstované také prý lépe chutnají.

Výživa mozku

Jedna dlouhodobá studie sledovala téměř 3000 dospělých starších 16-ti let při výskytu demence a pusuzovala různé faktory jejich životního stylu. Vědci zjistili, že denní zahradničení reprezentuje největší faktor snížení rizika demence, a to až o 36 %. Další studie odhaluje snížení rizik na neuvěřitelných 47 %. Důvodem je fakt, že při zahradničení používáme všechny důležité funkce mozku včetně učení, řešení problémů a smyslového uvědomění.

Fyzická síla a zručnost

S přibývajícím věkem se může obratnost a síla v rukách postupně snižovat, což může omezit rozsah činností, které může jedinec vykonávat. Zahradničení ale udržuje svaly na rukou energické a pohyblivé. Dbejte však na to, abyste to s fyzickou námahou nepřehnali, protože zahradničení může způsobit zánět šlach nebo karpálního tunelu.

Vitamin D

Zahradničení vás dostane ven na slunce a sluneční svít je dobrým zdrojem vitaminu D. Velmi málo potravin ve skutečnosti tento vitamin obsahuje. Vitamin D má zásadní význam při prevenci řady chronických onemocnění, jako je například revmatoidní artritida. Navíc ti, kteří mají vitaminu D nedostatek, mohou mít až dvojnásobné riziko úmrtí na srdeční choroby, osteoporózu a některé formy rakoviny.

Zahradničení má mnoho pozitivních účinků na zdraví, ale také na životní prostředí a na tuto planetu jako celek. Mnozí jej nyní považují za jednu z forem duševní očisty. Je to částečně proto, že zahradničení může být velmi uklidňující a má velký vliv na naše zdraví. Další výhodu je, že můžete začít v malém, třeba s několika truhlíky květin nebo bylinek.

 

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button