Babské radyZahrada

Jak ochránit bez chemie spíž proti škůdcům?

Především během letního období se do naší domácnosti stahuje hmyz. Jak s ním bojovat bez chemických přípravků? Důležitá je prevence a šikovnými pomocníky mohou být i některé domácí prostředky.

Nepodceňte prevenci

Zkontrolujeme, zda se kolem dveří nebo oken neobjevují škvíry, kterými by se mohl do naší spíže dostat nepříjemný hmyz, který si zde hledá potravu. Je velmi důležité pravidelně spíž uklízet. Na otírání polic můžeme použít octovou vodu. Ta pomůže odstranit pachy z jídel. Snadno si ji připravíme jako směs 1 dílu vody a 1 dílu octa. Odpady vody pročistíme pomocí směsi jedlé sody a octa – smícháme 1/2 šálku jedlé sody a 1/2 šálku octa, nalijeme do opadu, necháme působit půl hodiny a pak přelijeme horkou vodou. Koš určený pro odpadky vždy dobře zavíráme. Na kuchyňskou linku ani do spíže nepokládáme potraviny, které nejsou dobře zabalené. Zkontrolujeme kuchyňskou linku a spíž, zda se někde nevyskytují zbytečné drobky.

  • Skladování potravin

Suché potraviny skladujeme v nádobách, které jsou odolné proti škůdcům a dají se dobře uzavřít. Ideální jsou skleněné nebo kovové nádoby s dobře těsnícím víčkem. Nádoby ukládáme na suché a temné místo. Než použijeme jakoukoli nádobu pro skladování, pečlivě ji vyčistíme.

skladování potravin

Jak na hmyz přírodním způsobem?

V domácnosti se nejčastěji vyskytují mravenci, švábi, mouchy nebo ovocné mušky.

  • Mravenci

Nemají rádi skořici nebo kávovou sedlinu. Oba prostředky můžeme umístit na místa, kterými by se mravenci do spíže mohli dostat. Také je lze položit na police s potravinami.

  • Švábi

Na ty platí šanta kočičí. Připravíme si roztok z jejích listů, který aplikujeme na místa, kde se švábi vyskytují. Také na problematická místa můžeme položit bobkový list nebo kousky česneku. Užitečným pomocníkem je i mýdlová voda.

  • Mouchy

Připravíme si savý hadřík, na který naneseme několik kapek eukalyptového oleje a necháme na místě, kde se vyskytují mouchy.

  • Ovocné mušky

Poblíž vstupu do spíže umístíme svazek sušené máty. Další možností je jablečný ocet ve sklenici s víkem a malými otvory. Mušky vlétnou do sklenice, kde se utopí.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button