Bylinky

Kočky tuto rostlinu jednoduše milují – šanta kočičí je pro ně jako droga

Na rozdíl od lidí a koček existují živočichové, které prý tuto rostlinu až tak nemusí. Jedná se o krysy. Podle starých lidských tradic byla šanta vysazována v okolí obydlí, aby zabránila krysám vstup dovnitř.

Šanta kočičí (Nepeta cataria) pochází původem ze zemí Evropy s mírnějším podnebím, v současné době ji ale již najdeme také v severní Americe a Asii. Tato rostlina má intoxikační a téměř afrodiziakální účinek na mnoho koček. Ty rostlinu jedí a válejí se po ní s velkou rozkoší. Látkou, která je nejpravděpodobněji odpovědná za tento účinek, je aktinidin, iridoidní glykosid podobný těm, které se vyskytují u valeriánu (Valeriana officinalis).

Historie šanty kočičí

Vědecké jméno „Nepeta“ pochází z Nepeti, města v centru Itálie, kde se kdysi bylina pěstovala. Název druhu cataria pochází z latinského slova Catari, což znamená „kočka“. To odráží zvláštní přitažlivost rostliny u koček. V Anglii se často připravoval čaj z této rostliny, zejména v době, kdy se ještě nedovážely orientální odrůdy čajů. Okolo 15. století, když byl nedostatek heřmánkových květů pro výrobu čaje, se používal právě čaj ze šanty kočičí. Tento čaj byl podáván dětem a kojencům proti kolikám a bolestem břicha a napomáhal jim ke spánku.

O šantě kočičí

Rostlina patří do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Má vzpřímené, čtvercové, rozvětvené stonky a může růst do výšky 60 až 90 centimetrů. Produkuje listy ve tvaru srdce, které jsou na okrajích zubaté a obsahují jemný vzor. Listy jsou pokryty jemnými chlupy, zejména na spodních stranách, které dávají rostlině šedavý vzhled. Malé, trubkovité květy rostou v přeslenech, které čím jsou blíže vrcholu, tím jsou hustší. Květy jsou bílé až levandulové s červeno-fialovými skvrnami. Tato bylina kvete od června do září a má silnou mátovou vůni.

Pěstování

Šantu můžete do zahrady nasadit na jaře nebo na podzim, ze semen nebo rostlin. Pokud začnete pěstovat ze semínek, na klíčení si počkáte dva až tři týdny. Pokud chcete urychlit klíčení, pak dejte semínka po dobu 24 hodin do misky z vodou. Jednotlivé rostliny nasaďte ve vzdálenosti asi 50 cm od sebe. Pěstování je velice jednoduché, takže někteří zahradníci považují rostlinu za plevel. Stačí, když vyberete místo na plném slunci v kombinaci s průměrnou, dobře odvodněnou půdou a pravidelným zavlažováním. Pokud chcete rostlinu tvarovat, pravidelně ji zastřihujte – to pomůže jednak k ucelenému vzhledu, jednak také k hustším keříkům. Pokud rostlinu necháte růst samu o sobě, rozšíří se i na nečekaných místech. Chcete-li zabránit rostlinám v kvetení a šíření, jednoduše seštípněte vrchol rostliny, když se začínají tvořit květy. Zalévejte rostlinu pravidelně, ale nepřelévejte ji – mezi jednotlivými zálivkami nechte půdu téměř proschnout.

Sklizeň a skladování

Používá se celá nadzemní část rostliny, kterou sklízíme těsně po úplném rozkvětu. Poté ji můžeme ihned zužitkovat nebo vysušit pro pozdější použití. V léčebných aplikacích se nejčastěji používají kvetoucí vrcholy. Folklór uvádí, že žvýkání kořene může zvýšit agresivitu a podrážděnost. Sklízejte rostlinu v suchý slunečný den, nejlépe ráno poté, co uschla rosa. Odřízněte celou rostlinu od základny a co nejdříve ji zavěste vzhůru nohama na tmavém, suchém, dobře větraném místě. Sušené listy, stonky i květiny uchovávejte ve vzduchotěsných nádobách.

šanta kočičí

Šanta kočičí v kuchyni – recepty

Rostlina se používá jako bylina nebo koření na saláty. Oleje se extrahují a odebírají ve formě kapslí nebo se používají externě. Výhonky bylinky obohacují také chuť masa, omáček i polévek. Tato rostlina je součástí několika patentovaných nápojů, ovocných stolních vín a likérů.  

Čaj ze šanty kočičí

Bylina může být použita na výrobu čaje. Ten si můžete připravit tak, že smícháte jednu nebo dvě lžičky sušené bylinky se šálkem horké vody. Nechte 10 minut louhovat, poté slijte a můžete vypít. Čaj se užívá většinou třikrát denně pro dosažení pozitivních účinků. Obsahuje například vysoké množství vitamínu C, a pokud se podává studený před jídlem, dokáže stimulovat apetit. Pokud jej podáváme horký po jídle, napomáhá trávení.

Infuze

Pro léčbu nachlazení, chřipky a horečky, ale také pro usnadnění trávení, boj s nadýmáním, průjmem a kolikou můžete využít infuzi z bylinky. Vytvoříte si ji tak, že dvě čajové lžičky sušených květin této rostliny (nebo dvě polévkové lžíce čerstvých květin) zalijete 200 ml vařící vody. Jakmile voda začne vařit, odstavte a nechte louhovat 5 až 10 minut. Pijte jednu až čtyři šálky denně, nejlépe mezi jídly. Infuzi mohou konzumovat také děti.

Zdravotní přínosy

Bylinka byla pěstována po celá staletí a používána jako bylinný lék i při vaření. Patřila k nejdůležitějším léčivým bylinám ve středověkých klášterních zahradách. Zatímco u koček má afrodiziakální účinky, na lidi mají flavonoidy a éterické oleje obsažené v listech a květinách méně zábavné, přesto však velmi užitečné účinky.

Nachlazení a chřipka

Rostlina má diaforetický účinek (zvýšení pocení bez zvýšení tělesné teploty) a antipyretické účinky (proti horečce), takže by mohl mít použití při léčbě nachlazení a jako bylinný lék na příznaky chřipky. Mírný čaj vyrobený z kvetoucích vrstev může být účinný při léčbě koliky, neklidu, kinetóz a nervozity u dětí.

Trávení

Antispasmodické vlastnosti této bylinky pomáhají zmírnit mnohé gastrointestinální poruchy a křeče. Mimo to také pomáhá jako lék proti nadýmání a zácpě.

Revmatismus a zánětlivá onemocnění

K redukci otoků z revmatismu, poranění měkkých tkání a dalších zánětlivých stavů lze použít obklady listů a květů.

šanta kočičí
Šanta kočičí

Bolesti hlavy

Šanta se používá pro celkovou svalovou relaxaci a mírné sedativum, což je důvod, proč se často používá k úlevě od bolesti hlavy a migrén, včetně těch chronických. Rychlou úlevu může přinést tření esenciálního oleje mezi prsty, pomalejší úlevu přináší pití čaje (které působí spíše jako prevence).

Nespavost a poruchy spánku

Sedativní účinky také vysvětlují použití šanty v boji proti nespavosti a dalším poruchám spánku. Takovým způsobem ji lidé používali po stovky, možná i tisíce let. Jeho uklidňující povaha pomáhá zpomalit přirozené cykly těla a navozuje klidný, uvolněný stav.

Menstruace

Tato rostlina se také používá k vyvolání menstruace v opožděné menstruaci a zvýšení tonusu v děloze. Je užitečná také pro ženy, které trpí silnými menstruačními křečemi, protože je rychle odstraňuje. Navíc uklidňující účinky rostliny vedou k tomu, že se mírní změny nálad spojené s menstruací a deprese.

Úleva od stresu

šanta kočičí

Šanta kočičí dokáže poskytnout úlevu od stresu a snížit chronickou úzkost, když ji budeme konzumovat ve formě šťávy nebo čaje (nebo při kouření). Může také pomoci snížit sekundární příznaky chronického stresu a posílit váš imunitní systém.

Pokožka a vlasy

Tato bylina je netoxická, kyselá, antibakteriální, antivirová a obsahuje oleje, které se používají jako léčba podrážděné kůže, rostlina je proto vhodná pro mytí obličeje a nedráždí oči. Kromě toho odstraňuje maz a specifické „oleje“ nebo pleťové vody, jako silikonové krémy na opalování nebo dokonce řasenku.

Další použití

Nepetalakton, jedna ze složek esenciálního oleje, je účinný jako repelent proti hmyzu. Může také fungovat jako externí léčba blech na zvířatech. Vzhledem k účinkům, které má tato rostlina na kočky, jsou sušené listy používány do různých pomůcek pro kočky – ať už na hraní nebo na spaní. Přidávají se do směsi zvané potpourri, která se využívá pro aroma terapii. Květy však mohou být použity pro přípravu pracích prostředků a deodorantů.

Droga pro kočky

Tato kvetoucí trvalka je známá svými účinky na kočky, které se v ní rozkošnicky válí, jako by byly zfetované. Nijak nepříznivě se to ale na jejich zdraví neprojeví. Většina lidí si ale už neuvědomuje, že se jedná o bylinku, kterou mohou využít také oni sami pro takové obtíže, jako jsou bolesti hlavy a revmatické bolesti, potíže s pokožkou či trávení. Obecně se používá v čajích, šťávách, tinkturách, extraktech, mastech a dokonce i jako bylinka, která se má kouřit, kromě svých kulinářských aplikací.

Zdroje

Šanta kočičí – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0anta_ko%C4%8Di%C4%8D%C3%AD

Catnip | Medicinal Herb Info. Medicinal Herb Info [online]. Copyright © 1996 [cit. 03.07.2019]. Dostupné z:http://medicinalherbinfo.org/000Herbs2016/1herbs/catnip/

Catnip Uses, Benefits & Side Effects – Drugs.com Herbal Database. Drugs.com | Prescription Drug Information, Interactions & Side Effects [online]. Copyright © 2000 [cit. 03.07.2019]. Dostupné z: https://www.drugs.com/npc/catnip.html

Waiting for the redirectiron…. Waiting for the redirectiron… [online]. Dostupné z: http://herbgardening.com/growingcatnip.htm

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button