Pohyb

10 důvodů, proč jsme díky cvičení šťastnější

Cítíte se unavený a na dně? Hýbejte se! Máte stres v práci? Hýbejte se! Pocit slabosti po celý den? Dejte si rozcvičku. Unavují vás schody? Choďte do kopce. Je úžasné, jak může cvičení změnit životy lidí. A není to jen o tom, že zlepšuje náladu. Celkově z nás udělá radostnější lidi. Podívejte se na seznam níže a zjistěte, které body s vámi rezonují.

Lepší nálada

Po pěti minutách kardio cvičení se budete cítit šťastnější. Jakmile se začnete pohybovat, váš mozek uvolňuje serotonin, dopamin a noradrenalin, a díky nim se budete cítit mnohem lépe. Takže i když se vám do ničeho nechce, jděte se na chvíli proběhnout nebo se krátce projděte, a hned se budete cítit spokojenější.

Snížení stresu

Podle jednoho online průzkumu trpí pouze 14 % lidí, kteří pravidelně cvičí, stresem. Jak již bylo výše uvedeno, trvá to jen 5 minut a hned se budete cítit lépe, přičemž nemusíte intenzivně cvičit. Ve skutečnosti je středně těžké až jednodušší cvičení na snížení stresu lepší než velmi intenzivní fyzická aktivita. Některé druhy prý dokonce mohou mít vliv i na posttraumatickou stresovou poruchu, vhodná je například jóga, chůze a běh.

Mentální odolnost

Na druhé straně, jestliže si stanovujete při pohybu náročnější výzvy, jste psychicky odolnější, takže následně lépe zvládnete stres. Pro některé lidi je dokonce rozvoj mentální odolnosti návykový, a když dosáhnou svého cíle, začnou přemýšlet o dalším. Stále se chtějí zdokonalovat v bojových sportech, běhu, bojových uměních, jízdě na kole atd. A tato duševní houževnatost jim následně pomáhá zvládnout i další aspekty života.

Jednodušší život

Fyzická odolnost vám zjednodušuje život. Stále běháte za dětmi, nosíte těžké nákupy nebo poklízíte v domě? Cvičení vám pomůže, aby pro vás tyto aktivity nebyly tak náročné a zvládali jste je, jak se říká, „levou zadní.“ A co třeba odklízení sněhu?

Lepší imunita

Existuje několik spekulací o tom, jak cvičení zlepšuje imunitu. Pomáhá nám například tím, že odplavuje bakterie z plic a také pomáhá náš lymfatický systém zbavovat karcinogenů. Podporuje také krevní oběh, takže bílé krvinky mohou rychleji proudit a zjišťovat případné problémy. Další zdravotní výhoda je snížení stresu, který není jen emocionální, ale také fyzický. Snížení hladiny stresových hormonů vám pomůže zlepšit i fyzické zdraví.

Svoboda volby

Štěstí přichází, když se cítíte být dostatečně zdraví a fit na to, abyste mohli dělat to, co vás baví. Můžete se zapojit do hry se vnoučaty, navštěvovat s přáteli různé sportovní aktivity a další věci; budete se cítit úžasně. Život je krátký, tak si ho užijte.

Zdravé stárnutí

Cvičení pomáhá udržovat zdravou váhu, a čím jsme starší, tím těžší je cvičit. Tělesná aktivita však pomáhá nejen ke zdravé váze, ale také k pohyblivosti páteře a budování svalů, což činí naše stárnutí jednodušší.

Lepší spánek

Když spíte, vaše tělesná teplota klesá a právě tento pokles teploty vám pomáhá usnout. Když cvičíte 20-30 minut, 5-6 hodin před spaním, vaše tělesná teplota poté klesá automaticky, což můžete jistě využít ve svůj prospěch.

Vyšší sebevědomí

Díky cvičení shodíte nějaké to kilo a vyrýsují se vám svaly. Už se nebudete stydět svléknout se do plavek a nebudete se neustále srovnávat s ostatními příslušníky svého pohlaví, naopak budete sami se sebou mnohem spokojenější.

Snížení deprese a úzkostí

„Data naznačují, že aktivní lidé jsou méně depresivní než ti neaktivní. A lidé, kteří byli aktivní a přestali být, mají tendence k ještě větším depresím než ti, kteří s fyzickou aktivitou nikdy zcela nezačali,“ říká James Blumenthal, PhD, klinický psycholog na Duke University. „Cvičení je důležité nejen pro léčbu deprese, ale také pro její prevenci.“

Tak tady to máte. Už žádné výmluvy. Běžte se projít, dejte si hodinku jógy a uvidíte, že vám bude lépe na těle i na duši.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button