Není tajemstvím, že chemoterapie je pro tělo agresivní a má neblahé důsledky na zažívací trakt. Pojďme si tedy říci, jakým potravinám se vyhýbat, a které naopak nasadit.
- Ruku v ruce s rakovinou přicházíme o bílkoviny a příjem kalorií, protože máme averzi k jídlu. To je důvod, proč přidat větší množství potravin, bohatých na bílkoviny a tuky. Nabudete na síle a budete mít větší šanci bojovat s infekcemi a se samotnou rakovinou.
- Nasaďte tak olivy, řepkový olej, různá semena, ořechy, sušené ovoce, avokádo a fazole.
- Dále pijte co nejvíce nízkokalorických nápojů, koktailů, nejrůznějších ovocných šťáv a proteinových nápojů.
- A naopak snižujte konzumaci mléka a mléčných výrobků, protože léky a laktóza k tomu způsobují nadýmání, průjem a bolestivé křeče.
- Nevolnost a zvracení jsou nejčastějším doprovodným znakem chemoterapie. Zbavíte se jich právě tak, že budete denně pít alespoň deset sklenic vody, protože právě dehydratace způsobuje nevolnost.
- Dále je potřeba pít dvakrát denně teplou vodu s citrónovou šťávou. Tento nápoj je perfektní na zvracení.
- Rovněž zázvor v jakékoli podobě pomáhá s nauzeou, tak jako pravidelný rozvrh jídla – pětkrát denně.
- Pokud také trpíte různými afty, jako je tomu časté zejména u onkologických pacientů, tak se vyhýbejte slanému, pikantnímu a kyselému a jezte více měkkého jídla – v kašovité podobě.
- Rovněž anorexie a deprese jsou doprovodným jevem chemoterapie. Jste slabí a unavení, nemáte chuť k jídlu a snadno podléháte anorexii a depresi. Zkuste si tedy zacvičit. Věnujte se relaxačním sportům, jako je jóga, plavání, cyklistika, anebo svižná chůze. Zajděte si s rodinkou na oběd – jídlo, hudba, dobré jídlo a přátelé vám zlepší náladu. Dobré by bylo rovněž se obrátit na zdravou výživu, která vám s rakovinou také pomůže.
- Chemoterapii doprovází také zácpa, nebo naopak průjem. Na to je dobré množství ovoce, hodně vody, potraviny s vysokým obsahem vlákniny (fazole, čočka, zelenina) a sušené ovoce. Jezte rozhodně více banánů, rýže a jablek.
Zdravá výživa, to je:
- Více vody, nejvíce ovocných šťáv a čajů – zejména pak v období průjmu.
- Horká voda, mléčné nápoje, smetanové polévky a pudingy jsou zase vhodné pro pacienty trpící na afty, oděrky a podobně.
- Dieta s nízkým obsahem vlákniny je zase vhodná pro pacienty, kteří trpí se zažívacími problémy. Je to známka toho, že byste se měli vyhnout syrovým potravinám. Jezte bílé brambory a pijte ovocné šťávy.
- Pacienti, kteří trpí nadýmáním a průjmy by měli vysadit laktózu.
- Všichni pacienti trpící rakovinou by měli denně jít vysoké množství zeleniny a ovoce. Dále vlákninu, celozrnné potraviny, obiloviny, rýži, ječmen a oves. Naopak by se měli vyhýbat sladkostem a bílému chlebu. Cukr totiž živí rakovinu a mouka nadýmá.
- Dále je třeba se vyhnout červenému masu a masu vůbec. Konzumujte maximálně bílé maso, drůbež a ryby.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.