PohybPřírodní léčbaZdraví

Pomoc od bolesti: chladivý nebo teplý obklad?

Akutní bolest způsobuje vážné potíže a neklid. Může se projevovat téměř kdekoli – trpíme migrénami, svalovými křečemi, bolestmi svalů, bolestmi krční páteře apod. Všichni jsme také obeznámeni s různými obklady, ale je těžké je používat, když nevíme, na co se přesně který hodí. Zde je několik tipů, jak poznat, zda použít chladivý nebo teplý obklad.

Chladivý obklad

Led zklidňuje poškozenou tkáň a zpomaluje průtok krve při zranění, také snižuje otok, zánět a reguluje bolest. Ledování je vhodné při migrénách, zraněních, podvrtnutích a dalších úrazech, které mohou nastat při sportu, pádu či zvedání těžkých břemen. Terapie chladem je také vhodná při léčbě zranění vzniklých v důsledku nadměrné zátěže nebo při chronických bolestech sportovců.

Obklad přikládejte nejdéle na 20 minut v kuse, přičemž kontrolujte každých pět minut, abyste se ujistili, že kůže není popálená (zarudlá nebo s puchýři).

Jak led použít? Můžete použít obyčejný ledový obklad, ale také pytlík mraženého hrášku nebo ledové kostky. Nikdy však nepokládejte přímo na kůži, ale vždy nejdřív zabalte do vlhkého ručníku. Mezi jednotlivými chladivými procedurami čekejte vždy alespoň 1 hodinu. Také si můžete naplnit kbelík vodou a ledem a připravit si tak „ledové lázně“ pro ruce či nohy. Led se používá v prvních 24 až 72 hodinách po úrazu.

Teplý obklad

Teplo podporuje uvolnění svalů a může také rozšířuje rozsah pohybu. Otevírá cévy a zvyšuje průtok krve, pomáhá zmírnit bolest. Je skvělé, pokud potřebujete uvolnit ztuhlé klouby a svaly. Také ulevuje od chronických bolestí. Vždy počkejte 48 až 72 hodin, až poté zvažte terapii teplem. Pokud jste na pochybách, použijte led.

Opět platí, že obklad může být na kůži pouze 20 minut v kuse. Nikdy si s obkladem nelehejte, abyste neusnuli a nepopálili se. Také teplo neaplikujte přímo na kůži, použijte vždy tenký ručník.

Jak teplo aplikovat? Můžete použít tepelné pytlíky, pytle s pšenicí, láhev horké vody nebo elektrické ohřívače a přiložte je na bolavou oblast.

Bolest v krku

Chlad pomáhá snížit zánět a snižuje bolest. Nasypte nadrcené kostky ledu do igelitového sáčku, zabalte do tenkého ručníku a přiložte na krk. Nechte působit asi 15 minut. Tento lék používejte každé dvě až tři hodiny po dobu prvních 2 dnů. Pokud máte otok, použijte také teplé obklady, neboť ty snižují otoky související se zánětem.

Řešení: Chlad na zánět a teplo na otok

Bolest hlavy

Bolest hlavy je častým problémem, ale typy bolesti se liší. Pokud máte pulzující bolest, použijte ledovou terapii. Do bavlněného hadříku zabalte několik kostek ledu a v intervalech přikládejte na hlavu. Při bolestivých křečích funguje dobře vlhké teplo, které prostupuje póry na čele a zklidňuje bolest. Jednoduše namočte hadřík do teplé vody a přiložte na čelo.

Řešení: Chlad na pulzující bolest a teplo na bolestivé křeče hlavy

Bolestivé křeče nohou

Křeče nohou jsou způsobeny akumulací kyseliny mléčné a terapie teplem je může zredukovat. Horká lázeň skvěle funguje. Poté je vynikající studená sprcha, aby se stáhly póry na kůži.

Řešení: Horká vodní lázeň na svalové křeče

Podvrtnutí

Podvrtnutí nebo natržení vazů v kloubech, jako jsou ramena, loket, zápěstí, kolena či kotníky? Na výron vám pomůže ledová masáž, protože snižuje zánět a také pomáhá znecitlivět bolest. Kostky ledu zabalte do tenké bavlněné tkaniny a jemně masírujte postižené místo.

Řešení: Chladivá masáž

Bolest zubů

Často vás od zubů také bolí celá čelist? Žvýkání hřebíčku pomáhá zmírnit bolest zubů, od bolestí čelistí vám ale neuleví. Ledem zabaleným do tenké bavlněné tkaniny masírujte čelistní oblast několikrát denně.

Řešení: Chladivý obklad

Menstruační bolesti

V tomto případě vám pomohou teplé obklady, neboť teplo uvolňuje svalové křeče. Horká voda pomáhá ke zmírnění menstruačních bolestí vnitřně i zevně, proto můžete teplou vodu pít i přikládat na podbřišek teplé obklady.

Řešení: Pití teplé vody nebo teplé obklady

Bolesti zad

Bolest zad je častým problémem a teplá koupel nebo horký obklad mohou pomoci.

Řešení: Horká vodní lázeň

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button