Pohyb

Proč se při běhu objevují těžké nohy?

Není nic horšího, než jít běhat a mít pocit, že místo běžeckých bot máte na nohách kameny. Naše nohy jsou při běhu těžké. Důvodů je hned několik. Může se jednat o přetrénování, špatnou sportovní obuv, nadváhu, nevhodnou stravu, nedostatek železa, dehydrataci, nedostatek železa nebo špatný krevní oběh.

Přetrénování

Tělo je vystavováno přílišné fyzické zátěži. Příčinou je špatný tréninkový plán. Mezi známky přetrénování nepatří jen těžké nohy, ale také nižší výkonost, celková únava a to jak fyzická, tak i psychická, bolesti hlavy, podrážděnost nebo vyšší míra zranitelnosti a náchylnost k onemocnění. Pokud pociťujeme tyto příznaky, měli bychom se poradit s lékařem pro případné vyloučení jiných zdravotních obtíží. Dopřejme si odpočinek a přehodnoťme svůj tréninkový plán.

Nevhodná obuv

Ideální volbou jsou lehké běžecké boty, které noze poskytnou dostatečnou oporu. V obchodě si vyzkoušíme různé modely, projděme se v nich po obchodě. Jen tak zjistíme, že na noze nejsou příliš těžké a poskytují jí dostatečnou oporu.

Nadváha

Každý z nás může běhat s jakoukoli váhou, pokud jsme ale začali přibývat na váze, může se to objevit na pocitu těžkých nohou. Dokonce i 5 kilogramů nad naši obvyklou váhu může být příčinou tohoto pocitu. Upravme jídelníček a zkusme svoje tělo dostat do původní váhy.

Nevhodná strava

Objeví-li se u nás těžké nohy při běhu, sledujme několik dní svoji stravu. Možná máme nějaké nezdravé návyky. Jídelníček by měl obsahovat potraviny bohaté na živiny.

Nedostatek železa

Železo tvoří součást hemoglobinu, který se nachází v červených krvinkách. Ty pomáhají přenášet kyslík po celém těle. Trpíme-li nedostatkem železa, tělu chybí zásoba kyslíku. Můžeme tak cítit únavu nebo mít pocit těžkých nohou. Pokud jsme navíc vegan nebo vegetarián, měla by naše strava obsahovat dostatek rostlinných produktů s obsahem železa. Dobré vstřebávání železa podporuje vitamín C.

Dehydratace

Může se objevit ve formě svalových křečí nebo celkové únavy a pocitu těžkých nohou. Při běhu ztrácíme tekutiny potem. Je třeba je tedy neustále doplňovat. Kromě dostatku tekutin je také důležité vybrat si tekutiny vhodné. Ideální je čistá voda nebo nápoje s elektrolyty, především s obsahem sodíku. Více tekutin naše tělo vyžaduje v teplém počasí.

Špatný krevní oběh

Mezi rizikové faktory špatného krevního oběhu patří tvorba krevních sraženiny, dlouhé sezení nebo stání během pracovního procesu, kouření, obezita nebo vyšší věk.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button