Pohyb

Proč je nedostatek pohybu vašim největším nepřítelem?

Každý den slyšíme o úžasných možnostech, které nám přináší digitální věk, a každý den chodíme spát a přemýšlíme, proč nás tak bolí svaly a proč jsou naše kosti tak slabé. Další den narazíme na znepokojující článek o nevýhodách sedavého životního stylu a budeme se snažit přesvědčit sami sebe, že naše únava a stres jsou způsobeny tím, že máme příliš mnoho práce.

Pravdou však je, že vnější vlivy často nenesou vinu a náš nedostatek pohybu je moderní chorobou, která však začíná už v naší mysli. Naše volby mohou být naším největším nepřítelem, ale dobrou zprávou je, že je můžeme kdykoli změnit.

Bude to těžké, ale jakmile se začnete každé ráno probouzet svěží a plní energie, uvidíte, že to stálo za to. Zde je několik tipů, jak odvrátit svou neblahou zdravotní budoucnost a nahradit bolest, frustraci a únavu za energii a spokojenost.

Pevný plán a motivace

Bylo by hloupé předpokládat, že jste se nikdy nepokusili vypořádat se se sedavým životním stylem, takže asi nepotřebujete vědět, že musíte mít pevně daný plán. Největším problémem je totiž většinou výdrž a motivace.

Proto místo toho, abychom vám radili, že si máte nařídit budík o hodinu dříve, raději vám povíme o následcích, které vás čekají, pokud se svým životním stylem něco neuděláte. Možná vás právě tato vyhlídka přinutí občas vstát z gauče a udělat pár kliků nebo se jít proběhnout.

Následky

Možná už teď zažíváte nějaké následky neaktivního životního stylu. Patří mezi ně například bolesti zad a hlavy, únava, frustrace. Jste neustále unavení a ospalí a netušíte proč. V těle máte bolest a v mysli slabost.

Je to z toho důvodu, že tělo je určeno k pohybu a jeho stav se začne prudce zhoršovat, pokud mu jej neposkytujeme. Když jsme neaktivní, naše svaly přestávají spalovat tuky, krev teče pomaleji, čímž se snižuje okysličování mozku, srdce i končetin. Není tedy divu, že důsledkem je zhoršení kognitivních funkcí, deprese, obezita a diabetes, bolest zad, křečové žíly, otoky kotníků a ztráta síly svalů a kostí.

Teď, když znáte všech možné následky, ještě jedna informace. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že sedavý životní styl je spojen až 3,2 miliony úmrtí ročně.

Čas na nikoho nečeká

Bez ohledu na to, v jaké části života se nacházíte, nemůžete popřít, že koukání na televizi jej zajímavějším neudělá. Ano, ležení na pohovce vás přímo nevyčerpává a po únavném dni v práci nemáte náladu vyvíjet jakoukoli fyzickou aktivitu, ale stačí maličkosti.

Čím více věcí během dne stihnete, tím lehčeji se vám bude večer usínat. Nebojte se plánovat rodinné výlety a setkání s přáteli, sportovní aktivity a další. Také se vyzbrojte pořádnou dávkou trpělivosti, protože ne všechno bude fungovat hned. Zůstaňte flexibilní a optimističtí a pokuste se každý den vykonat alespoň jeden úkol z vašeho seznamu aktivit. S dobrou vůlí a odhodláním to hravě zvládnete.

Začněte teď

Nejlepší radou, kterou můžete dostat, co se týká fyzické aktivity, je začít hned. Jedině tak nebudete mít čas k tomu, abyste se vymlouvali a hledali důvody, proč nemůžete. Stačí, když se jednoduchému cvičení budete věnovat 20 minut každý den a uvidíte obrovské zlepšení. Nemůžete samozřejmě očekávat, že vše přijde hned, většinou se výsledky dostaví po 3 až 5 týdnech, ale rozhodně stojí za to.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button