Pohyb

Nenechte se zastavit věkem! Cvičení je důležité

Cvičení nám prospívá v tolika ohledech, že je těžké je všechny vyjmenovat. Od zlepšení naší fyzické kondice a snížení rizika velkého množství onemocnění, po pomoc se snížením stresu a vylepšení mentálního zdraví. Přínosy, které nám cvičení poskytuje skrze náš celý život, jsou nepopiratelné. Přesto si však mnoho z nás neudělá na cvičení čas – dokonce až 80 % opomíjí doporučovanou fyzikou aktivitu a jedinci pravidelně sportující jsou ve věku od 18 do 24 let! Je to ostuda, hlavně když se vezme v potaz, že právě cvičení má schopnost výrazně ovlivnit známky stárnutí, včetně bolesti kloubů, ztráty svalové hmoty, a zvýšeného rizika nemocí.

Věříme, že přirozeně zdravý životní styl začíná u základů zdravého stravování a u pravidelného cvičícího režimu. Přečtěte si následující tipy, jak zůstat aktivními v každém věku. Poznámka: Pokud právě začínáte s fitness režimem, je moudré to zkonzultovat se svým lékařem, aby vám stanovil doporučení na míru, ohledně vhodné intenzity cviků přesně pro vás. Je to zejména důležité, pokud trpíte nějakou zdravotní obtíží.

Ve třiceti

Ve třiceti letech začne naše tělo jako první ztrácet svalovou hmotu následkem věku – toto je zvané sarkopenie. Fyzicky neaktivní lidé mohou předpokládat ztrátu tří až pěti procent jejich svalové hmoty každých deset let po dosažení třicítky. Přestože je část z toho je nevyhnutelná, posilování během této dekády je přínosné na zachování svalů, a zároveň budou posílené kosti, což se s věkem stává více a více důležitější. Budování svalů navíc pomáhá v prevenci zpomaleného metabolismu, který doprovází jak stárnutí, tak ztrátu svalové hmoty.

Třicítka je nejvíce hektická dekáda v životě mnoha dospělých, protože v tuto dobu si lidé budují kariéru a potencionálně rozrůstají své rodiny. To znamená, že většina lidí kolem třicítky nemá mnoho času. Získejte co nejvíce z vašeho cvičícího režimu tím, že si vyberete vysoce intenzivní intervalový trénink, který výzkum podporuje jako nejvíce účinný. S tímto tréninkem pocítíte významné kondiční zlepšení i v časových intervalech trvajících pouze 20 minut.

A protože ve třiceti jsou naše těla odolná, je také skvělý čas experimentovat s různými druhy tréninků. Rozmanitost je úžasná vlastnost dobrého cvičícího režimu, protože se tím zapojí i nové svalové skupiny a tréninky se tím i nadále udrží zábavnými. Rozmanitost vám také pomůže nahlédnout do nových rozličných cviků, abyste si mohli najít cvičení vhodné právě pro vás, které vás bude nejvíce bavit, poskytne vám dostatečnou výzvu, uleví vám od stresu atp. Od jógy, karatete, tai chi, po lezení po skalních stěnách, plavání, tanec… možnosti cvičení jsou nekonečné a je jen na vás, co vyzkoušíte.

Čtyřicítka

Ve čtyřiceti nastává pravděpodobně nejdůležitější bod našeho života na udržení pravidelné cvičící rutiny, protože právě v tomto věku zažívá člověk klíčové změny, které mohou urychlit přirozený pokles našeho těla – zejména v kardiorespirační kondici. Nižší vytrvalost zvyšuje riziko vzniku veliké škály obtíží jako je například obezita, srdeční obtíže, mrtvice, nebo některé druhy rakoviny. Sociální změny a ozývající se bolesti často znamenají, že lidé po čtyřicítce cvičí méně, než by měli, ačkoli pravidelné cvičení v tomto věku může doslova přidat několik let k našemu životnímu rozpětí.

Čtyřicítka je také období, kdy většina žen prochází obdobím před menopauzou, kdy začíná klesat hladina estrogenu. Klesající hladina estrogenu může vést k nabrání na váze, zejména v břišní oblasti, což může být velmi škodlivé pro zdraví srdce. Bojujte s tím tak, že budete dodržovat vysoce intenzivní kardio cvičení. Pokud trpíte bolestmi kloubů, zvažte přechod na kardio s nízkou intenzitou – cyklistika, plavání. Zátěžové cviky jako chůze, běhání a skákání. Jsou též důležité, pro udržení hustoty kostí.

Během tohoto období života naše svaly také začínají ztrácet jak hmotu, tak elasticitu, což může zpomalit metabolismus a zvýšit riziko zranění. Vyhněte se tomu pravidelným protahováním – pro tento účel je velice dobrá jóga nebo pilates. Někteří lidé také začínají pociťovat zvýšené spánkové problémy s tím, jak se mění hormony a tělesná chemie, a i v tomto může pomoci jóga s pilates.

Padesát

V padesáti většina žen prochází menopauzou, která způsobuje velkou škálu hormonálních změn a symptomů. Ty sahajících od fyzických obtíží (např. bolest kloubů) po problémy s mentálním zdravím (deprese nebo náladovost). Mnoho lidí využívá výmluvu bolesti kloubů jako důvod, proč se vyhnout cvičení. Ale právě pravidelná cvičící rutina zahrnující trénink fyzické odolnosti, snižuje bolesti kloubů, a zároveň posiluje sílu kostí a udržuje zdravou váhu. Bolesti kloubů a ztuhlost jsou častým příznakem stárnutí. Cvičení je jednou z nejefektivnějších metod, jak zvládat bolesti spojené s artritidou a udržet klouby a svaly pružné a ohebné.

Abyste si udrželi v padesáti správné fyzické i mentální zdraví, snažte se dodržovat dvě až tři kardio tréninky týdně. To zahrnuje svižnou chůzi, běh, nebo plavání. Můžete také vyzkoušet jógu nebo fyzický trénink odolnosti.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button