Zdraví

Jak přirozeně bojovat se stresem? Vyzkoušejte tyto tipy

Všem stresovým situacím se během života sice vyhnout nemůžeme. Můžeme se však naučit stres lépe zvládat. Pomohou nám minerály, vitamíny, přírodní oleje, bylinky nebo dokonce některé druhy koření.

Bojujme efektivněji proti stresu

Velkým pomocníkem v boji proti stresu jsou nejen meditace nebo třeba jóga, ale i některé složky naší stravy. Které to jsou?

1. Hořčík

Tento důležitý minerál podporuje snižování napětí ve svalech a bývá považován za silný relaxant. Jeho pravidelná konzumace ve stravě může být pomocníkem v boji proti stresu. Mezi potraviny s vyšším obsahem hořčíku patří ořechy (především mandle nebo kešu), některé druhy luštěnin (sója, cizrna, fazole, čočka), semínka, banány, avokádo nebo zelená listová zelenina.

2. Zázvor

Kromě toho, že posílí naši imunitu, také pomůže v boji proti stresu. Uklidní naše nervy, uvolní trávicí soustavu a podpoří vylučování škodlivin z těla. Ideální je, pokud se připravíme čaj z čerstvého kousku zázvoru.

3. Eukalyptus

Účinné látky v něm obsažené pomáhají od napětí a stresu. Můžeme vyzkoušet aromaterapii s eukalyptovým esenciálním olejem, který přidáme do difuzoru. Olej lze také vdechovat formou vodní parní lázně s několika kapkami. Je vhodnou volbou pro přípravu masážního oleje a to v případě, že jej smícháme s olejem nosným – olivový nebo mandlový.

4.Omega-3

Tato esenciální mastná kyselina je velmi důležitá pro činnost mozku, ale také podporuje dobrou náladu. Je to účinný pomocník v boji proti depresím, pomáhá bojovat proti úzkosti a stresu. Nacházejí se třeba v semínkách (lněné, chia, konopné) nebo tučných rybách (tuňák, losos, makrela). Obsahují je i některé druhy ořechů (vlašské).

5. Theanin

Aminokyselina nacházející se především v zeleném čaji. Pomáhá navozovat pocit klidu a pohody a snižuje duševní i fyzický stres.

6. Gingko Biloba

Především extrakt používá čínská medicína jako siný antioxidant. Listy obsahují terpenoidy a flavonoidové glykosidy. Ty pomáhají v boji proti stresu a napětí.

7. Esenciální olej z bergamotu

Pomáhá snižovat hladinu stresového hormonu. Lze jej použít do difuzoru nebo do koupele. Také je vhodnou složkou do masážního oleje, společně s olejem olivovým nebo mandlovým.

8. Třezalka tečkovaná

V dobách dávno minulých se tato rostlina používala pro léčbu ran a popálenin. V současné době bývá využívána v boji proti depresím.

9. Levandule

Levandule patří mezi nejznámější a nejpoužívanější relaxanty. Můžeme si z ní připravit lahodný čaj, limonádu nebo levandulový olej. Usušenou vložíme do látkového sáčku a s ním pod polštář. Levanduli obsahuje také cela řada kosmetických produktů.

10. Vitamíny skupiny B

Obzvláště důležitý pro podporu produkce serotoninu je B6. Také nízká hladina vitamínu B12 bývá spojována s pocity úzkosti.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button