Pohyb

Chcete zhubnout bez intenzivní fyzické aktivity? Severská chůze je přesně pro vás

Často přehlížená denní chůze v moderním světě rekreace a sportu má svojí vylepšenou verzi – Severskou chůzi.

Jednoduše přístupná, poměrně cenově dostupná, jednoduchá a velmi účinná, severská chůze je dnes stále více a více populárnější ve světě. Mohou ji praktikovat téměř všichni: od dětí, po sportovce, kteří ji používají k udržení kondice až po starší lidi a ty, kteří mají problémy s krevním oběhem a bolestmi kloubů.

Od chůze po nesčetně zdravotních přínosů

„Na rozdíl od obvyklé chůze, která aktivuje pouze spodní část těla, Severská chůze zahrnuje celé tělo a výrazně ovlivňuje celkovou vytrvalost, stres, migrénu, srdce, osteoporózu, nástup diabetu, artritidu a bolest boků,“ říká Hani Hadad, profesor kineziologie.

Během posledních let, čím dál více lidí rozpoznává důležitost odpočinku a chůze na denní bázi, čímž se zvyšuje počet příznivců tohoto sportu.

Turistika je nejlevnější rekreace

Experti tvrdí, že pouhých třiceti minutách přiměřené chůze se výrazně zlepší celkové zdraví těla.

Proto doporučují používat schody místo výtahu, chůzi namísto jízdy veřejnou dopravou nebo parkování vozu dále od vašeho místa pracoviště, abyste tak využili vaši šanci chodit.

Při využití speciálních vycházkových holí se zapojí až devadesát procent svalů, a spalování kalorií se zvýší až o čtyřicet procent. Díky tomu můžete za hodinu spálit 400 až 500 kalorií při Severské chůzi. Během normální chůze spálíte pouhých 280 kalorií za hodinu.

Chůze spaluje kalorie a zpomaluje stárnoucí proces

Podle Amerického Centra pro Kontrolu Nemocí a Prevenci, rychlá chůze je jednou z nepopulárnějších metod na boj s obezitou.

Nedávno zveřejnila univerzita v Massachusetts studii, která se zabývá účinky chůze pro lidi ve třetím věku. Podle jejich výsledků stačí pouze 6 minut rychlé chůze denně, aby se zpomalilo stárnutí svalů. Na rozdíl od nějaké jiné intenzivní fyzické aktivity chůze má mnoho výhod – žádné oteklé kotníky, kolena, či boky. Také se sníží riziko bolavých svalů, vymknutých kotníků, a obecně se riziko úrazů výrazné sníží.

„Je to ideální metoda pro udržení optimální tělesné hmotnosti pro starší lidi, osoby s nadváhou, osoby se špatnou zdatností a pro všechny ostatní, kteří se z nějakého důvodu nemohou vypořádat s intenzivními aktivitami, ale chtějí zhubnout,“ říká Hadad.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button