Pohyb

TOP výhody běhu pro naše fyzické i duševní zdraví

Kromě fyzických přínosů běhu jako kardiovaskulárního cvičení, existují také výhody, které běh poskytuje našemu zdraví duševnímu. Patří mezi ně lepší nálada nebo absence stresu. Běh nebo rychlá chůze zvyšují totiž průtok krve do mozku a díky tomu dochází k uvolňování přírodních sloučenin, které zlepšují naši náladu.

Krátkodobé výhody běhu

Dodá nám emocionální vzpruhu. Tento pocit spouští dobrou náladu a snižuje stres. Důvodem toho je uvolňování endorfínů, které pomáhají navozovat pocit dobré nálady a euforie. Komě toho se do těla uvolňují také endokanabinoidy.

Dlouhodobé výhody běhu

Kromě momentálního uvolnění edorfinů a endokanabinoidů má běh i dlouhodobější pozitivní účinky.

  • Zmírnění stresu

Úleva od stresu se při pravidelném běhu objevuje velmi často. Při běhu soustředíme myšlenky pouze na pohyb, případně i okolí, ve kterém běháme. Pokud budeme dodržovat pravidelný běžecký režim, bude náš organismus vůči stresu daleko více odolný. Budeme tak snáze zvládat výzvy, které nám přináší život.

  • Posílení zdraví mozku

Běh pomáhá trénovat nejen tělo, ale i mysl. Musíme se soustředit, rozvíjet odhodlání překonávat překážky a únavu, získáme nový pohled na malé i větší problémy. Fyzická aktivita, kterou v průběhu běhu vyvíjíme, podporuje buněčný růst, který brání kognitivnímu poklesu. Běh také zlepšuje schopnost rychleji a efektivněji přepínat mezi jednotlivými mentálními úkony. Pokud budeme kognitivně flexibilnější, lépe se budeme potýkat s problémy a snadněji se přizpůsobíme změnám.

  • Podpora lepšího spánku

Fyzická aktivita unaví naše tělo a lépe se nám bude usínat. Kvalitní spánek podpoří naše duševní i fyzické zdraví.

Proč si vybrat právě běh?

Je to pohybová aktivita, ke které nepotřebujeme žádné speciální vybavení, pouze vhodnou a kvalitní obuv a přiměřené oblečení. Běhat můžeme začít v jakékoli věku. Ve větších městech se nachází spousta upravených stezek určených jak pro pěší, tak i pro běžce. Vydat se však můžeme běhat také do přírody. Nejsme na nikoho vázání. Běhat můžeme v jakoukoli denní hodinu. Kromě toho je běh pohyb pro člověka přirozený, není tedy potřeba si osvojovat žádné speciální techniky.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button