PohybZdraví

7 příčin křečí nohou a jak se jim vyvarovat

Pokud se vám to ještě nestalo, pravděpodobně se někdy v budoucnu s křečemi setkáte. Mohou zasáhnout v těch nejneočekávanějších okamžicích – ať už běžíte na trenažéru nebo ležíte v posteli, tato ostrá bodavá bolest vás může naprosto oslabit.

Křeč je náhlá kontrakce v lýtku, která obvykle trvá několik sekund až minut. Pokud dojde k záchvatu, můžete si ulevit tím, že opatrně natáhnete svaly. Chcete-li však najít dlouhodobé řešení, je lepší zapátrat po příčinách. Důležitá je zejména správná výživa, pitný režim a také dostatečně odpočíváte.

Zde jsou nejčastější možné příčiny těchto problémů:

Dehydratace

Jednou z klasických příčin křečí v nohou je dehydratace. „Sportovci často trpí křečemi,“ říká Mark D. Peterson PhD, výzkumný asistent na katedře fyzikální medicíny a rehabilitace na Lékařské fakultě Michiganské univerzity, „a to zejména v letních měsících, když nemají dostatečný příjem tekutin.“

„Vyčerpání tekutin způsobí, že dojde ke kontrakcím v prostoru kolem nervu a zvýší se tlak na nervová zakončení,“ říká Todd J. Sontag, lékař z Orlanda.

Nedostatek minerálů

Jestliže máte nedostatek elektrolytů a některých minerálů, může tato nerovnováha vyvolat spontánní křeče. „Především nízká hladina sodíku, vápníku, hořčíku nebo draslíku může vést ke křečím,“ říká dr. Gerardo Miranda-Comas z Lékařské školy Icahn. Pomoci vám mohou například určité sportovní nápoje, ale také banány, sladké brambory, špenát, jogurty a ořechy, což jsou potraviny bohaté na minerály nutné pro správnou funkci svalů.

Těhotenství

Těhotenství zvyšuje riziko křečí v nohou u žen, a to zejména během druhého a třetího trimestru. Podle Petersona je to především z důvodu nedostatku hořčíku a draslíku. Pokud jste tedy těhotná a trpíte těmito problémy, nezapomínejte na dostatečnou hydrataci a po konzultaci s odborníkem zvažte přírodní doplňky stravy.

Intenzivní cvičení

Když se pokoušíte zvýšit svůj denní příděl cvičení, můžete tím zapříčinit velkou únavu svalů a následné křeče. Proto svaly nikdy zbytečně nepřetěžujte a nezapomeňte se před každým cvičením „zahřát“ a rozcvičit.

Únava

Svalová únava může být další příčinou těchto nepříjemných problémů. „Když je sval unavený, není schopen tak efektivně používat živiny,“ říká dr. Miranda-Comas. Jinými slovy unavený sval vylučuje více živin, než přijímá, proto špičkově nefunguje. Noční křeče nohou, které postihují více než polovinu dospělých, jsou tedy často způsobeny svalovou únavou a nervovou dysfunkcí,“ vysvětluje dr. Sontag.

Dlouhé sezení nebo stání

Svaly jsou určeny k tomu, aby se pohybovaly, napínaly či odpočívaly, takže pokud sedíte na židli celý den nebo stojíte u pultu, můžete se setkat s křečemi způsobenými únavou a přetížením.

Léky

Pokud nemůžete nalézt žádnou zřejmou příčinu vašich křečí, pak byste se možná měli podívat na nedávné přírůstky do svého seznamu léků. Křeče mohou vyvolat například diuretika, léky používané ke snížení krevního tlaku, protože vyčerpávají tělo od tekutin a solí. Mezi další léky, které mohou způsobit tyto problémy, patří medikamenty na osteoporózu, astma, konjugované estrogeny a statiny.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button