Nezařazené

6 benefitů stárnutí, které vás jistě ani nenapadly

Zatímco se svět nadále živí na mládím a zahazuje staré, před strachem ze stárnutí nikdo neuteče. Existují různé odpovědi na otázku: „Jaký je váš největší strach ze stárnutí?“ A nejčastější odpovědi na tuto otázku zahrnují: vážné onemocnění, osamělost, jakmile zemře vaše lepší polovička, péče o starší příbuzné, nedostatek financí v důchodu, klesající fyzická atraktivita, a u žen obavy spojené s přechodem na menopauzu a u mužů obava ze ztráty mužnosti.

Přestože to jsou všechno velmi opodstatněné důvodu, existuje i mnoho důvodů, proč zestárnout. Zde si na několik z nich blíže posvítíme.

  1. Máte mnohem jasnější priority

Jak stárneme a prožíváme nové věci, začínáme postupně chápat, na čem opravdu záleží a na čem naopak vůbec. Během našeho života máme tendence mít obavy a stresovat se z věcí, které jsou v zásadě mimo naši kontrolu nebo z věcí u kterých nemůžeme nijak ovlivnit finální výsledek. Jak stárneme, jsme schopní rozlišit naše potřeby od našich přání a zároveň se soustředíme na záležitosti a cíle v našich životech, které jsou vskutku důležité.

  1. Nebude vám tolik záležet na tom, co si myslí ostatní

Mnoho z nás opustí svět živých s největší lítostí na srdci – fakt, že nám tolik záleželo na tom, co si mysleli ostatní. Jak začínáme chápat co můžeme udělat a co je pro nás důležité, je méně pravděpodobné, že podlehneme negativitě lidí kolem nás.  Až teprve když člověk pochopí, že úsudek ostatních není důležitý, může být schopný začít brát příležitosti a rizika do vlastních rukou, od kterých jsme se předtím ve strachu drželi dál.

  1. Je lehčí zvládat emoce

S tím, jak se zvyšuje naše tolerance – a to, jak nám záleží na myšlenkách ostatních klesá – jsme více schopní soustředit se osobně na méně na negativitu, které nás obklopuje. Uvědomujeme si, jak málo nás ovlivňují názory ostatních a jsme schopni přeměnit hněv a smutek, který dostáváme, do motivačních myšlenek. Tím, že používáme negativitu ostatních a vyzdvihujeme tím vlastní odhodlání, jsme schopni úspěšně dosáhnout našich osobních cílů a aspirací. Tímto způsobem ovládáte své emoce a využíváte je přínosně.

  1. Méně bolestí hlavy s větším odstupem

Ti z nás, kteří trpí chronickými migrénami, se mají na co těšit ve stáří. Dr. Carl Dahlof, zakladatel Göteborské migrénové kliniky v Göteborgu, analyzoval 374 pacientů s migrénou. Dr. Dahlof následoval tyto jednotlivce po dobu 12 let, od roku 1994 do roku 2006. Na počátku studie všichni pacienti prohlašovali, že trpí jednou až šesti migrénami měsíčně. Když Dr. Dahlof navázal s pacienty v roce 2006 kontakt, nejméně 30 % z nich nezažilo migrénu v posledních dvou letech. Přestože zbytek zaznamenal alespoň jednu migrénu, výsledky byly úžasné:

  • 80 % hlásilo méně migrén
  • 55 % uvedlo, podstatně kratší trvání migrény
  • 66 % uvedlo, že intenzita bolesti se snížila
  • Pouze 1 % hlásilo, že jejich migréna se stává častější
  1. Pociťujeme větší sebeúctu

Jak stárneme, tak nadále prožíváme věci a rosteme, a uvědomujeme si čeho jsme skutečně schopní. Výsledkem je, že se již nadále nenecháme odírat na kost, nebo nastavíme hranice podle toho, co si myslíme, že dokážeme. V tomto bodě našeho života jsme již opakovaně dokázali, že to dokážeme, a že neexistuje žádná lepší cesta, jak se něco naučit než selhat. Přeci jen chybami se člověk učí. Neděláme nadále rozhodnutí podle toho, co si ostatní myslí nebo mohou myslet. Vycházíme z našich rozhodnutí, podle toho, co dokážeme, nebo čeho bychom chtěli dosáhnout.

  1. Učíme se od našich dětí a vnoučat

Jak se dostáváme do určitého věku, máme pocit, že jsme se naučili a získali všechny informace, které budeme potřebovat. Ale jak náš svět neustále roste a rozvíjí, můžeme se ocitnout značně pozadu. Pravdou je, že se budete nadále učit od generací, které po vás přijdou. Naše děti a vnuci, kteří vyrostli v tomto novém světě, budou mít schopnost pomoci nám a zaplnit jakékoli informační mezery. Učili jsme tyto jednotlivce nutnostem života a dovednosti potřebné k tomu, abychom přežili, a teď nám pomohou učinit totéž.

Jak vidíte, stárnutí není volbou, kterou bychom v životě měli. Stane se to, ať už to chceme nebo ne. Jediné, co můžeme udělat, je soustředit se na benefity, které jsou se stárnutím spojené a nadále můžeme zůstat pozitivní. Když už to člověk nezmění, tak by si měl užít každé chvilky, a i nadále žít život naplno, aby nakonec ničeho nelitoval.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button