Nezařazené

12 věcí, které pochopí jen lidé s duševní chorobou

Pokud trpíte duševní nemocí, život může být někdy opravdu těžký. Stigma spojené s vaším problémem může vést k izolaci, diskriminaci a nepřátelství. Tato onemocnění se mohou projevovat různými způsoby, od depresí, psychóz, poruch osobnosti, ADHD a ve vážnějších případech i sebevražednými sklony či násilím.

Zde je 12 věcí, s nimiž máte pravděpodobně jako duševně nemocný člověk zkušenosti. Věřte však, že v tom nejste sami a každý problém má své řešení, stačí jen chtít.

Lidé se vám vyhýbají

Jestliže se vám mění nálada jak na horské dráze nebo dokonce trpíte bipolární poruchou, vaši přátelé i rodina mají tendence se vám vyhýbat.

Necítíte soucit okolí

Každý, kdo trpí vážnou chorobou, je často v centru zájmu. Pokud trpíte depresemi, může vám však často připadat, že lidé s vámi nedokážou soucítit. Asi se vám málokdy stává, že se vás někdo zeptá, jak se cítíte, ale spíše vám vyjmenují spoustu způsobů, jak přírodně i jinak s depresí bojovat.

Tajíte své problémy před okolím

Nechcete, aby lidé věděli, čím si procházíte. Máte pocit, že by se vám smáli. Nechcete mít na hlavě nápis, že máte psychické problémy a tím se vystavit diskriminaci a různým dohadům ohledně vašeho onemocnění.

Máte problémy získat práci

Pracovní diskriminace je velmi častá, přibližně jen 18 % lidí, kteří mají duševní problémy, mají práci na plný úvazek. Přitom právě zařazení do „normálního“ života a pravidelný kontakt s lidmi může mnoha nemocným přinést značnou úlevu.

Žádné zvláštní zacházení

O lidi s fyzickým postižením je většinou dobře postaráno, ale pro lidi s psychickými problémy neexistují žádné zvláštní pracovní podmínky, ani výjimky a nezbývá, než se se vším umět sám popasovat.

Jste považováni za „divné“

Znáte všechny ty stereotypy o duševně nemocných, kterých je plný tisk a další média. Jste z nich unaveni a přejete si více pochopení.

Neznalost

Mnoho lidí nezajímá, co přesně obnáší vaše nemoc. Přitom duševními problémy trpí každý čtvrtý člověk, v naší společnosti je však toto téma stále víceméně tabu.

Rozpaky okolí

Průzkum provedený ve Velké Británii zjistil, že asi 30 % lidí cítí rozpaky ve styku z duševně nemocnými lidmi. Více než 80 % lidí uvedlo, že se obecně necítí v jejich přítomnosti dobře. Jedinou dobrou zprávou je fakt, že v posledních letech bylo zaznamenáno zlepšení v postojích k těmto věcem o 6 %.

Zdravotní pojištění

Většina zdravotních pojišťoven na duševně choré nemyslí, protože tato nemoc je velmi častá, a nejedná se tak o dobrý „byznys.“

Problém se zdravotnickým personálem

Mnozí lékaři jsou nesympatičtí a postrádají empatii. Nebudete asi překvapeni, že 60 % duševně chorých lidí se raději vůbec neléčí.

Jak se léčit

Váš zdravotní stav je často přecházen s bezradným krčením ramen a rádi byste se konečně dozvěděli o tom, jak se doopravdy léčit, a ne jen, jaká brát zase antidepresiva.

Problémy se sebevědomím

Nezaměstnanost může vést k bezdomovectví a odborníci se domnívají, že pracovní místa by mohla být klíčem k pomoci právě lidem s psychickými problémy. Duševní nemoc by neměla jít ruku v ruce s nízkou sebeúctou.

 

 

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button