HubnutíZdraví

Zlatá pravidla pro ty, kteří chtějí za tři týdny zhubnout 5 kilo

Ztráta hmotnosti se stala předmětem mnoha zmatečných a konfliktních informací a mýtů. Je těžké se v nich orientovat, takže se vám může rychle stát, že se vlastně nikam nepohnete. Pamatujte však, že pokud si chcete úbytek hmotnosti udržet, musíte změnit svůj životní styl. S těmito osvědčenými tipy můžete shodit za tři týdny až pět kilo.

Kalorie za kalorie

Tento jednoduchý fakt prostě nemůžete opominout. Jestliže chcete zhubnout, musíte spálit víc kalorií, než zkonzumujete. Nikdy však s omezeným příjmem kalorií nezacházejte příliš daleko, jíst pod 1200 až 1600 kalorií denně může zastavit váš pokrok a poškodit vaše zdraví.

Nastavte si dosažitelné cíle a sledujte svůj pokrok

Jestliže si nastavíte cíle a bude se vám dařit je plnit, může to být skvělá motivace. Snažte se proto cíle nastavovat realisticky, například takto:

  • úbytek hmotnosti každý týden
  • ztráta 1 až 2 kil za týden
  • ztráta 5 kilo za 3 týdny
  • snížit velikost džín

Zvažte vynechání večeře

Jestliže se najíte před spaním, vaše tělo nemá příležitost přebytečné kalorie spálit. Přerušovaný půst může být užitečným nástrojem při hubnutí, proto se omezte na menší jídelní okno s tím, že přeskočíte večeři a budete jíst pouze mezi 8. a 4. hodinou. Výrazně tak také snížíte svůj příjem kalorií.

Pijte více vody (zejména před jídlem)

Pití dostatečného množství vody asi hodinu před jídlem má dvě osvědčené výhody pro snížení tělesné hmotnosti:

  • 24-30% zrychlení metabolismu na 1 až 1,5 hodiny
  • zvýšená šance na konzumaci méně kalorií, což dále podporuje ztrátu hmotnosti

Udělejte z kávy svého přítele

Káva měla v minulosti špatnou pověst, nicméně byste měli vědět, že ta kvalitní je bohatá na antioxidanty a příznivá pro úbytek hmotnosti.

Kofein zrychlí váš metabolismus až o 10 %, což vede k 10-29% zvýšení výkonu při spalování tuků. Vždy si vezměte tu černou, bez přidaného cukru!

Zelený čaj – váš druhý nejlepší přítel

Zelený čaj vám dodá mírnější dávku kofeinu a navíc je bohatý na katechiny, což jsou antioxidanty, které s kofeinem budou pracovat v dokonalé harmonii při spalování tuků.

Vždy zkontrolujte přidaný cukr

Cukr vykazuje znepokojivě silné vazby na obezitu, cukrovku a srdeční onemocnění. A i když jej nepřidáváte sami, nezapomínejte kontrolovat složení vašich omáček a balených potravin. Dokonce i domnělé zdravé potraviny mohou být obohacené o cukr.

Vyvarujte se jednoduchých sacharidů

Jednoduché/rafinované sacharidy se rychle vstřebávají, zvyšují hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu. V důsledku toho rychleji znovu pocítíte hlad.

Vyvarujte se veškerého cukru a rafinovaných sacharidů tím, že nebudete konzumovat tato jídla:

  • cookies, bonbóny a ostatní sladkosti
  • balené obiloviny
  • bílý chléb a rýže
  • dorty

Zmenšete velikost porce

Jezte pomalu a uvědomujte si, kolik jíte. Dokonce i malé snížení porce o 10 až 20 % může být dobrým pomocníkem pro snížení hmotnosti. Zkuste měřit své porce opatrněji a nepodceňujte sílu použití menšího talíře.

Zásobte se zdravými a dobrými potravinami

Pokušení může být velmi silné, proto je lepší jej zcela odstranit. Místo toho se vyzbrojte chutnými zdravými dobrotami, jako je například ovoce, zelenina, ořechy, vajíčka (nejlépe z domácích chovů) apod.

Okořeňte si život

Vdechněte svým pokrmům nový život pomocí různých kořenících směsí, avšak – pokud možno – bez přidané soli. Vynikající je například kajenský pepř, který podporuje metabolismus a pomáhá snižovat chuť k jídlu.

Doplňte bílkoviny

Potraviny bohaté na proteiny vás zasytí na delší dobu. Studie také ukázaly, že suplementy ze syrovátkových proteinů mohou zvýšit ztrátu hmotnosti a zvětšit svaly.

Dieta s kompletními sacharidy

Konzumace kompletních sacharidů vám pomůže k postupnému uvolňování energie a udržuje zdravou hladinu cukru v krvi. Skvělé je například ovoce, zelenina, hnědá rýže, celozrnné pečivo, fazole a luštěniny.

Zapomeňte na rychlé občerstvení

Fastfoodová strava je téměř vždy naložená nezdravými transtuky, cukrem a solí. Ještě horší je, že tato jídla mají vysoký obsah kalorií a nízkou nutriční hodnotu, takže hubnutí je s nimi téměř nemožné.

Pozor na „skryté kalorie“

Nemusíte se zcela vzdát svých oblíbených dochucovadel. Ppouze se ujistěte, že jste si vědomi jejich skutečného kalorického dopadu. Právě s nimi je totiž možné lehce porušit pravidla.

Dávejte si pozor zejména na majonézu, zálivky, krémy, sýry a oleje.

Posilujte místo kardia cvičení

Hmotnostní trénink je při hubnutí účinnější než kardio, protože pomáhá udržet základní svalovou hmotu, zatímco vy ztrácíte váhu.

Studie prokázaly, že tento druh tréninku přispívá k nárůstu rychlosti metabolismus během cvičení i po něm, čímž podpoříte své úsilí o snížení tělesné hmotnosti.

Chůze nebo jízda na kole

I malé činnosti mohou časem přispět k velkým změnám. Proto se snažte chodit či jezdit na kole, kdykoli to jen bude možné. Spálíte více kalorií, tudíž se ve stravě nebudete muset tolik omezovat.

Dostatek spánku

Spánek je při snižování tělesné hmotnosti značně podhodnocené. Zapomeňte na 6hodinový minimální nárok, mnozí z nás potřebují 8 až 9 hodin, aby mohli pracovat s maximální účinností.

Doba trvání i kvalita spánku mají velký vliv na hormony, které kontrolují tělo. Ve skutečnosti nedostatek spánku ukázal znepokojivé vazby na obezitu a bylo prokázáno, že zvyšuje její riziko až o 55 %.

Buďte opatrní s tekutými kaloriemi

Všichni víme, že alkohol dehydratuje a poškozuje játra i ledviny. Ale může také potlačit vaše úsilí o snížení hmotnosti jakožto zdroj skrytých kalorií.

Možná vás překvapí, že jedna sklenice piva může obsahovat 150 kalorií, sklenka červeného vína 125 kalorií a sklenička Pina Colady neuvěřitelných 400 kalorií! Proto raději pijte vodu s plátkem citronu. Vaše tělo vám bude vděčné.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button