Tiskové zprávy

Vliv kávy na zdraví

Bez kávy si mnozí z nás nedokážou představit den. Někdo preferuje kávu s mlékem, jiní zase poctivou hořkou kávu, která nakopne a povzbudí; a mnozí si ji rádi vychutnají klidně vícekrát denně. Jak je to ale s účinky kávy? Škodí káva s mlékem zdraví? Je dobré ji popíjet každý den?

Pozitiva popíjení kávy

Taková káva se může pyšnit vyšším procentem antioxidantů, než má zelený čaj a některé ovoce, a může tak být tím nejlepším zdrojem. Mezi antioxidanty, které se nachází v kávě, patří hydroskořicové kyseliny a polyfenoly – ty podle studií mohou předcházet řadě onemocnění, jako jsou srdeční choroby, rakovina a diabetes typu 2.

Mezi pozitivní účinky antioxidantů patří mimo jiné ochrana před předčasným stárnutím. Uvádí se, že při pití více než 4 šálků za den, je o 18% nižší riziko úmrtí z jakékoliv příčiny než u osob, které kávu nekonzumují.

Dále je nižší riziko onemocnění Parkinsonovou chorobou, a to o 32 až 60 %. Pro zdraví však přispívá již jeden šálek denně. Vyvážená dávka kofeinu také snižuje deprese a přispívá k navození větší duševní pohody.

Negativní dopady

Zatímco přiměřené množství kávy zdraví prospívá, při přemíře přijatého kofeinu se mohou vyskytnout možné nežádoucí účinky. Mezi takové patří žaludeční potíže (zejména při konzumaci na lačno), neklid, třes, zvýšený tep, závratě nebo úzkost.

Předcházet se tomu dá dostatečným pitím vody, kdy ledviny začnou kofein vylučovat z těla. Pomoci může i pohyb. Dlouhodobá přemíra kávy může mít negativní vliv na krevní tlak. Pozor také na případné kombinování s energetickými nápoji či kofeinovými tabletami.

Mléko do kávy – ano nebo ne?

Mezi často uváděné (byť nepravdivé) tvrzení se uvádí, že mléko potlačuje účinky kofeinu. Mléko však na účinky kofeinu nemá žádný vliv, pouze snižuje rychlost nástupu účinků, tudíž přicházejí spíše mírněji a pozvolna.

Vědecky však žádná souvislost mezi pitím kávy s mlékem a nežádoucími trávicími obtížemi nebyla prokázána. Velice často se jedná o intoleranci laktózy. Ani tak se kávy s mlékem vzdávat nemusíte – stačí zvolit pro vás přijatelnou rostlinnou alternativu mléka.

Závěr

Káva působí na každého z nás zcela individuálně. Účinky se liší i podle toho, zda jste pravidelným konzumentem, či pouze občasným. Někteří z nás mají vylučují kofein z těla pomalu, a jsou vůči němu značně citlivější a pití kávy pro ně může představovat větší riziko.

Nekvalitní káva může zvyšovat cholesterol, proto je vhodné kávu zvolit tak, aby nám skutečně prospívala. Nabídku kvalitních káv v šikovných filtračních sáčcích, jejichž příprava netrvá ani pár minut a nápoj si tak můžete vychutnat naprosto kdykoliv a kdekoliv, nabízí Káva do kapsyNabídnou i bezkofeinovou kávu pro všechny, kteří z jakéhokoliv důvodu kofein konzumovat nemohou a nechtějí se svého oblíbeného nápoje vzdát; a to jak namletou ve filtračních sáčcích, tak také kávu zrnkovou, kterou si následně můžete namlet podle potřeby.

Zdroj obrázku: Pixabay

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button