Spolupráce

Jak na ucpaný nos?

Ucpaný nos, to je taková malá velká nepříjemnost, na kterou se sice neumírá, ale dokáže nám naše žití velmi znepříjemnit. Abychom mohli s ucpaným nosem bojovat, je nejdůležitější zjistit pravou příčinu tohoto zdravotního problému. A těch může být hned několik. Nezpůsobuje ho jen chřipka, nebo zánět dutin, ale i alergie, těhotenství či nevhodný voňavka do bytu.

Nejčastější příčiny ucpaného nosu

Alergie

Spousta lidí v dnešní době trpí alergiemi – na pylu domácí zvířata, prach, plísně a trávy. Kromě kýchání a svědění, vodnatých očí je klasickým příznakem alergie i ucpaný nos. Jak se zbavit pocitu ucpaného nosu? Nejjednodušší strategií je vyhýbání se alergenu. Pokud víte, že máte alergii, držte se dál od spouštěčů nebo se chraňte pomocí respirátoru, či roušky a sprchováním se po pobytu venku, zejména za suchých, bezvětrných dnů. Volně dostupná antihistaminika, které blokují histamin, který se podílí na alergických reakcích, vám mohou pomoci uvolnit váš nos. Stejně tak vám pomohou nosní výplachy, které odplaví alergeny. Skvělým pomocníkem je mořská voda sprej do nosu, či speciální konvička na vyplachování nosu.

Nachlazení a chřipka

Výrazně plný nos je charakteristickým příznakem nachlazení a chřipky, které jsou způsobeny viry. Neexistuje proti nim lék a obvykle odejdou sami. Již naše babičky říkaly, že neléčená rýma trvá týden, léčená sedm dní. Pokud však nepoužíváte kapky do nosu a rýmu zanedbáte, můžete dostat zánět dutin, který může vést až k zánětu mozkových blan – to už nezní tak banálně, že? Řada volně prodejných léků nachlazení a chřipky obsahujících decongestanty, které zužují zanícené krevní cévy v nose, a po jejich použití bude čištění vašeho nosu mnohem jednodušší.

Zánět dutin

Pokud dojde k nakažení nebo zánětu dutin, můžete skončit přetížením a zablokovaným nosem a neskutečnou bolestí hlavy. Zánět dutin je buď akutní (léčba trvá několik týdnů), či chronický, pokud přetrvává více než 12 týdnů.

Zánět dutin vzniká působením bakterií, mohou vám na něj pomoci antibiotika. Snažte se také používat decongestanty, které pomáhají dutiny odhlenit. Dekongestanty však mohou zvýšit krevní tlak, takže pokud máte vysoký krevní tlak, poraďte se se svým lékařem dříve, než je začnete užívat. Při velkých obtížích pomáhají také nosní spreje obsahující steroidy, které jsou však na recept a musí vám je předepsat lékař. Pokud se infikované dutiny dlouhodobě nelepší, můžete mít chronickou sinusitidu. Budete tak muset navštívit specialistu, který může doporučit silnější léky nebo dokonce navrhnout drobný chirurgický zákrok.

Odchylka septa

Ucpaný nos někdy není způsoben vnějšími vlivy, ale vnitřními strukturálními změnami. Nejběžnější je křivá nosní přepážka. Nastane, když chrupavky a kosti mezi nosními dírkami jsou zdeformovány, obvykle kvůli zranění, jako je zlomený nos, či jako vrozený problém.

Léčba závisí na tom, jak moc je ovlivněno vaše dýchání. Pokud stále můžete dýchat poměrně snadno, mohou na otevření dýchacích cest pomoci léky na alergii, ale spousta lidí potřebuje chirurgický zákrok pro trvalé rozšíření dýchacích cest. Chirurgické zásahy pro opravu deviačního septa jsou obvykle rychlé (30 až 90 minut), efektivní a relativně bezbolestné.

Těhotenství

Jsou určité věci, které od těhotenství očekáváte: vyčnívající břicho, ranní nevolnosti, otoky nohou. Ucpaný nos v očekávání, vás může překvapit. Říká se tomu těhotenská rinitida a je způsobena, že do měkké tkáně nosu proudí více krve. Některé ženy se tomuto problému vyhnou, ale pokud se u vás v těhotenství objeví ucpaný nos, může to trvat celých devět měsíců. Tento stav není život ohrožující, ale léčba léky může být v těhotenství velmi riskantní. Místo toho se většina žen musí spoléhat na solné výplachy. V těhotenství konzultujte veškeré kapky a léky se svým ošetřujícím lékařem, abyste neublížila miminku.

Zvětšené adenoidy

Zvětšené mandle jsou běžnou příčinou ucpaného nosu během dětství. Adenoidy jsou záhyby tkáně na zadní straně krku, které u dítěte mladšího 5 let pomáhají odvrátit infekce. Po 5 roce se adenoidy zmenšují a nejsou již imunitním systémem zapojovány do boje proti chorobám. Někdy však četné infekce způsobují otoky mandlí. To se může u vašeho dítěte projevovat nejen jako ucpaný nos, ale i jako záněty středouší. Typickým příznakem je dýchání s otevřenou pusou a nemožnost dýchat nosem. Nosní sprej nebo antibiotika mohou pomoci tyto symptomy zvládnout, dokud se adenoidy samy smršťují. Některým dětem je však nutné nechat mandle odstranit, zejména, pokud mají díky tomu problémy se spánkem a s „chrápáním“.

Nosní polypy

Nosní polypy jsou malé kousky tkáně, které rostou v nose. Trvalé podráždění nosu chronickou sinusitidou nebo alergiemi může způsobit zánět, který pak způsobí růst polypů v nose. Polypy obvykle neubližují ani nekrvácí, ale pokud opravdu hodně narostou, mohou blokovat dutiny a nosní průchody a způsobovat pocit ucpaného nosu. Mohou také narušit váš čich a chuť. Pokud trpíte cystickou fibrózou nebo astmatem, můžete být náchylnější k rozvoji nosních polypů.

Chemické dráždivé látky

Některé sloučeniny mohou dráždit váš nos a vést k jeho přetížení. Vůně a difuzéry jsou běžným viníkem, zejména jako součást tělových nebo vlasových produktů, parfémů a závěsných voňavek. Nejen, že vám vůně mohou způsobit problém s nosem, ale také mohou poškodit váš čich. Tady je jediná rada, odstraňte ze své blízkosti příliš voňavé, syntetické vůně. Do aromalamp, či difuzérů používejte pouze přírodní esenciální oleje, které jsou k tomuto účelu určené a mají atest, že nezpůsobují alergické reakce. V domácnosti s malými dětmi, či domácími mazlíčky se používání těchto osvěžovačů vzduchu vyvarujte úplně.

Stres

Stres a další silné emoce mohou způsobit změny v hladinách hormonů, které způsobí zvýšené zásobování krevních cév v nose, zúžení nosu a ztížené dýchání. Tomuto projevu stresu se říká vazomotorická rinitida nebo nealergická rhinopatie a podobá se fyziologicky tomu, co trápí některé těhotné ženy. Nejlepší postup boje proti „stresové rýmě“ je identifikovat zdroj stresu a buď ho eliminovat, nebo najít zdravý způsob, jak se s ním vypořádat, například procházkami se psem v přírodě, či meditací. Další okolnosti, které kromě stresu způsobují nealergickou rhinopatii, jsou suchý vzduch, zakouřené prostředí a kořeněná jídla. Poproste svého ošetřujícího lékaře, aby vám pomohl nalézt spouštěč této nealergické rýmy, a aby vám doporučil nejlepšího léčebný postup.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button