Spolupráce

Jak probíhá vyšetření srdce holterem?

Máte problémy se srdcem a navrhl vám odborník vyšetření srdce holterem? Nemáte se čeho obávat, vyšetření je zcela neinvazivní a výrazně vás neomezí. Vyšetření holterem se využívá v případech, kdy potřebuje odborník zjistit případné srdeční arytmie. Klasické EKG je totiž relativně omezené – trvá jen pár minut a pacient je během něho v klidovém stavu přímo v ordinaci doktora.

Pokud má tedy pacient nějakou skrytou vadu srdce nebo jen občasné potíže, EKG nemusí ukázat vůbec nic. V takovém případě přichází na řadu Holter, který je schopný zaznamenávat srdeční aktivitu mnohem déle než klasické EKG. Kromě toho ho má člověk neustále na sobě při výkonu běžných denních úkonů i během spánku.

Holter ukáže i skryté problémy

K samotnému vyšetření nepotřebujete nic, jen se umýt – sprchování nebo koupání je s holterem přeci jen trošku náročnější, aby se přístroj nenamočil a získaná data se nezničila.

Holter je malá krabička, do které jsou svedené malé elektrody připevněné na vašem těle. Existují holtery, které zaznamenávají aktivitu srdce neustále. Ty má člověk většinou na těle jenom jeden den, ale mohou být i na na více než jen 24 hodin. Během celé doby, co ho má člověk na sobě, si do deníku zapisuje, co během dne dělal a kdy a při jaké činnosti zaznamenal srdeční problémy. Díky deníku a záznamu z holteru, tak může lékař lépe určit, co pacientovi je a kdy dochází k potížím.

Dlouhodobé sledování zajistí správnou léčbu

Další druhy holterů se zapnou jenom tehdy, pokud přístroj zaznamená potíže. Některé přístroje musí zapnout sám pacient stisknutím tlačítka, jiné zaznamenají problémy automaticky a zapnou se sami. Na těle je tak klidně můžete mít i více jak týden. Po uplynutí stanovené doby si lékař pomocí paměťové karty z přístroje může vytisknout nebo na počítači prohlédnout celou křivku srdce. Díky tomu pak může lékař stanovit co nejpřesnější léčbu nebo další specifická vyšetření.

Srdcově–cévní onemocnění jsou největším strašákem české i evropské populace. Umírá na ně nejvíce lidí ročně. Proto nebuďte ani vy líní a navštivte svého lékaře hned, jak zaznamenáte srdeční nepravidelnost. Vyšetření holterem vás bolet nebude a omezí vás minimálně.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button