Máte problémy se srdcem a navrhl vám odborník vyšetření srdce holterem? Nemáte se čeho obávat, vyšetření je zcela neinvazivní a výrazně vás neomezí. Vyšetření holterem se využívá v případech, kdy potřebuje odborník zjistit případné srdeční arytmie. Klasické EKG je totiž relativně omezené – trvá jen pár minut a pacient je během něho v klidovém stavu přímo v ordinaci doktora.

Pokud má tedy pacient nějakou skrytou vadu srdce nebo jen občasné potíže, EKG nemusí ukázat vůbec nic. V takovém případě přichází na řadu Holter, který je schopný zaznamenávat srdeční aktivitu mnohem déle než klasické EKG. Kromě toho ho má člověk neustále na sobě při výkonu běžných denních úkonů i během spánku.

Holter ukáže i skryté problémy

K samotnému vyšetření nepotřebujete nic, jen se umýt – sprchování nebo koupání je s holterem přeci jen trošku náročnější, aby se přístroj nenamočil a získaná data se nezničila.

Holter je malá krabička, do které jsou svedené malé elektrody připevněné na vašem těle. Existují holtery, které zaznamenávají aktivitu srdce neustále. Ty má člověk většinou na těle jenom jeden den, ale mohou být i na na více než jen 24 hodin. Během celé doby, co ho má člověk na sobě, si do deníku zapisuje, co během dne dělal a kdy a při jaké činnosti zaznamenal srdeční problémy. Díky deníku a záznamu z holteru, tak může lékař lépe určit, co pacientovi je a kdy dochází k potížím.

Dlouhodobé sledování zajistí správnou léčbu

Další druhy holterů se zapnou jenom tehdy, pokud přístroj zaznamená potíže. Některé přístroje musí zapnout sám pacient stisknutím tlačítka, jiné zaznamenají problémy automaticky a zapnou se sami. Na těle je tak klidně můžete mít i více jak týden. Po uplynutí stanovené doby si lékař pomocí paměťové karty z přístroje může vytisknout nebo na počítači prohlédnout celou křivku srdce. Díky tomu pak může lékař stanovit co nejpřesnější léčbu nebo další specifická vyšetření.

Čtěte:  Malý kuchyňský zázrak ocet

Srdcově–cévní onemocnění jsou největším strašákem české i evropské populace. Umírá na ně nejvíce lidí ročně. Proto nebuďte ani vy líní a navštivte svého lékaře hned, jak zaznamenáte srdeční nepravidelnost. Vyšetření holterem vás bolet nebude a omezí vás minimálně.

Sdílejte