Spolupráce

Malý kuchyňský zázrak ocet

Hledáte ekologický čistič, který nebude zatěžovat životní prostředí? Víte, že už ho máte doma? Ano, je to ocet, který používaly už naše babičky a dříve ho dokonce naši předkové pili s vodou jako osvěžující nápoj při práci na poli. Ocet má v naší kuchyni a celé domácnosti mnohostranné využití, je to takový malý zázrak. Díky své univerzálnosti vám stačí jeden prostředek a ušetří vám místo a peníze. A hlavně se beze zbytku rozloží.

Ocet vzniká kvašením tekutin obsahujících etylalkohol, který se přemění v kyselinu octovou. Nejběžnější kvasný lihový ocet, který se prodává nejčastěji v 8% koncentraci, se obvykle vyrábí z destilovaného alkoholu získaného z brambor, žita nebo cukrové řepy. Že se ocet přidává do nakládaných okurek a do pokrmů, to ví asi každý. Díky svým vlastnostem se dá využít v celém domě, na čištění, dezinfekci nebo odstraňování skvrn nebo vápenatých usazenin.

Boj s tvrdou vodou

Velmi ho ocení ti, kdo žijí v místech s velmi tvrdou vodou, která zkracuje životnost domácích spotřebičů. Máte pračku v kuchyni? Vděčný pomocník může vaší pračce i myčce prodloužit život, když je budete pravidelně čistit. U pračky nejdříve vyčistěte filtr, pak do bubnu vložte čistou utěrku. Zapněte hlavní program na 95° C bez předpírky, nalijte do bubnu 1 litr lihového octa a druhý litr nalijte do zásobníku na prací prostředek. Uprostřed cyklu pračku zastavte na cca 30 minut, pak pokračujte. Po skončení vyčistěte gumy pračky pomocí utěrky z bubnu. Ocet také můžete přidat při praní místo aviváže, protože změkčuje vodu, odstraňuje zbytky prášku a ustaluje barvy. Pozor, do myčky se lije na její dno až po 25 minutách, protože úvodní proces předmytí každé myčky je zakončený vypuštěním a neposkytne dostatečnou dobu pro kvalitní vyčištění.

Domácí čistič v rozprašovači

Propagátorka pomalé domácnosti Zuzana Janglová používá ocet běžně při úklidu domácnosti. „V kuchyni i koupelně používám roztok, kdy dám cca 50‒100 ml octa a 400 ml vody do rozprašovače. Ten stříkám na dřez, baterii, spáry kolem dřezu a sporáku a na sporák. Aby ocet voněl, maceruji v něm pomerančové slupky. Dají se také nahradit několika kapkami téměř jakéhokoliv éterického oleje, pomerančové silice jsou ale nejvhodnější pro svůj čisticí účinek. Se slupkami je to navíc zero waste a dlouho mi vydrží. Odleju macerát, přiliju ocet, a pokračuji do nekonečna.“ Výhodou rozprašovače je, že máte kontrolu nad množstvím octa a roztok se lépe dostane k hůře přístupným místům, např. okolo toaletní mísy. Pokud by někdo chtěl čistit sklo, zrcadla nebo keramickou pracovní desku, stačí smíchat 50 ml octa a 100 ml lihu s půllitrem vody.


Zdroj: Instagram @pomaladomacnost


Pasta z octa a jedlé sody

Ocet se také výborně doplňuje s jedlou sodou. Jeden díl octa smíchejte s jedním dílem jedlé sody, čímž vznikne pasta s čisticími účinky. Tu můžete nanést na připáleniny na sporáku, mastnotu nebo zaschlou špínu. Pasta má i mírné abrazivní účinky. Využijete ji i při mytí hodně znečištěného a zamaštěného nádobí, ale také všude tam, kde je třeba odstranit vodní kámen jako např. umyvadlo, dřez nebo toaleta. Pastu je dobré vždy nechat chvíli působit, následně očistit, a nakonec utřít mokrou houbičkou či hadříkem a případně vysušit utěrkou. Podobně můžete připravit pastu z octa a kuchyňské soli.

Octem proti škůdcům

Ocet také může nahradit chemické přípravky proti škůdcům. Například u červotoče se dají mixem octa, saponátu a pepře potírat napadená místa ve dřevě. Na moli platí mističky o jablečným octem, ve kterém se motýlci utopí. A jako prevenci proti škůdcům u pokojových rostlin si můžete vyrobit postřik z oleje, octa a saponátu.

Autor: Lída Charvátová

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button