Pěstujete zeleninu, květiny či bylinky? Pak je pro vás kompost dokonalým pomocníkem. Pokud je zdravý, dodá každé rostlině potřebné živiny. Každý správný zahradník by si měl kompost založit, nebude pak řešit otázku, kam s posekanou trávou nebo bioodpadem ze zahrádky či kuchyně.
Jak založit kompost?
Pokud se obáváte, že budete mít někde v rohu zahrady nevzhlednou hromadu tlejících zbytků, tak se bát nemusíte. Můžete si totiž pořídit kompostér, který rozhodně vaši zahradu hyzdit nebude. Současná nabídka je dosti široká, vybírat si můžete z celé škály tvarů, velikostí, materiálů a barev. V nabídce naleznete dokonce i kompostéry vhodné na panelákový balkon. Dokonce si můžete pořídit i kompostér zateplený, který je určený pro kompostování celoroční. Jestliže patříte mezi šikovné domácí kutily, můžete si kompostér připravit i svépomocí.
- Výstavba kompostéru svépomocí
Jako základ postačí jednoduchá konstrukce vyrobená ze starých trámů, palet nebo fošen. Jakmile si připravíte potřebný materiál, vyberte vhodné místo, do něhož kompost umístíte. Ideální volbou je prostor v odlehlejší části zahrady. Měl by být stinný a ideálně umístěný pod větší a rozlehlejší strom. Díky tomu zajistíte přístup slunečních paprsků, ale také stín. Pozor si dejte nad nadměrnou vlhkost, ta kompostu neprospívá. Z vybraného místa odstraňte drny a na připravené dno umístěte drobné větvičky nebo slabou vrstvu slámy. Zajistíte tak kompostu vzdušnost a snadný přístup žížalám a mikroorganismům z půdy, které podpoří rozklad.
Obsah kompostu
Aby kompost prospíval, je potřeba do něj dávat pouze vhodný odpad. Víte, co do kompostu patří a co nikoli?
- Ano
Do kompostu můžete přidat nezkažené odřezky nebo zbytky zeleniny a ovoce, kávovou sedlinu, zbytky od čaje, vaječné skořápky, posekanou trávu, drobné větvičky, dřevěný popel, třísky, piliny, hobliny, kůru, zbytky pečiva, trus býložravých hospodářských zvířat nebo jejich podestýlku.
- Ne
Do kompostu rozhodně nepatří kosti, zbytky masa nebo kůže, oleje a tuky rostlinného původu, rostliny napadené škůdci nebo chorobami, vykvetlé rostliny plevelné, materiály ošetřené chemickým způsobem, slupky a pecky z tropických druhů ovoce, popel z cigaret nebo uhlí, výkaly živočichů masožravých.
Jak o kompost pečovat?
Jednotlivé rostlinné vrstvy kompostu je vhodné prokládat vrstvou zeminy a přisypat malé množství vápna. Také je dobré jednou za čas kompost promíchat a přeházet. Celý kompost by měl být upravený tak, aby se do něj dostal vzduch, který podpoří tlející procesy. Vrchní část kompostu upravte takovým způsobem, aby v ní nevznikal důlek. Jen tak zabráníte nerovnoměrnému stékání vody do kompostu.
Kdy můžete začít kompost používat?
Pokud má kompost ideální podmínky, tak asi za 8-10 týdnů je vhodný pro mulčování. V této době ještě není úplně vyzrálý. Zralosti dosahuje v době po 7-12 měsících. Z kompostu se tak stane tmavě hnědá hmota, která se drobí a má příjemnou vůni lesní půdy. Také celkový objem kompostu se sníží asi na polovinu.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.