Zdraví

Vitamín D jako pomocník pro ženy v menopauze

Menopauza je přirozená etapa života každé ženy. Jedná se o jeden z projevů postupného stárnutí jejího těla. Dochází během ní k utlumování funkcí vaječníků, snižování produkce ženských pohlavních hormonů a postupně se zastavuje i menstruační cyklus. Tyto změny se objevují u každé ženy v jiném věku, obecně je to období mezi 45.-60. rokem jejího života. Tyto změny jsou doprovázeny některými nepříjemnými projevy. Patří mezi ně bolesti hlavy, únava, nadměrné pocení, návaly horka, podrážděnost, snížení libida. Příznaky menopauzy se však neobjevují najednou, ale postupně. Na některé projevy nebo případně zdravotní obtíže, které mohou být spojovány s menopauzou, může pomoci vitamín D. Funguje totiž jako prevence proti některým onemocněním.

Osteoporóza

Vitamín D je důležitý pro správné využívání vápníku a správnou stavbu kostí. Kombinace dostatečného množství vápníku a vitamínu D je jednou z možností, jak udržet kosti zdravé, silné a pevné.

Vysoký krevní tlak

Nedostatek vitamínu D se může projevit negativním způsobem na činnosti srdce a cév. Vysoký krevní tlak ohrožuje kardiovaskulární systém našeho těla. Dostatek vitamínu D může pomoci snížit vysoký krevní tlak.

V období menopauzy u žen klesá hladina estrogenu. To je riziko i pro vznik některých kardiovaskulárních obtíží. Vitamín D má preventivní charakter, co se výskytu srdečních chorob týká.

Špatná nálada

Nedostatek vitamínu D se projevuje i na naší náladě a kognitivní výkonnosti. Vzhledem k tomu, že výkyvy nálad patří mezi symptomy menopauzy, je vhodné tělu tento vitamín dopřávat.

Jak zvýšit hladinu vitamínu D v těle?

Jedním z přirozených zdrojů je sluneční světlo. Toho však, především v zimním období, bývá nedostatek. Další možností jsou pak potraviny obsahující tento důležitý vitamín. Patří mezi ně mořské ryby (losos, tuňák nebo makrela), mléčné produkty, vejce nebo hovězí játra. Také houby, které usušíme na sluníčku, našemu tělu poskytnou malé množství tohoto důležitého vitamínu.

POZOR bychom si měli dát na jeho nadměrné množství a to především v případě, že užíváme potravinové doplňky s vitamínem D. Je potřeba dodržovat doporučenou denní dávku.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button