Jídlo a recepty

Potraviny, které si dát k večeři pro lepší trávení

Zamýšlíte si nad tím, jaká jídla si dopřáváte k večeři a myslíte na jejich snadné trávení nebo si s tím naopak hlavu vůbec nelámete? Přinášíme vám tipy na potraviny, po kterých se vám bude dobře spát.

Proč myslet na to, co jíte před spaním?

Trápí vás nespavost, často se v noci budíte, bolí vás břicho či trpíte nadýmáním? Zamyslete se nad tím, co se na vašem talíři vyskytuje při posledním jídle dne. Právě to, co jíte před tím, než si jdete lehnout, může mít na kvalitu vašeho spánku ohromný vliv. Jaké potraviny by se na vašem večerním menu měly objevit?

Nechoďte do postele s plným žaludkem

Častou chybou je uléhání do postele s plným žaludkem. Pokud jdete spát okamžitě po večeři, vaše tělo nemá dostatek času na strávení jídla a vy tak můžete pociťovat bolesti břicha a můžete si tím dokonce znehodnotit celý spánek. Ráno se tak probudíte bez energie, se špatnou náladou a do nového dne vykročíte špatnou nohou. Proto je mnohem lepší jíst alespoň dvě hodiny předtím, než si půjdete lehnout.

Co by se mělo objevit na vašem talíři?

A které potraviny by se na vašem talíři měly večer objevovat? Zaměřte se na takové, které nejsou příliš těžké a mají pozitivní vliv na trávení.

Bílkoviny

Část talíře by rozhodně měly zabírat bílkoviny, které jsou snadno stravitelné a mají nízké procento tuku. Konzumací těchto proteinů podpoříte tvorbu žaludečních kyselin, které potravu rozloží a vy tak budete mít pocit nasycení, ale zároveň do postele ulehnete bez pocitu plného žaludku. Příkladem vhodných bílkovin jsou vejce, fazole, ořechy a také losos. S tvorbou večeře si tak můžete vyhrát a každý den v týdnu si připravit něco jiného.

Zázvor

Určitou část talíře by měl rozhodně zabírat zázvor. Ten totiž zlepšuje trávení a navíc má také protizánětlivé a antibakteriální účinky a posiluje vaší imunitu. Jak ho do svého jídelníčku zařadit? Ve formě koření, nápoje, v čerstvé formě i v té sušené či kandované. Zázvor ve formě prášku se výborně hodí do polévek a omáček a významnou roli hraje také v asijské kuchyni. Zejména v chladných měsících přítomnost zázvoru na svém talíři oceníte, protože vás příjemně prohřeje a zažene bacily.

Listová zelenina

Špenát a nejrůznější saláty jsou plné živin a vitamínů. Listová zelenina dodá tělu nezbytnou energii a také má pozitivní vliv na trávení. Na talíř si můžete přidat porci rukoly, polníčku, mangoldu či třeba ledového salátu. Pohrát si můžete rovněž se zálivkami, které do salátu přidáte. Kouzlit můžete také se špenátem, který můžete servírovat s palačinkami, těstovinami, zapečený v listovém těstu či podávat s oblíbenými italskými gnocchi.

Bylinkové čaje

Rádi si po večeři dopřejete sklenku vína? I jedna sklenka alkoholu před spaním může negativně ovlivnit jeho kvalitu. Ráno se tak můžete probudit unavení, bez energie a dehydratovaní. Jestli chcete udělat něco pro své zdraví, zkuste si po večeři uvařit šálek bylinkového čaje. Zklidňující účinky mají:

Čaje si můžete připravit z vlastních bylinek, ale také samozřejmě můžete sáhnout po již připravených bylinných směsích.

Bylinkové čaje mají své zastoupení také v tradiční čínské medicíně a jsou součástí bylinné terapie, která se aplikuje při nespavosti a dalších poruchách spánku. V kombinaci se správnou spánkovou hygienou budete po hrnku bylinného čaje spát jako nemluvňata.

Probiotické limonády

Setkali jste se již někdy s probiotickými limonádami? Z jejich názvu není složité odvodit, že jsou plné probiotik a mají pozitivní vliv na trávení. Kromě toho mají také dobrý vliv na posílení imunity. Probiotické limonády jsou vhodné pro všechny, kdo nemají rádi kefíry a další zakysané mléčné výrobky. Limonády jsou ochucené a můžete je popíjet přímo k večeři, případně si je vypít až po ní například při sledování televize.

Jezte správně a nepodceňujte důležitost pohybu

Podpořit své trávení můžete nejen těmi vhodnými potravinami, ale také tím, jak jíte. Snažte se při jídle nehrbit, každé sousto pečlivě rozkousat a nikam nespěchejte a vychutnávejte si večeři všemi smysly. Večer už není kam spěchat, a proto zpomalte. Pokud vás pravidelně trápí bolesti břicha a nadýmání, dopřejte si před večeří menší protažení nebo se jděte na chvíli projít. Pohyb pomůže rozpohybovat vaše střeva a trávení tak bude mnohem snazší.

Vychutnávejte si každou noc kvalitní a vydatný spánek a probouzejte se svěží a plní energie. Ohromný vliv na kvalitu vašeho spánku má to, co si dáváte k večeři. Přidejte si na talíř ty vhodné bílkoviny, zázvor a před spaním si vychutnejte šálek bylinkového čaje.

Zdroj textu: www.realsimple.com, www.hopkinsmedicine.org

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button