Bylinky

Heřmánek pravý je jednou z neuniverzálnějších bylinek – můžete si ji snadno vypěstovat

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita) je jednoletá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Tato léčivá rostlina se používá v kosmetice i rostlinolékařství, má prakticky univerzální použití v obou těchto oborech. Nejdůležitějšími součástmi bylinky jsou heřmánkový olej a hořká látka. Heřmánek uklidňuje, tiší křeče, a dokonce i odstraňuje nadýmání.

Heřmánek pravý má také blízkého příbuzného, je jím heřmánek vonný (Chammilla suaveolens Rydb.), který je o něco rozložitější a má obdobné léčivé vlastnosti. Má úbory se žlutozelenými terči a nemá bílé paprsky. Dále ještě existuje heřmánek psí, který ale na rozdíl od pravého heřmánku nevoní. Jaké zdravotní účinky heřmánek má, stejně tak detaily o jeho pěstování a užití se dozvíte v článku níže.

Historie

Heřmánek pravý známe také pod lidovým názvem rmen voňavý, koření matečné, matečníkové, mateřské. Rostlina pochází původem z Asie, Evropy, Austrálie a Severní Ameriky a kvete v časných letních měsících. Věděli jste, že heřmánkový čaj používali Římané, Řekové a Egypťané k léčbě ran a podpoře hojení?

Popis rostliny

Rostlinu najdeme nejčastěji na polích, zejména písčitých, a loukách, u cest, na úhorech a rumištích. Kořen je vláknitý a produkuje stonek, asi 30 centimetrů vysoký. Stonek, na kterém v období od května do srpna kvetou květy, má klenutou stavbu, listy jsou dvojitě zpeřené, přisedavé. Samotný květ se skládá z bílých okvětních lístku zevních, které jsou jakoby dolů sehnuté, a žlutých lístků vnitřních, které jsou duté a 4-5 milimetrů vysoké. Vždy na večer se květy uzavírají. Terčové květy mají pětizubou, trubkovitou korunu s pěti nervy. Pestíkových květů obvodových je asi 15, jsou paprskovité. Plod je prohnutá nažka.

heřmánek pravý
Autor fotografie: H. Zell – CC BY-SA 3.0, Link

Pěstování heřmánku

Heřmánek pravý můžete pěstovat ze semen nebo již předpěstovaných sazeniček. Semena zasévejte koncem jara na povrch půdy v květináči. Poté je přikryjte tenkou vrstvou vermikulitu. Umístěte na teplé místo, aby vyklíčila. Pokud jsou sazenice dostatečně velké, aby se s nimi dalo manipulovat, vyjednoťte je do jednotlivých květináčů. Dobře zakořeněné sazenice dejte do lehké, dobře odvodněné půdy na slunném místě. Rostliny pravidelně zalévejte, zejména pokud je pěstujete v květináčích a hlavně v období sucha přes léto. Pěstování heřmánku může být zdlouhavé. Během vegetačního období jej pravidelně stříhejte, aby se vytvořil kompaktní, hustý a huňatý keř.

Sklizeň

Pro léčivé účinky se používá květ a mnohem méně často také nať rostliny. Rostlina se sklízí v době, kdy její jazykovité květy vytvářejí vodorovnou obrubu a polovina trubkovitých květů na lůžku je rozkvetlá (kdykoli v období květu, které je od května do srpna). Heřmánek se musí rozkládat do tenkých vrstev s přístupem vzduchu, protože je náchylný k zapařování. Sušení má probíhat poměrně rychle, protože pomalým sušením ztrácí barvu, ale teplota při sušení nesmí přesáhnout 35 °C.

Heřmánek pravý v kuchyni

Rostlina hořce chutná a příjemně voní. Také listy jsou aromatické a lze je v malém množství jemně nasekat a použít do omáček, jejíž základ tvoří smetana. Nejčastější je použití heřmánku na přípravu čaje, který se však nevaří. Heřmánkové květy stačí přelít horkou vodou, protože při vaření by ztratily své aroma i množství heřmánkového oleje, který se používá při žaludečních obtížích, bolestivé menstruaci, při průjmech i děložních křečích.

Čaj lze ale použít také zevně – jako obklad, kdy se přiloží na víčka očí při tlačivé bolesti (říká se také, že toto je opatření proti kruhům pod očima). Ještě předtím, než začnete heřmánek pravý pravidelně konzumovat, je potřeba slovo varování. Nepoužívejte jej dlouhodobě, může způsobit poruchy sliznic, nebo vyvolat alergii.

heřmánek pravý
Autor fotografie: SimpliciusCC BY-SA 3.0, Link

Dětská střevní kolika

Smíchejte 20 g heřmánku, 20 g meduňky lékařské, 20 g listu máty peprné, 20 g kořene lékořicového. Z této směsi odeberte jednu lžíci, zalijte ji 250 mililitry horké vody a nechte vaše dítě užívat šest lžic v průběhu celého dne. Stejný účinek i způsob použití můžeme dosáhnout připravením této směsi: 15 g heřmánku, 15 g fenyklu, 15 g kmínu a 15 g máty peprné.

Vynechání menstruace

Pro tento problém se připravuje směs z 20 g heřmánku, 20 g kořene hořce, 20 g natě zemědýmu, 20 g šťovíku, 20 g meduňky a 15 g majoránky. Pro použití odeberte z této směsi tři polévkové lžíce na jeden litr vody. Minutu povařte a poté nechte 10 minut louhovat. Pijte 4 až 5 šálků denně.

Revmatismus, ischias

Na tento problém si připravte směs z 50 g heřmánku, 100 g přesličky, 50 g senných lusků, 50 g kořene lopuchu, 50 g jalovčinky, 700 g borového jehličí. Celou tuto směs povařte v pěti litrech vody a přidejte do koupele. Nejprve se koupejte 15 minut, po několikátém použití až 30 minut.

Chřipka

Na léčbu chřipky stačí spařit 10 g heřmánku ve čtvrt litru vody. Čaj se pije v posteli na podporu pocení.

Nadýmání

Připravte si tinkturu: 30 g heřmánku zalijte 125 ml kořalky a nechte týden odstát v uzavřené vzduchotěsné nádobě. Každý den protřepávejte. Užívá se 3x denně 10 kapek.

Záněty ústní

 Z 10 g heřmánkových zalijte 250 ml horké vody a po vychlazení přeceďte. Používejte k vyplachování úst po vytržení zubu a lehkých zánětech v dutině ústní.

Svalový revmatismus

20 g silice heřmánkové zalijeme 30 g olivového oleje a vetřeme do kůže nad bolestivým místem.

Otoky, nežity

Teplé heřmánkové obklady se osvědčují při otocích, které pomáhají vstřebávat, a taképři nežitech, jejichž „uzrání“ urychlují.

Zdravotní účinky heřmánku pravého

Heřmánek obsahuje chamazulen, aromatickou chemickou sloučeninu, která má protizánětlivé, analgetické a antispasmodické vlastnosti. Ať už jste přepracovaní nebo trpíte nachlazením, šálek heřmánkového čaje vás rozehřeje. Vdechování nádherné vůně květiny má uklidňující účinky. Heřmánkový čaj je oblíbeným nápojem po celém světě, má bohaté zdravotní přínosy, které se u mnoha jiných rostlin nedá najít.

heřmánek pravý
Autor fotografie: KumonFlickr, CC BY 2.0, Link

Podporuje spánek a léčí nespavost

Heřmánek pravý uvolňuje nervy a zklidňuje nervový systém, a proto vám pomáhá lépe spát. Chybí mu kofein, který může být přítomen v jiných nápojích. Nejlépe uděláte, když si dáte heřmánkový čaj před spaním.

Zvyšuje imunitu

Heřmánek může fungovat jako prevence i samotná léčba nemocí. Bojuje se škodlivými bakteriemi a má schopnost posílit imunitní systém.

Léčí rýmu

Pokud máte strašnou rýmu, můžete si připravit heřmánkový čaj. Vypijte ho a nechte fungovat. Taktéž můžete vdechovat páru z heřmánkového čaje, abyste zmírnili ucpání nosu a bolest v krku.

Snižuje svalové křeče a bolest v období menstruace

Heřmánek ulevuje od bolesti a má také antispasmodické vlastnosti. Uvolňuje dělohu a snižuje tvorbu prostaglandinů (hormonální látky, které způsobují zánět a bolest).

Uklidňuje bolest žaludku

Heřmánek pravý ve formě čaje dokáže uklidnit celé zažívání a používá se k léčbě různých gastrointestinálních poruch včetně nadýmání, zažívacího traktu, průjmu, anorexie, kinetózy, nevolnosti a zvracení.

Léčí řezy, rány a problémy kůže

Heřmánek byl již v době starých Římanů používán k léčbě ran a podpoře hojení. Důvodem je to, že rostlina pochází z Matricaria chamomilla L, která má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti. Léčí také stavy kůže, jako je lupénka a ekzém.

Snižuje stres

Dnešní rušný, chaotický svět nás znepokojuje a stresuje. Heřmánkový čaj je jemným relaxantem a působí jako účinné přírodní sedativum, čímž snižuje stres.

Projasňuje pokožku

Heřmánek ve formě čaje se používá také k projasnění pokožky. Heřmánkový čaj je plný antioxidantů, které pomáhají zlepšit zdraví pokožky. Zesvětluje pleť a také jí dává záři, kterou jste vždy chtěli.

Snižuje výskyt akné

Heřmánek odstraňuje jizvy po akné a pomáhá proti jejich vzniku. To vše díky jeho protizánětlivým a antiseptickým vlastnostem.

Proti stárnutí pleti

Heřmánek je zdrojem antioxidantů a chrání pokožku před poškozením volnými radikály. Urychluje regeneraci buněk a tkání, pomáhá napnout póry a zpomaluje proces stárnutí.

Léčí spálení od slunce

Škodlivé ultrafialové (UV) paprsky slunce mohou způsobovat různé problémy s pokožkou. Heřmánek pravý je známý svými antioxidačními, uklidňujícími a protizánětlivými vlastnostmi. Můžete si uvařit čaj, důkladně ho zchladit, namočit do něj ručník a poté ho aplikovat na spálenou plochu.

Snižuje tmavé kruhy pod očima

Použitý sáček od heřmánkového čaje můžete přiložit na oči (zejména po masáži očí), abyste odlehčili oblast očí a snížili otoky. Rozdíl je patrný okamžitě.

Zbavuje lupů

Heřmánkový čaj můžete použít také jako závěrečné oplachování po mytí vlasů. Pomáhá odstraňovat lupiny a předcházet jim, zklidňuje podráždění pokožky hlavy a podporuje zdraví pokožky hlavy i vlasů.

Heřmánek pravý pro pěstování

Heřmánkový čaj je populární bylinný nápoj vyrobený z květů této bylinky. Také zelené listy jsou při dotyku nebo drcení velmi aromatické, stejně jako květy rostliny. Často se pěstuje masově, aby se vytvořil vonný heřmánkový trávní – pro tento účel jsou ideální kvetoucí kultivary této byliny, zatímco ty, které v létě nesou bílé květy jsou zase lepší pro kulinářské účely.

Foto

Více fotografií heřmánku pravého nalenzete pod tímto odkazem.

Zdroje

Heřmánek pravý – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/He%C5%99m%C3%A1nek_prav%C3%BD

Growing Chamomile: How To Grow Chamomile Herb At Home . Gardening Know How – Gardening Is Easy! Let us Show You How[online]. Copyright © 2019 Gardening Know How [cit. 06.09.2019]. Dostupné z:https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/chamomile/growing-chamomile.htm

How to Grow and Care for Chamomile. The Spruce – Make Your Best Home [online]. Dostupné z: https://www.thespruce.com/how-to-grow-chamomile-1402627

[online]. Dostupné z: http://herbgardening.com/growingchamomile.htm

8 benefits of chamomile tea. Health News – Medical News Today [online]. Copyright © 2004 [cit. 06.09.2019]. Dostupné z:https://www.medicalnewstoday.com/articles/320031.php

Chamomile Plant, Tea, and Oils: Health Benefits and Uses. WebMD – Better information. Better health. [online]. Copyright © 2005 [cit. 06.09.2019]. Dostupné z: https://www.webmd.com/diet/supplement-guide-chamomile#1

5 Ways Chamomile Tea Benefits Your Health. Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online]. Dostupné z:https://www.healthline.com/nutrition/5-benefits-of-chamomile-tea

15+ Amazing Health Benefits Of Chamomile and Chamomile Tea & Oil. Plants Hospital – Health News, Medicinal Plants, Medicinal Teas and Useful Stones [online]. Copyright © 2019 [cit. 06.09.2019]. Dostupné z: https://www.plantshospital.com/chamomile-benefits/

10 Best Benefits of Chamomile Tea | Organic Facts. Organic Facts [online]. Copyright © 2019 Organic Information Services Pvt Ltd. Information on this website is for education purpose only. [cit. 06.09.2019]. Dostupné z: https://www.organicfacts.net/health-benefits/beverage/chamomile-tea-benefits-uses.html

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button