Pohyb

Odkud se bere motivace nejlepších sportovců světa a co se od nich naučit?

Sledujete rádi sportovní přenosy a často dumáte nad tím, kde berou sportovci motivaci k tomu, podávat špičkové výkony a neztrácejí koncentraci ani po neúspěchu?

Co pohání sportovce kupředu a čím se u nich inspirovat?

Život vrcholových sportovců rozhodně není snadný. Celé dny tráví úmorným tréninkem a neustále se snaží na sobě pracovat a zlepšovat se. Když nejsou na tréninku, velmi často se účastní soutěží, na kterých ze sebe musejí vydat maximum. Co je ale žene kupředu a kde v sobě dokážou nalézt motivaci k tomu, aby byli stále lepší, rychlejší, preciznější a odhodlanější? Pojďme se společně podívat do hlavy elitních sportovců a zaměřit se na to, co bychom od nich mohli okopírovat.

Vnitřní motivace

Největším hnacím motorem profesionálních sportovců je jejich vnitřní motivace. Ta vzniká zpravidla již v útlém dětství, kdy se sportem začnou a pomáhá jim jít si za svým a nevzdávat se. Tato vnitřní motivace je tvořena hned několika pilíři.

Milují daný sport a nedokážou bez něj žít

Když něco milujete, snažíte se v tom neustále zlepšovat a chcete být nejlepší ze všech. Vrcholoví sportovci pro svůj sport žijí, je to jejich vášeň a nedokážou si představit, že by se věnovali něčemu jinému. Právě to je pohání i v případech, kdy se jim nedaří a nedosahují takových výsledků, jakých by si přáli. Ne pro každého je jeho práce jeho vášní, ale snažte se v tomto bodě inspirovat úspěšnými sportovci a najděte si alespoň koníček, který pro vás bude vášní a zdrojem radosti a štěstí.

Mentální odolnost

Jakmile se začnete věnovat něčemu na skutečně profesionální úrovni, je důležité disponovat silnou mentální odolností. Aby vrcholoví sportovci dokázali překonávat prohry, zklamání a enormní stres, které jsou součástí jejich každodenních životů, potřebují mít mentální odolnost na vysoké úrovni. Toho samozřejmě nelze docílit přes noc, ale vyžaduje to roky tvrdé dřiny. Pokud i vy chcete posílit svou odolnost a zapracovat na své psychice, inspirujte se od těch nejlepších z nejlepších a nebojte se vyhledat pomoc profesionálního kouče a terapeuta. Stejně jako si lze vybudovat pevné svaly, můžete si vybudovat i silnou psychickou odolnost.

Ambice a soutěživost

Poměřovat své výkony s těmi nejlepšími a čelit náročným výzvám nelze tehdy, když nemáte žádné ambice a netoužíte po vítězství. Velký díl úspěchu sportovcům zajišťují také jejich ambice, soutěživost a touha stát se nejlepšími. Když jste odhodlání stát se těmi nejrychlejšími, nejsilnějšími a nejlepšími, musíte mít touhu být tou nejlepší verzí sebe samých. Bez touhy po úspěchu se neobejdete. Chybí vám touha po tom, být špičkami ve svém oboru či koníčku? Možná se věnujete špatné profesi. Čím je pro vás výsledek důležitější, tím lepší výkony podáváte a máte velmi silnou motivaci jít si za svým cílem. Někdy není soutěživost na škodu ani v běžném životě.

Jasné stanovení cílů

Aby se mohli sportovci neustále zlepšovat a nepolevovali v tréninku, potřebují mít jasně vymezené cíle a vědět, proč trénují. Když vědí, že je čeká souboj o účast na mistrovství světa či olympiádě, mají silnou motivaci podávat maximální výkony a bít se o své místo. Stanovit si cíle můžete také ve svém osobním a profesním životě. Uvidíte, že orientace na cíl vám pomůže překonávat veškeré překážky a zůstanete lépe soustředění.

Prohra je součást cesty

Ne vždy ale píle a úsilí znamenají automaticky úspěch. Někdy může sportovec obětovat vše a trénovat od rána do večera, ale na dobré umístění to zkrátka nestačí. V ten moment je nutné se nevzdat a s prohrou se smířit. Většina sportovců se naučí prohrávat dávno před tím, než stanou na vrcholu. Čím dříve pochopíte, že prohry jsou přirozenou součástí cesty k cíli, tím dříve se je naučíte přijímat s hlavou vztyčenou a nedovolíte jim, aby vás vyřadily ze života. Inspirujte se vrcholovými sportovci, kteří prohry využívají ve svůj prospěch.

Vnější motivace

Nemalý podíl na úspěchu má často také vnější motivace. Mezi tu řadíme jak finanční odměnu a slávu, tak i uznání od veřejnosti, přátel a rodiny. Vnější motivace sama o sobě nedokáže být tím hlavním hnacím motorem, ale není na škodu, když dokáže přispět k zlepšení výkonu sportovce. V případě, že někdy ztratíte chuť do práce, může být právě vysoké finanční ohodnocení tím, co vás vrátí zpátky do sedla. To samé platí o koníčcích a dlouhodobých projektech. Pokud například dlouhodobě pracujete na nějakém projektu pro svou rodinu, ale nedosahujete požadovaných výsledků, může to být právě vaše rodina a jejich uznání, které vás dokážou motivovat k pokračování. Málokdo je totiž rád v roli toho, kdo zklame svou rodinu a přátele.

Pocit naplnění

V neposlední řadě je hnacím motorem sportovců pocit naplnění, který pociťují po každém dokončeném závodě a pokoření další mety, jež vede k jejich vysněnému cíli.

Schopnost se přizpůsobit změnám

Sportovci dobře vědí, že ne vždy jde všechno podle plánu. Časem se naučí na tyto změny reagovat a to tím, že situaci nejprve analyzují, následně ji vyhodnotí a reagují na ní tím, že se jí přizpůsobí. Schopnost přizpůsobit se oceníte i v každodenním životě, protože změny jsou nevyhnutelné.

Máte-li pocit, že ve svém osobním i profesním životě nepodáváte takové výkony, jaké byste si přáli, možná je načase inspirovat se od vrcholových sportovců, kteří čelí výzvám každý den a jdou si za svým navzdory prohrám.

Zdroj textu: www.athleteacademymd.com, aktin.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button