PRAGUE, CZECH REPUBLIC - OCTOBER 28: Sir Nicholas Winton attends a ceremony to receive the Order of White Lion, the highest order of the Czech Republic, from Czech President Milos Zeman during the Independence Day at Prague Castle on October 28, 2014 in Prague, Czech Republic. 105-year-old Winton saved 669 mostly Jewish children by organising their escape from occupied Czechoslovakia to Great Britain, earning him the nickname the 'British Schindler'. (Photo by Matej Divizna/Getty Images)

V roce 1988 objevila žena Nicholase Wintona v podkroví hrůzné a zároveň velice emotivní tajemství. Našla album plné obrázků, dopisů, fotek, jmen, poznámek a cestovních dokladů. Šlo o příběhy plné soucitu, statečnosti, plné života.

Zatímco Grete Gjelstrup listovala stránkami, byla šokovaná, co našla. Takže logicky požádala o vysvětlení svého muže, který ji zprvu odbyl. To ji však nestačilo a trvala na skutečném vysvětlení. Dnes světoznámý patron, Nicholas Winton tak neměl zbytí a musel s pravdou ven. Nicholas Winton je vlastně „britský Oscar Schindler“…

win

Nicholas Winton byl zodpovědný za záchranu 669 životů židovských dětí na Československu, které měly těsně před exportem do plynových komor v době Holocaustu. Zde není třeba nic podrobněji vysvětlovat…

Tehdy 28 letý makléř z Londýna, pro každého obyčejný kluk, ovšem s neobyčejným srdcem. Manželka pokorného Nicholase Wintona jej bez jeho vědomí s tímto záslužným činem pyšně exhibovala světu, aby byl tento muž poté ověnčen několika cenami za zásluhu na záchraně lidských životů. V současné době existují po celé Evropě ulice, které nesou jeho jméno, tak jako sochy (nezapomeňme na tu naši bronzovou, umístěnou na pražském hlavním vlakovém nádraží), a dokonce byl nominován na Nobelovu cenu míru.

Přeživším se říká „Wintonovy děti“. Byly to děti, které dospěly, které našly domovy po celé Evropě a které měly možnost vystudovat vysoké školy, působit jako lékaři, vědci, či dokonce scénáristé či režiséři hollywoodských filmů. Ale především, tyto děti měly možnost založit vlastní rodiny a rozvětvit se. Dnešní počet následné linie těchto dětí čítá přes šest tisíc nových životů, které by bez sira Nicholase Wintona, který měl nyní prvního července rok po své smrti, nikdy nevznikly.

Tento Člověk hodil všanc vlastní život, aby zachránil životy druhých. Z takových si vezměme příklad. Sir Nicholas Winton se dožil 106 let.

Čtěte:  Fascinující příroda - ryby jsou schopné, rozpoznat blížící se zemětřesení či tsunami!

ZANECHAT ODPOVĚĎ