Moderní svět je plný škodlivých potravin, i proto bychom se měli snažit pěstovat si své vlastní. Jedině tak si budete zcela jisti, že vaše ovoce, zelenina a bylinky, nejsou chemicky zasažené.

zeleninaZapomeňte na GMO a pesticidy – nastartujte svojí vlastní fantazii a vypěstujte si to, po čem toužíte a hlavně zdravě. Zvolte si vhodný květináč nebo jinou nádobku a můžete začít.

Malé ovocné stromky lze pěstovat i na balkóně nebo jiné malé ploše. Takto se dá vyprodukovat mnoho ovoce, ale stromky je potřeba prořezávat a udržovat jejich tvar. Jedině tak jim nebude omezený prostor vadit a současně budou plnit i úlohu dekorativního účelu. Mohou stát u zdi, plotu nebo jiného mřížoví. Jeho větve je nutné vést naplocho proti zdi. Technicky řečeno se této úpravě říká špalír (ozdobná zástěna).

Stromky a jejich plody vhodné pro začátečníky

  • kumkvaty, ostružiny, fíky, granátová jablka, borůvky, třešně, hrušky, avokádo

Stromky s citrusovými plody

Tento druh stromků je vhodný pro vaše zahradnické začátky. Bez ohledu na to, jestli máte zkušenosti nebo ne, zda je prostor nebo není, vlastní vypěstované plody vás budou těšit.

  • citróny, pomeranče, limetky, grapefruity

Tropické ovocné stromky

Mnoho lidí nad pěstováním exotických plodů mávne rukou, protože se domnívá, že je to moc složité, ale není. Dají se pěstovat i v netropických oblastech

  • papája, ananas, banány, guáve, aloe vera, quinoa

Známější keříky pěstované ve sklenících, ale i na balkóně

  • jahody, sladká i pálivá paprika, malé dýně a melouny

Pestrou paletu výběru máte i v bylinkách nebo listové zelenině

zeleninaNaučte se pár základních pravidel, jaké bylinky pěstovat společně, které snesou slunce nebo naopak stín. Nabízí se vám mnoho možností, které krásně voní a hodí se i jako čerstvá či sušená přísada do jídel. Pro pěstování jsou vhodné zejména tyto bylinky: šalvěj, bazalka, petržel, tymián, oregano, rozmarýn, šanta kočičí (mírně halucinogenní, při nachlazení, horečkách), pažitka, kořenová zelenina, brambory, mrkev, řepa,..

Čtěte:  Připravte si přírodní nápoj, který vám pomůže s migrénou již za deset minut

Rozhodně si vychutnejte i listovou zeleninu jako kapustu, špenát, mangold, hořčičné listy, brukev, zelný salát, rukolu nebo mesclun salát (mají na trzích v Provence).

Ostatní zdravé rostliny:

Klíčky, čočková kapusta, fazole mungo, tuřín, kedluben, pastiňák, cukrové hrachové lusky, celer, rebarbora, kolník, chřest a houby

ZANECHAT ODPOVĚĎ