Ještě stále vládne paní zima a nachlazení spojené s bolestí v krku a záněty horních cest dýchacích jsou nepříjemným průvodním symptomem tohoto období. Bolest v krku může být způsobena virovou nebo bakteriální infekcí, ale i různými alergiemi, suchým, nebo znečistěným ovzduším, ať už kouřem, nebo dalšími zplodinami. Bolest v krku bývá nepříjemná, někdy přechází až do palčivé bolesti, způsobuje potíže při polykání. Jak si zkusit pomoci přírodní cestou, abychom nemuseli hned běžet k lékaři?
Léčení pomocí bylinek
Jako u většiny onemocnění i na bolest v krku bylinky pomáhají. Několikrát denně zkuste kloktat odvar z tymiánu, vodilky, nebo šalvěje, kam můžete přidat i lžičku jablečného octa. Takl docílíte silnějších antiseptických a zklidňujících účinků. Pijte čaj z echinacey, můžete přidat diviznu, podběl, nebo proskurník. Při zvýšené tvorbě hlen, nebo při horečce použijte řebříček a mátu. Tyto byliny podpoří váš imunitní systém.
Aromaterapie
Aromatické oleje nám také mohou výrazně pomoci. Zkuste kloktat olej ze santalu a levandule, které zklidní podrážděnou sliznici v krku. Tea tree, citrónový a gerániový olej bojují proti infekci. Sliznice vám vyčistí mátový, eukalyptový a cedrový olej. Oleje přidejte do sklenice s teplou vodou a několik minut kloktejte, po té vyplivněte.
Oleje lze využít k masáži krku a hrudi, cítíte-li se zahlenění. Tehdy použijte směs eukalyptového a mátového oleje, smíchanou s mandlovým a pleťovou neparfémovanou vodou.
K inhalaci se pak hodí eukalypt, nebo borovice, páru vdechujte minimálně dvakrát denně 5-10 minut. Tato procedura by vám měla vyčistit horní cesty dýchací.
Homeopatie
Pro tato onemocnění jsou velmi účinná i homeopatické léky, jako např. Bella-donna, apis, nebo aconite, které pomáhají při palčivé bolesti a zarudlém krku, pocitu sucha a obtížného polykání.
Nejjednodušší recept
Nejjednodušší, ale i tak účinné kloktadlo připravíte z teplé vody, citrónové šťávy, nebo jablečného octa. Můžete rozmíchat i jen vodu se solí. Kyselost těchto látek ničí bakterie a viry, které obvykle bolesti způsobují. Proceduru však musíte opakovat několikrát denně a více dní za sebou, dokud obtíže nevymizí. Rovněž je výborným lékem obyčejný česnek, který můžeme rozmíchat do vody, nebo přidat do jídla.
K lékaři
pak zajděte, pokud obtíže přetrvávají déle jak týden, nebo máte-li zduřené uzliny, závrtaě, vysokou horečku, nebo opravdu velké potíže při polykání. Důležité je i prevence, samozřejmě nekouřit, dbát na správnou výživu, kdy akcentujeme příjem kyseliny listové a vitamínů A, B, C a E. Omezíme alkohol, rafinované cukry.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.