Zahrada

Mulčování jako pomoc v boji proti plevelu

Každý pěstitel se každoročně potýká s bojem proti plevelu. Skoro by se zdálo, že je to jako bojovat s větrnými mlýny. Sotva se jej na jednom místě zbavíme, už zase raší někde jinde. Na některých místech může být dokonalým pomocníkem mulčovací kůra. Velmi často se používá ve veřejných parcích a to právě nejen proti plevelu, ale i jako výrazný dekorační prostředek.

Mulčovací kůra a její složení

Pro její výrobu se nejčastěji používá kůra smrku nebo borovice, nezřídka se jedná i o její směs. Kůra se drtí na menší kousky, které na místech, kam je umístěna, působí přirozeně. V nabídce naleznete různou hrubost. Kůra určená pro drobné rostliny a menší záhony, je nadrcená jemně, tak která je určená kolem stromů a keřů, na větší plochy, se drtí na hrubší kousky.

POZOR

Vzhledem k tomu, že mulčovací kůra půdu, na níž je umístěná, mírně okyseluje, je vhodná především k těm rostlinám, které mají raději půdu kyselejší. Mohou to být třeba azalky nebo rododendrony. Mulčovací kůra není ani vhodným řešením pro rostliny, které mají kořeny uloženy velmi mělce.

Výhody a využití mulčovací kůry

Kromě toho, že omezuje růst plevele, někdy mu dokonce může v růstu bránit. Díky tomu, že zakrývá půdu, pomáhá v ní udržovat vlhkost, zabraňuje totiž jejímu rychlému odpařování. Tím také šetří část vody určené pro zálivku.

Pokud se pro mulčovací kůru rozhodnete, ideální je ji vrstvit již v průběhu podzimní péče o zahradu. Zachováte tak rostlinám před zimou přirozenou vlhkost a během zimního období nebude půda kolem rostlin tolik promrzat. Další vrstvu můžete přidat během jarního období.

Postup mulčování

  • Jestliže chcete mulčovací kůru použít na záhony s výsadbou, nejprve je potřeba zbavit se plevele. Nesmíte tuto činnost podcenit, některé druhy plevelnatých rostlin totiž dokážou růst i pod vrstvou kůry.
  • Připravený povrchu uhrabejte do roviny.
  • Pokud chcete, aby bylo mulčování více účinné a pokud to situace dovolí, můžete na něj položit mulčovací textilii. Tu lze položit i před výsadbou a pak jen stačí v místě výsevu udělat malý řez ve tvaru X. Textilie je ideální volbou pro místa ve svahu, tady by mohl hrozit sesuv půdy.
  • Vrstva kůry se sype do výšky 10-15 cm, záleží na místě, kam mulčovací kůru umísťujete. Na záhonky stačí nižší, kolem stromů a keřů může být vyšší.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button