Nezařazené

Líska: Slouží nejen pro proutkaře k vyhledávání pramenů, ale je i lidovým lékem

Pro lískový keř je optimální klima, které se vyznačuje teplem a suchem. Podle keltské tradice nesměl chybět na žádné zahradě a tento zvyk se dochoval až dosud i u nás. Ostatně není divu, neboť plody lískového keře jsou chutné a lahodné oříšky.

Líska vytváří hustou a širokou korunu a dorůstá do výšky 12 metrů. Ovšem například v Turecku roste líska jako skutečný strom do výšky až 25 metrů a obvodem kmenu až dva metry.

Listy jsou srdčitého tvaru, po obou stranách porostlé chloupky. Líska je jednodomá, její samičí květy jsou drobné pupence s rudými bliznami, samčí jehnědy jsou jasně žluté.

Zajímavosti

lískaPružné a ohebné větve lísky jsou již po staletí používány jako virgule, čehož využívají proutkaři k vyhledávání pramenů vody. Mezi lidmi se traduje, že dřevo lísky je výborným vodičem proudů energie. Líska vysazená u domu stahuje zemní záření a slouží i jako hromosvod.

Lískové ořechy byly odjakživa symbolem plodnosti a sexuální síly. Není to náhoda, neboť jádra lískových oříšků jsou bohatým zdrojem bílkovin a oleje. Také se o lísce říká, že je to „pionýrská rostlina“, neboť připravuje půdu pro další rostliny. Z toho si lidé také odvodili, že údajně lidé narození v tomto znamení připravují půdu pro novinky, bojují s nedůvěrou, ale také nechtějí ztrácet zbytečně síly na konkurenční spory.

Léčivé účinky lísky

K léčivým účelům se používají především ořechy, které se sklízejí od září do října, pokud vás nepředběhne veverka. Kdo má na zahradě lísku a poblíž zásobu dřeva, potvrdí, že je to pro veverku ale také pro myši ideální skrýš, která těmto tvorům slouží jako skladiště lískových ořechů na zimu. Také se sbírají listy, a to v březnu až květnu, jehnědy pak od února do března a kůra mladých větví se může loupat v dubnu.

Účinnými látkami v lískových oříšcích jsou proteiny, olej, draslík, vápník, fosfor, magnesium, železo, vitamíny A, B a C. V listech jsou obsaženy silice a třísloviny, v jednědách zase flavonoidy a silice. Kůra z mladých větví lískového keře je bohatá na třísloviny.

K hlavním účinkům listů a kůry lísky patří schopnost stahovat a zužovat cévy, tlumit krvácení a snižovat vysokou horečku. Tyto prostředky ovšem nejsou oficiálně uznávány, takže patří pouze mezi doporučené alternativní lidové léky. Naopak lískový olej je velice doporučován zejména k masážím při těhotenství, jelikož vyživuje a zvlhčuje pokožku.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button