Nezařazené

Lékořice a zdraví

Lékořici známe jako opěvovanou bylinku z písně v podání Václava Neckáře. Jedná se o víceletou rostlinu zvanou lékořice lysá, které se také někdy říká sladké dřevo.

Bývá oblíbenou přísadou do cukrovinek a především pendreku. Její hlavní přínos je ovšem ve zdravotní prospěšnosti lékořicového kořene. Lékořice je nenáročná na pěstování, vyžaduje slunečné a mírně zastíněné stanoviště s lehčí zeminou. Má ráda občasné přihnojení chlévským hnojem s doplněním fosforu a draslíku. Sklízí se ve tříletých cyklech, nejlépe zhruba v říjnu, kdy kořeny obsahují největší množství zdravých látek.

Zdravotní účinky lékořice

Jejích účinků se využívá nejvíce při dýchacích potížích a nemocech horních cest dýchacích. Zanícené sliznice krku, plic a průdušek dokáže uklidnit. Pomáhá na vykašlávání, odhleňování a také snižuje horečku. Aplikuje se tak v podobě tinktury vyrobené tak, že lékořicový kořen se nadrtí, promíchá s vodou a kapky podávat po 30 třikrát za den.

Kapky z kořene lékořice jsou vhodné i pro malé děti, kterým je můžeme podávat již při náznacích kašle. Kořen můžeme použít také při podráždění močového ústrojí, při tělesné únavě a vyčerpání, při různých alergiích a astmatických potížích, jaterních chorobách nebo při očistné detoxikaci organismu.

Lékaři doporučují lékořici také při výskytu mononukleózy a žloutenky. Můžete ji také užívat při bolestech kloubů nebo ke stabilizaci hladinu krevního cukru. Pomáhá také k dobrému trávení.

Protirakovinné účinky

Lékořice je bohatým zdrojem látek zvaných saponiny, dále obsahuje aminokyseliny, lignany a rostlinné steroly. Všechny tyto látky mají schopnost stimulovat imunitu a mají protizánětlivé účinky. Podle některých studií lze lékořici zařadit mezi šest potravin a bylin s nejvyšší protirakovinnou aktivitou. Spolu s lékořicí je to ještě česnek, sójové boby, zelí, zázvor a okolíkovitá zelenina.

Kořen z lékořice je vůči rakovině dokonce agresivnější, než česnek. Přerušuje totiž množení rychle se dělících buněk, brzdí syntézu prostanglandinů podporujících růst nádorů a brání působení estrogenů, které mají na svědomí rakovinu prsu a dělohy. Látky lékořice nutí prekarcinózní buňky k návratu do normálu. Nálev z nadrceného kořene můžeme použít do čaje a vypít 2-3 šálky denně.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button