Nezařazené

Kožní problémy a rakovina kůže

Kůže je největší orgán našeho těla. Plní celou řadu důležitých funkcí a je nutné o ni dobře pečovat.

Jaké choroby postihují kůži?

Mezi nejčastější zdravotní obtíže patří ekzém. Ten se velice často objevuje u dětí a problémy s ním mohou mít i lidé s alergií. Mezi další časté kožní obtíže patří akné. To trápí nejen v období puberty. Jeho výskyt v pozdějším věku má souvislosti s hormonálními změnami. Kůži může potrápit také zánět. Může se jednat o infekční podobu, do které patří třeba opary. Mezi autoimunitní pak patří lupénka. Kůži se nevyhýbá ani rakovina. Nemelanomové nádory jsou velmi časté. Vypadají jako vřídky, které se nehojí. Mohou mokvat, svědit nebo dokonce krvácet. Zákeřnější jsou melanomy. Ty však nejsou tak časté. Vypadají jako mateřská znaménka. Mění se – zvětšují se zmenšují, mění barvu a tvar.

Jak pečovat o kůži?

Dejte pozor při pobytu na slunci mezi 11.-15. hodinou. To je intenzita slunečního záření největší. V této době byste měli pobyt omezovat na minimum. Používejte krémy s vysokým faktorem. Ideálně 50+. Nanášejte dostatečnou vrstvu. Opalovací krém byste měli používat i na horách. Tam se vyskytuje slabší vrstva atmosféry a tak pohlcuje menší množství UV záření. Intenzitu mazání uzpůsobte svému fototypu. Čím je kůže světlejší, tím častěji se mažte. Vhodná je i pokrývka hlavy, neboť i ve vlasaté části se může vytvořit melanom. Ochranu si zaslouží i vaše oči. I v nich se může objevit melanom.

Samovyšetření kůže

Nejčastějšími projevy rakoviny kůže je tvorba netypických mateřských znamének. Na co se zaměřit při prohlídce kůže?

  • Na znaménka asymetrická.
  • Pozor na nepravidelný tvar nebo nejasné hranice znaménka.
  • Mění znaménko barvu? Pozor věnujte barvě černé nebo modré.
  • Jaký má průměr. Pozor na větší, než 6mm.
  • Dochází ke změně znaménka v čase?

Objevíte-li na své kůži podezřelé znaménko nebo jiný útvar, navštivte dermatologa, který provede potřebná vyšetření.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button