Do lázní se jezdí nejen za odpočinkem a krásné přírodě, ale také za minerálními prameny. Ty nesmí v žádných lázních chybět, už naši prapředci se za nimi vydávali klidně i mnoho stovek kilometrů. A proč vlastně ne? Stačí popíjet vodu, což stejně děláte, a má to navíc pozitivní efekt na vaše zdraví. Jaké prameny patří k nejznámějším v Mariánských Lázních?
Malé ohlédnutí do historie
Mariánské Lázně nepatří mezi lázně s dlouholetou tradicí, patří k těm mladším u nás. Na jejich kouzlu a oblíbenosti to ale není znát, kdo se sem vydal jednou, ten se sem zase rád vrátí. Když se zaměříme na zdejší přírodu, těžko říct, zda jde o park ve městě, nebo město v parku. Zdejší příroda je úchvatná, její součástí mnohdy jsou i vývěry minerálních vod.
Ty zde jako první objevil, a hlavně popsal, lékař tepelského kláštera Josef Jan Nehr, a to na konci 18. století. Minerální prameny se tu samozřejmě nacházeli už dřív, ale vzhledem k neprostupnosti a nehostinnosti terénu je nikdo do té doby nestudoval. Doktor Nehr se ale o jejich blahodárných účincích přesvědčil natolik, že jim zasvětil zbytek svého života. Jeho zásluhou byl v Mariánských Lázních dokonce postaven i první lázeňský dům.
Všechny prameny jsou studené
Přírodní bohatství Mariánských Lázní je přesně to, za čím se sem všichni rádi vrací, město si získalo věhlas právě díky minerálním pramenům s blahodárnými účinky na náš organismus. Ve městě můžete najít 40 vývěrů, v okolí města kolem 100. Všechny jsou studené a využívají se nejen pro léčbu močového ústrojí.
Lesní pramen
Vývěr Lesního pramene najdete v krásném parku za divadlem, pavilon Lesního pramene pak u Třebízského potoka, ochutnat ho ale můžete i v hotelu Pacifik nebo v průčelí budovy Nových Lázní. Lesní pramen je lehce slaný, osvěžující, ale s lehkým závanem síry. Oceníte ho při onemocnění dýchacích cest, trávicího ústrojí nebo onemocnění ledvin a močových cest.
Rudolfův pramen
Jeden z nejznámějších pramenů Mariánských Lázní najdete v pavilonu u Křížového pramene nebo na Malé kolonádě, navštívit můžete i Pavilon Rudolfova pramene v Úšovicích. Tento pramen je hutný, ale osvěžující, počítejte i s mírnou pachutí na jazyku po dopití. Rudolfův pramen obsahuje hodně vápníku, využívá se hlavně pro léčbu onemocnění močových cest.
Ambrožovy prameny
Ambrožovy prameny jsou hned tři, mají vysoký obsah železa a najdete je v parčíku mezi Centrálními lázněmi a Casinem, nebo v koridoru mezi Novými a Centrálními lázněmi. Víte, že se jim přezdívá prameny lásky? Popíjel je při svých návštěvách J. W. Goethe a podle legendy mu dodaly sílu, aby stačil lásce svého života, mladičké Ulrice von Levetzow.
Karolinin pramen
Najdete ho na Malé kolonádě, spolu s Rudolfovým pramenem, a to pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie, nebo v kolonádě Křížového pramene. Má vyšší obsah hořčíku a využívá se při urologických a nefrologických onemocněních, při svalové únavě nebo bolestech pohybového aparátu.
Křížový pramen
Jeden z nejstarších pramenů v Mariánských Lázních má svůj pavilon, a to na kolonádě, v těsné blízkosti Zpívající fontány. Má pronikavou chuť se závanem síry, pomáhá při zácpě, onemocnění žaludku, jater či slinivky, nebo při nemocech trávicího ústrojí.
Ferdinandův pramen
Nejstarší písemně doložený pramen má vlastní kolonádu, a to kolonádu Ferdinandova pramene v Úšovicích. Ochutnat ho můžete i v hotelu Villa Butterfly. Nejde jen o jeden pramen, ale hned o několik, všechny mají typicky slanou chuť, a to díky Glaubnerově projímavé soli.
Víte, že dalším známým pramenem Mariánských Lázní je Mariin pramen, který ale není minerální, jde o vývěr přírodního CO2?
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.