Nezařazené

Dub: Jeho kůra vlastní účinné látky

Pro naše předky, ale i pro ostatní národy, které dub znaly, byl posvátným stromem. Dnes najdeme duby po celé Evropě. Vyhovují jim hluboké humózní půdy. Mají dlouhé kůlovité kořeny, a proto se zřídkakdy vysazují v přímé blízkosti domů.

Dorůstají výšky až 40 m a dožívají se stáří i přes tisíc let. Dub kvete na konci dubna až v květnu, ovšem teprve až dosáhne věku alespoň 50 let. Plody vypadají jako malá vajíčka v kalíšku. Na dubu také roste jmelí, které bývá tradiční vánoční ozdobou. Bývá často domovem až 300 různých druhů hmyzu a jeho úkrytů využívají veverky i ptactvo. Dubové dřevo je velice hodnotné, tvrdé a dlouho trvanlivé. Proto je ideální k výrobě nábytku, ale také k topení.

Zajímavé tradice

dubV Anglii stojí nejznámější dub v Nottinghamshiru a je starý asi tisíc let. Údajně se u něj scházel Robin Hood se svými muži. Podle řecké báje byl dub prvním stromem, který byl stvořen a teprve z něho se narodili lidé.

V Německu byl dub v 18. století obklopen vlasteneckým kultem a pro mnohé Němce se stal erbovním stromem. Němcům i dubům byla odedávna připisována láska ke svobodě a nezlomná hrdost. Pro Kelty byl dnem dubu 21. březen a člověk narozený toho dne se může srovnávat s dubem, jelikož má stejně jako tento strom nevyčerpatelnou životní energii a výdrž.

Léčivé účinky

Používá se kůra, která se sbírá od března do května, listy se sbírají v květnu až červnu a plody, pro které je obdobím sběru září až listopad. Využívá se účinných látek, kterými jsou především třísloviny a hořčiny.

V Německu byly dubu vždy připisovány velké léčebné účinky a už pouhé objímání či jen obejití dubu bylo považováno za léčebnou metodou proti nejrůznějším nemocem.

Působení dubové kůry, listí i plodů je stahující, protizánětlivé, zastavuje krvácení a průjem, zabíjí choroboplodné zárodky. Malá hrst dubových listů spařených šálkem vařící vody pomůže při průjmu, příliš dlouhé menstruaci a otoku jater. V homeopatii se z čerstvé kůry mladých větví připravuje esence ordinovaná proti alkoholismu.

Koupel z jedné lžičky dubové kůry zalité dvěma šálky studené vody a převařené mají pomáhat proti pocení nohou a také proti hemeroidům. Esence z dubu letního se doporučuje k celkovému posílení organismu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button